Wyszukiwarka
MTB Wyrzysk Maraton 2015 za nami!
W niedziele, 31 maja 2015 r. w Wyrzysku odbył się, po raz czwarty, maraton rowerowy rozgrywany w ramach cyklu Bike Cross Maraton Gogol MTB. W zawodach wzięło udział prawie 600 zawodników.25 lat samorządności w Gminie Wyrzysk
W środę, 27 maja 2015 r., na sali widowiskowej przy Szkole Podstawowej w Wyrzysku odbyły się obchody 25-lecia Samorządu Gminnego.Rzeka Łobzonka produktem turystycznym regionu
W środę, 3 czerwca 2015 r., w Urzędzie Miejskim w Wyrzysku przedstawiciele czterech gmin i dwóch powiatów Wielkopolski spotkali się aby wspólnie przedyskutować możliwości wykorzystania potencjału turystycznego rzeki Łobzonki.
„Łobzonka – kajakiem w naturze Krajny” - pod takim hasłem w Wyrzysku debatowano na temat stworzenia wspólnego przedsięwzięcia i oferty w zakresie turystyki i rekreacji. Na zaproszenie Bogusławy Jagodzińskiej – Burmistrza Wyrzyska w spotkaniu wziął udział Franciszek Tamas - Starosta Pilski, Ryszard Goławski – Starosta Złotowski, Józef Lewandowski - Zastępca Burmistrza Łobżenicy, Henryk Dobrosielski - Wójt Gminy Zakrzewo, dr Paweł Owsianny – Prezes Zarządu Klastra Turystycznego „Dolina Noteci”, Stefan Rymer – Przewodniczący Rady Miejskiej w Wyrzysku, Tadeusz Perliński – Zastępca Burmistrza Wyrzyska oraz radni Rady Miejskiej w Wyrzysku.
Uczestnicy spotkania zapoznali się z analizą potencjału szlaku kajakowego na Łobzonce, którą przygotował dr Paweł Owsianny. Zakłada ona m.in. podjęcie szeregu inwestycji dotyczących budowy odpowiedniej infrastruktury (pomosty, oznakowanie) oraz promocji i przygotowania opisu szlaku kajakowego za pomocą publikacji i informacji w mediach elektronicznych.
Przedstawiciele jednostek samorządowych (Gmina Wyrzysk, Gmina Łobżenica, Gmina Lipka, Gmina Zakrzewo, Powiat Pilski, Powiat Złotowski) zgodnie stwierdzili, że przedsięwzięcie jest dobrym pomysłem i należy je wspólnie realizować. Zakres projektu, jego finansowanie oraz inne elementy będzie omawiane na kolejnym spotkaniu, które odbędzie się na początku sierpnia w Łobżenicy.
Urząd Miejski w Wyrzysku
- autor: Urząd Miejski w Wyrzysku, data: 2015-06-08
Żywy Skansen
Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią zaprasza 11 czerwca2015 r. na Żywy Skansen. W programie pokazy pracy rzemieślników, pędzenie lnu, wyrób sieci, pokaz zajęć gospodyni, prace gospodarskie i przejażdżki bryczką.
Cena biletu - 10 zł. Pokazy od godz. 9.00 do 13.00.
Spotkanie - profilaktyka nowotworu piersi
Starostwo Powiatowe w Pile, Szpital Specjalistyczny w Pile oraz Urząd Miejski w Wyrzysku zapraszają Panie na spotkanie środowiskowe poświęcone profilaktyce nowotworu piersi.Spotkania z mieszkańcami w sprawie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Wyrzysku
Związek Międzygminny „Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi” planuje stworzyć w Wyrzysku jeden z czterech centralnych Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). W poniedziałek (8 czerwca) i wtorek (9 czerwca) odbyły się w tej sprawie spotkania z mieszkańcami Gminy Wyrzysk.
