Wyszukiwarka

Wyszukiwarka :

Muzeum Kultury Ludowej

Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią

W Muzeum Kultury Ludowej w Osieku n. Not., drugim pod względem wielkości skansenie etnograficznym w Polsce, przeniesiemy się w przeszłość, obcując z licznymi zabytkami architektury wiejskiej z obszaru środkowego dorzecza Noteci. Spotka nas niepowtarzalna okazja przekroczenia progów XVIII i XIX-wiecznych chałup, czy wejścia do wnętrza zabytkowych wiatraków.

  • Muzeum Kultury Ludowej w Osieku n. Not.
  • Muzeum Kultury Ludowej w Osieku n. Not.
  • Muzeum Kultury Ludowej w Osieku n. Not.

Historia Muzeum Kultury Ludowej w Osieku n. Not. zaczęła się od badań archeologicznych. W 1972 r. na niewielkim wzgórzu morenowym u podnóża Dębowej Góry rozpoczęto prace wykopaliskowe. Prowadzono je pod nadzorem Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. W latach 1972-1976 odkryto tu 581 grobów ciałopalnych i trzy paleniska kremacyjne datowane na V w. p. n. e. Stały się one inspiracją do powołania rezerwatu archeologicznego w Osieku n. Not. Wkrótce wzbogacono go o ekspozycję etnograficzną, która z czasem zdominowała tematykę archeologiczną.

  • Muzeum Kultury Ludowej w Osieku n. Not.
  • Muzeum Kultury Ludowej w Osieku n. Not.
  • Muzeum Kultury Ludowej w Osieku n. Not.

Jest to muzeum na wolnym powietrzu gromadzące obiekty architektury ludowej z północnej Wielkopolski – Krajny, Pałuk i Puszczy Noteckiej. Na powierzchni ok. 13 ha odtwarzana jest typowa dla tych terenów wieś o układzie owalnicy. Plan docelowy zakłada odtworzenie małej wsi z pogranicza wielkopolsko - pomorskiego. Na tę wieś obecnie składa się 36 obiektów architektury ludowej, przy czym najstarsze pochodzą z połowy XVIII w., a najmłodsze z początku XX w. Podziwiać można chałupy budowane z bali drewnianych, czyli zrębowe (np. chałupa z Lipki z XIX w.), z wykorzystaniem konstrukcji ryglowej wypełnionej szachulcem (np. chata z Głupczyna z XVIII w.), czy konstrukcji sumikowo - łątkowej (np. chata z Kołądka z XIX w.). Warto przyjrzeć się podcieniom szczytowym i narożnym, które nadają szczególny charakter budynkom, a latem pozwalają na chwilę odpoczynku w cieniu. Jest tu także chałupa, której dach nawiązuje swoim wyglądem do tych spod Tatr (dom z Czajczy) oraz dom i zagroda należąca do osadników olęderskich (obiekty z Marylina).  

  • Muzeum Kultury Ludowej w Osieku n. Not.
  • Muzeum Kultury Ludowej w Osieku n. Not.
  • Muzeum Kultury Ludowej w Osieku n. Not.

Układ zagród w muzeum jest niecodzienny. Niektóre z nich tworzone są przez połączenie budynków mieszkalnych z gospodarczymi (np. budynki z Dźwierszna Wielkiego). Ciekawym obiektem jest remiza strażacka. Jest to murowany budynek z dwuspadowym dachem, który pokryty jest dachówkami. Ponad kalenice wystaje drewniana wieża sygnalna. Wewnątrz znajduje się raj dla miłośników wozów strażackich i sprzętu strażackiego. Można tam znaleźć unikalną pochodnię z przełomu XVIII i XIX w. Wnętrza domów wyposażone są w meble, sprzęty i dewocjonalia. Uzupełnione są obiekty rzemiosła i przemysłu wiejskiego – kuźnia, wiatraki i tartak, a także dom nauczyciela z izbą lekcyjną. Obecnie jest to jedno z najbardziej znanych w kraju muzeów skansenowskich z niezwykle ciekawą architekturą małą: przydrożnymi kapliczkami, studniami, gołębnikami itp. Istotną formą działalności skansenu są wystawy o charakterze parateatralnym odtwarzające fragmenty obrzędów dorocznych i rodzinnych – kolędowanie bożonarodzeniowe i wieczerza wigilijna, zabawa na zapusty, tradycyjna Wielkanoc, czy oczepiny z wesela.

Ułatwienie dostępu

Rozmiary czcionek

Wysoki kontrast

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście

Kalendarium

«poprzedni miesiącmarzec 2024»następny miesiąc
PnWtŚrCzwPtSobNd
dzień: 123
456789dzień: 10
111213141516dzień: 17
18192021222324
25262728293031
Brak wydarzeń w wybranym okresie

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Wyrzysku

ul. Bydgoska 29
89-300 Wyrzysk

Godziny urzędowania

Poniedziałek: 7.30 - 16.30
Wtorek-Środa: 7.30 - 15.30
Czwartek-Piątek: 7.30 - 15.00

Jak dojechać

Zobacz na mapie