Wyszukiwarka

Wyszukiwarka :

2015

Spotkania z mieszkańcami w sprawie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Wyrzysku

Związek Międzygminny „Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi” planuje stworzyć w Wyrzysku jeden z czterech centralnych Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). W poniedziałek (8 czerwca) i wtorek (9 czerwca) odbyły się w tej sprawie spotkania z mieszkańcami Gminy Wyrzysk.

 

W poniedziałkowym spotkaniu, które odbyło się w Klubie Miejskim uczestniczył Zygmunt Jasiecki - Przewodniczący Zarządu Związku Międzygminnego „Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi” oraz Małgorzata Sypuła - Kierownik Działu Gospodarki Odpadami   i Administracji. Przewodniczący Zarządu Związku szczegółowo przedstawił koncepcję funkcjonowania systemu PSZOK, z którego wynika, że w Wyrzysku powstanie jeden z czterech Centralnych Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (Centralne PSZOK-i planowane są także w Pile, Jastrowiu i Wieleniu), natomiast w pozostałych gminach należących do Związku powstaną mniejsze Lokalne Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Punkt będzie przyjmował papier, metal, tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe, szkło, odpady komunalne ulegające biodegradacji (w tym odpady opakowaniowe ulegające biodegradacji oraz odpady zielone), przeterminowane leki, przeterminowane chemikalia, zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, meble i inne odpady wielkogabarytowe, odpady z remontów, zużyte opony oraz odzież i inne tekstylia.

  • Spotkania z mieszkańcami w sprawie PSZOK-u
  • Spotkania z mieszkańcami w sprawie PSZOK-u
  • Spotkania z mieszkańcami w sprawie PSZOK-u

Z wyrzyskiego PSZOK-u będą mogli także korzystać mieszkańcy ościennych gmin  tj. Wysoka, Białośliwie, Miasteczko Krajeńskie. Szacuje się, że docelowo w ciągu roku mieszkańcy dostarczą ok. 400 ton selektywnie zebranych odpadów komunalnych.

 

Zgodnie z koncepcją punkt zajmował będzie powierzchnię ok. 2000 m2. Plac zostanie utwardzony betonową kostką brukową z podbudową odpowiednią do ruchu ciężkiego, ogrodzony, oświetlony,  wyposażony w specjalistyczne kontenery przeznaczone do gromadzenia odpadów. Obiekt będzie również monitorowany oraz obsadzony drzewostanem i roślinami. Na terenie PSZOK-u nie zabraknie także ścieżki edukacyjnej mającej na celu propagowanie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.

 

Wybudowanie na terenie Związku sieci PSZOK-ów stanowić będzie dopełnienie funkcjonującego systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Jest to bardzo ważne, gdyż ułatwi mieszkańcom pozbycie się odpadów problemowych poza terminami tzw. mobilnych zbiórek. Doświadczenia wskazują, że  PSZOK-i  przyczyniają się nie tylko do wzrostu poziomu selektywnej zbiórki, ale również eliminują tzw. „dzikie wysypiska” - mówi Małgorzata Sypuła, Kierownik Działu Gospodarki Odpadami Komunalnymi.

 

Podkreślić należy fakt, że Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych funkcjonują od lat w wielu krajach i bardzo często zlokalizowane są w centrum miast. Tego typu obiekty budowane są z zachowaniem wszelkich norm gwarantujących bezpieczeństwo dla środowiska i otoczenia. Dotyczyć to będzie także sieci PSZOK-ów budowanych na terenie Związku, a tym samym Wyrzyska - dodaje Zygmunt Jasiecki, Przewodniczący Zarządu Związku.

  • Planowana lokalizacja PSZOK-u w Wyrzysku

Proponowana lokalizacja PSZOK-u w projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Wyrzyska to ul. Pod Czubatką, w pobliżu oczyszczalni ścieków. Granice tego terenu są oddalone od granic terenów zabudowy mieszkalnej o ok. 200 m, a wjazd i wyjazd będzie możliwy wyłącznie od strony drogi krajowej nr 10. 

 

Wbrew obiegowym opiniom to miejsce nie będzie wysypiskiem śmieci.  Wysypiskiem śmieci możemy teraz nazwać to co ma miejsce za budynkiem „Willa Starosty”. Poza tym pływające w Łobzonce lodówki, meble i opony to nieprzyjemny widok. Można rozwiązać ten problem za pomocą Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Zdaję sobie sprawę, że propozycja umiejscowienia na ul. Pod Czubatką tej inwestycji budzi obawy mieszkańców, dlatego stawiam na dialog. Każdy głos w tej kwestii znajduje moje zrozumienie. Wspólnie z pracownikami Urzędu Miejskiego szukamy innych lokalizacji, ale ta propozycja z punktu widzenia dostępności dla mieszkańców naszej gminy i trzech pozostałych oraz usytuowanie przy trasie krajowej nr 10 jest jak najbardziej korzystna - mówi Bogusława Jagodzińska, Burmistrz Wyrzyska.

  • Spotkania z mieszkańcami w sprawie PSZOK-u
  • Spotkania z mieszkańcami w sprawie PSZOK-u
  • Spotkania z mieszkańcami w sprawie PSZOK-u

W sprawie planowanej inwestycji rozmawiano również we wtorek w Domu Polskim.  Zarządy Osiedlowe miasta Wyrzyska i Burmistrz Jagodzińska zgodnie stwierdzili, że PSZOK jest dobrym rozwiązaniem dla mieszkańców, a wątpliwości budzi wyłącznie jego lokalizacja.

 

Warto dodać również, iż w PSZOK-u zatrudnienie znajdzie kilku mieszkańców Gminy Wyrzysk.

 

Urząd Miejski w Wyrzysku

  • autor: Urząd Miejski w Wyrzysku, data: 2015-06-10

Przykłady PSZOK-ów

  • Przykład PSZOK-u
  • Przykład PSZOK-u
  • Przykład PSZOK-u
  • Przykład PSZOK-u
  • Przykład PSZOK-u

wstecz

Ułatwienie dostępu

Rozmiary czcionek

Wysoki kontrast

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście

Kalendarium

sierpień 2018»następny miesiąc
PnWtŚrCzwPtSobNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Brak wydarzeń w wybranym okresie

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Wyrzysku

ul. Bydgoska 29
89-300 Wyrzysk

Godziny urzędowania

Poniedziałek: 7.30 - 16.30
Wtorek-Środa: 7.30 - 15.30
Czwartek-Piątek: 7.30 - 15.00

Jak dojechać

Zobacz na mapie