Otwarcie boiska wielofunkcyjnego w Gleśnie
Dnia 07 czerwca dokonaliśmy uroczystego otwarcia boiska wielofuncyjnego w Gleśnie, któremu towarzyszyło wiele atrakcji.Impreza odbyła się pod hasłem Dzień Glesna. Była również Dniem Dziecka i Festynem Rodzinnym zorganizowanym przez naszą szkołę i sołectwo Glesno.Patronat honorowy nad organizacją i jej przebiegiem objęła Pani Bogusława Jagodzińska Burmistrz Wyrzyska.
XVII Bieg „OLKA”
W sobotę 13 czerwca br. w Wyrzysku odbędzie się 17. edycja Ogólnopolskiego Ulicznego Biegu im. E. Wojciechowskiego „OLKA”.
Do Berlina pociągiem z Osieka nad Notecią
Prawdopodobnie jeszcze w tym roku prywatny przewoźnik kolejowy Arriva uruchomi bezpośrednie połączenie z Torunia do stolicy Niemiec. Pociąg będzie zatrzymywał się w Osieku nad Notecią.
Ponad 200 biegaczy na trasie Biegu Olka
Za nami siedemnasta odsłona Ogólnopolskiego Ulicznego Biegu Olka. Sportowe zmagania na trasie Wyrzysk - Osiek na Notecią - Wyrzysk ukończyło 211 zawodników.
Turniej tenisa stołowego z okazji Dnia Dziecka
W sobotę, 20 czerwca 2015 r. o godz. 10.30 na hali sportowej klubu Łobzonka Wyrzysk odbędzie się turniej tenisa stołowego z okazji Dnia Dziecka.
II Turniej Młodzików o Puchar Burmistrza Wyrzyska "Krajna Cup 2015"
W sobotę, 20 czerwca 2015 r. na boisku ORLIK 2012 w Wyrzysku odbędzie się II Turniej Młodzików o Puchar Burmistrza Wyrzyska "Krajna Cup 2015".
Gminne zawody sportowo-pożarnicze
W niedzielę, 21 czerwca 2015 r. o godz. 13.00 na boisku przy Szkole Podstawowej w Falmierowie odbędą się gminne zawody sportowo-pożarnicze.
Noc Świętojańska
We wtorek, 23 czerwca 2015 r. o godz. 19.00 przy stawie w Wyrzysku odbędzie się Noc Świętojańska.
Twórcze Dzieciaki - śmieszne wąsy, usta, meloniki
W minionym tygodniu odbyły się comiesięczne zajęcia „Twórcze Dzieciaki”, na których to dzieci miały okazję przygotować elementy dekoracyjne twarzy
120-lecie Wyrzyskiej Kolejki Powiatowej
W dniach 25, 26, 27 czerwca 2015 r. odbędą się obchody 120-lecia Wyrzyskiej Kolejki Powiatowej.
Finał kampanii „Uzależnia mnie tylko sport” w Szamotułach
W niedzielę, 14 czerwca 2015 r., w Szamotułach odbył się finał kampanii „Uzależnia mnie tylko sport”. W zawodach wzięła udział liczna reprezentacja Gminy Wyrzysk.
XIV Międzynarodowy Festiwal Piosenki Włoskiej "La Scarpa Italiana"
W dniach 4 - 5 lipca 2015 r., w Wyrzysku, odbędzie się XIV Międzynarodowy Festiwal Piosenki Włoskiej "La Scarpa Italiana".
Wolontariat pracowniczy „InicJaTyWy z PHILIPSEM” w Szkole Podstawowej w Wyrzysku
Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku została beneficjentem programu wolontariatu pracowniczego „InicJaTyWy z PHILIPSEM”.
Turniej piłki nożnej w Falmierowie
Dnia 03.06.2015 r. na stadionie w Falmierowie odbył się turniej „11” w piłkę nożną dla klas IV-VI. Organizatorem turnieju była szkoła podstawowa z Falmierowa.
Konkurs plastyczny „Twoja ulubiona opowieść biblijna”
Centrum Rozwoju Lokalnego zaprasza do udziału w III edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci pn. „Twoja ulubiona opowieść biblijna”. Konkurs skierowany jest do dzieci w wieku 4-13 lat z całej Polski.
Druga edycja akcji „Europa to my”
Pokaż, jak zmieniła się Twoja okolica dzięki Funduszom Europejskim i wygraj wspaniałe nagrody!
Krzysztof Martin wicemistrzem Wielkopolski
Wielkim sukcesem dla Krzysztofa Martina z Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej – Curie w Wyrzysku zakończyła się 22. edycja „Wielkopolskiego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym”.
Festyn Etnograficzny w Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią
W niedzielę, 28 czerwca 2015 r., w Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią odbędzie się festyn etnograficzny.
IX Sesja Rady Miejskiej w Wyrzysku
W dniu 26 czerwca 2015 r. (piątek) o godz. 14.00 w sali nr 9 Urzędu Miejskiego odbędzie się IX Sesja Rady Miejskiej w Wyrzysku.
Nowe witacze Gminy Wyrzysk
Od niedawna przy granicach administracyjnych Gminy Wyrzysk podróżnych witają nowo zamontowane witacze.
Nowa strategia rozwoju Gminy Wyrzysk
Rozpoczęły się prace nad tworzeniem Strategii Rozwoju Gminy Wyrzysk na lata 2016 – 2025. Pierwsze spotkanie w tej sprawie odbyło się we wtorek 23 czerwca br.
II Turniej Młodzików o Puchar Burmistrza Wyrzyska
20 czerwca na „ORLIKU 2012” w Wyrzysku przy ulicy Parkowej odbył się II Turniej Młodzików o Puchar Burmistrza Wyrzyska „KRAJNA CUP 2015” dla dzieci w rocznikach 2002 i młodszych.
Historia pisma i komunikacji w bibliotekach
W dniu 22 czerwca w bibliotekach w Osieku nad Notecią oraz w Wyrzysku zorganizowano warsztaty literackie pod tytułem "Inscenizowana historia pisma i komunikacji".
IX Sesja Rady Miejskiej w Wyrzysku za nami!
W piątek, 26 czerwca 2015 r., odbyła się IX Sesja Rady Miejskiej w Wyrzysku w kadencji 2014 - 2018. Podczas piątkowej sesji radni udzielili absolutorium Burmistrzowi Wyrzyska za 2014 r.
Nagrody dla młodych sportowców wręczone
Dzisiaj do Urzędu Miejskiego w Wyrzysku zawitało grono młodych, szczególnie uzdolnionych sportowo ludzi. Pojawili się oni na zaproszenie Bogusławy Jagodzińskiej Burmistrza Wyrzyska. Włodarz gminy, mając na uwadze szczególne osiągnięcia sportowe wyrzyskiej młodzieży nie tylko w województwie, ale i całym kraju, pragnęła osobiście podziękować i wręczyć nagrody finansowe oraz upominki.Cykl Football Academy League zakończony
W niedzielę 14 czerwca zakończył się cykl czterech turniejów Football Academy League, w którym wystąpiły dwie drużyny SPKiS KRAJNA Wyrzysk – Osiek.
Spływ kajakowy na zakończenie roku szkolnego
W upalny czerwcowy dzień dwadzieścioro troje śmiałków z naszej szkoły pod opieką dwóch opiekunów oraz czterech instruktorów kajakarstwa wyruszyło na integracyjny spływ kajakowy.
VIII Sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej w Wyrzysku
We wtorek 23 czerwca 2015 roku odbyła się ósma i zarazem ostatnia sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej w Wyrzysku pierwszej kadencji.
Bezpieczne wakacje
25. czerwca br. uczniowie Szkoły Podstawowej w Falmierowie gościli u siebie strażaków.
Pożegnania nadszedł czas...
,,Zakończenie roku szkolnego to ważny moment w naszym uczniowskim życiu. Tak to już jest, że w tym dniu zamykają się drzwi jednej klasy, a otwierają drugiej. Po każdym końcu bowiem następuje nowy ...".
Żegnaj szkoło, na wesoło!
Rozbrzmiał ostatni dzwonek. Rozbrzmiały radośnie głosy dzieci. Już za moment, już za chwile, już są... wakacje!
Warsztaty - Strategia Rozwoju Gminy Wyrzysk na lata 2016 - 2025
Na wtorek, 7 lipca br., zaplanowano kolejne warsztaty w ramach prac nad Strategią Rozwoju Gminy Wyrzysk na lata 2016-2025. Spotkanie odbędzie się o godz. 15.00 w sali widowiskowej przy Szkole Podstawowej w Wyrzysku.
Festiwal „La Scarpa Italiana” 2015
W pierwszy weekend lipca 2015 r. w Wyrzysku odbył się, już po raz kolejny, Festiwal Piosenki Włoskiej „La Scarpa Italiana”. Do konkursu przystąpiło 20 wykonawców z kraju i nie tylko.
Parafialny Dzień Sportu w Kosztowie
W sobotę, 4 lipca, w Kosztowie odbył się Parafialny Dzień Sportu zorganizowany przez Parafialny Klub Sportowy.
70 lat OSP Gromadno
4 lipca, w sobotę, OSP Gromadno obchodziło 70 rocznicę istnienia. Druhowie z jednostki spotkali się, aby wspólnie uczcić wiele lat pracy i zaangażowania.
Orzeł Osiek vs. Old Boys Orzeł Osiek
W sobotę, 4 lipca, o godz. 17-tej na murawie stadionu w Osieku n. Not. spotkały się drużyny Old Boys Orzeł Osiek i Orzeł Osiek.
Kolejny etap prac nad nową strategią rozwoju Gminy Wyrzysk
Prace nad strategią rozwoju Gminy Wyrzysk na lata 2016-2025 trwają. We wtorek, 7 lipca, odbyło się kolejne spotkanie, które poświęcone zostało określeniu wizji i misji gminy.
Wakacje z muzyką
W pierwszym tygodniu wakacji Stowarzyszenie Menos przeprowadziło półkolonie letnie dla dzieci.
Obóz rekreacyjno-sportowy w Więcborku
W dniach 29.06. - 3.07.2015 roku 30 zawodników SPKiS KRAJNA Wyrzysk-Osiek uczestniczyło w obozie rekreacyjno - sportowym w Więcborku.
Dzień Dziecka w Dąbkach
11 lipca, w sobotę, w Dąbkach zorganizowano Dzień Dziecka, na którym nie zabrakło Bogusławy Jagodzińskiej Burmistrza Wyrzyska oraz Ireneusza Przydziała Radnego Rady Miejskiej w Wyrzysku. Niemal wszyscy milusińscy dotarli na miejsce imprezy w bajkowych strojach.
Obiekty sportowe mają świecić przykładem!
Podczas dzisiejszej wizji lokalnej gminy Bogusława Jagodzińska Burmistrz Wyrzyska wybrała się na basen, tereny przy stawie oraz do centrum sportowo-rekreacyjnego w Osieku n. Not.
Warsztaty taneczne dancehall
Zapraszamy na darmowe warsztaty taneczne dancehall, które odbędą się 9 sierpnia (niedziela) w Osieku n. Not. w Centrum sportowo-rekreacyjnym (obok Szkoły Podstawowej) o godz. 14.00 oraz w Wyrzysku na targowisku o godz. 17.00. Organizatorem warsztatów jest gmina Wyrzysk oraz Szkoła Tańca Dance Life w Pile.
Półkolonia w Gleśnie
Dnia 6 lipca 2015 roku w Szkole Podstawowej w Gleśnie rozpoczęła się PÓŁKOLONIA NAUKOWA pod hasłem ,, ROZWIJAMY SKRZYDŁA". Trwała ona do 6 dni. Każdy dzień aktywności poświęcony był rozwijaniu innej sprawności. Zajęcia prowadzone były przez nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Gleśnie.
Lato z siatkówką
TSK Orzeł Osiek i Ośrodek Sportu i Rekreacji w Wyrzysku zapraszają na zajęcia sportowe z cyklu "Lato z siatkówką".
Pierwszy maraton rowerowy w Skokach zaliczony!
W niedzielę, 26 lipca 2015 r., w gminie Skoki odbyły się kolejne zawody rowerowe w ramach wielkopolskiego cyklu Bike Cross Maraton Gogol MTB 2015. Po raz kolejny miejsce na podium wywalczył Hubert Semczuk z zespołu kolarstwa górskiego MTB Wyrzysk Team.
W ostatnią niedzielę lipca cykl maratonów rowerowych Bike Cross Maraton Gogol MTB 2015 zawitał po raz pierwszy do miejscowości Skoki (powiat wągrowiecki). W zmaganiach wzięło udział ponad 550 uczestników, którzy ścigali się na dwóch dystansach - mini (32 km) i mega (64 km). Trasa została poprowadzona wokół jeziora Rościńskiego oraz jeziora Budziszewskiego.
Wysoką formę startową potwierdził Hubert Semczuk, który dystans mini przejechał w czasie 1 godz. 7 min. 48 s. Zawodnik wyrzyskiej drużyny cyklistów ukończył rywalizację na trzecim miejscu, tracąc do zwycięzcy jedynie 12 sekund.
Zespół MTB Wyrzysk Team na maratonie w Skokach wystąpił w składzie: Hubert Semczuk, Marcin Żakowski, Paweł Włodarek, Marcin Balcerowski, Arkadiusz Trzciński, Andrzej Pyszka, Zdzisław Karmelita oraz Sławomir Nowak.
Szósta odsłona rowerowych zmagań w ramach cyklu Bike Cross Maraton Gogol MTB 2015 odbędzie się 9 sierpnia (niedziela) w Suchym Lesie niedaleko Poznania.
MTB Wyrzysk Team
- autor: MTB Wyrzysk Team, data: 2015-07-29
I Przegląd Zespołów Rockowych
W sobotę, 15 sierpnia 2015 r., w wyrzyskim amfiteatrze odbędzie się I Przegląd Zespołów Rockowych. Start imprezy - godz. 20.00.
Kolejne wakacyjne spotkania z siatkówką za nami
Akcja „LATO Z SIATKÓWKĄ” trwa nadal! W ostatnich dwóch tygodniach odbyły się kolejne cztery treningi (21, 23, 28, 30 lipca 2015 roku), które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród młodzieży.
Fundusze Europejskie - Mobilny Dyżur Informacyjny w Wyrzysku
Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Pile, w dniu 11 sierpnia 2015 r., organizuje Mobilny Dyżur Informacyjny w Urzędzie Miejskim w Wyrzysku.
Lato z siatkówką - treningi 4 i 6 sierpnia
TSK Orzeł Osiek i Ośrodek Sportu i Rekreacji w Wyrzysku zapraszają na zajęcia sportowe z cyklu "Lato z siatkówką".
Niedziela w skansenie - 9 sierpnia 2015
W niedzielę, 9 sierpnia, w Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią odbędzie się impreza plenerowa pt. "Niedziela w skansenie".
Warsztaty taneczne dancehall
Wczoraj, 9 lipca, w Osieku nad Notecią i Wyrzysku odbyły się darmowe warsztaty taneczne dancehall dla wszystkich chętnych mieszkańców gminy. Organizatorem tego wydarzenia była gmina Wyrzysk oraz Szkoła Tańca "Dance Life" z Piły.
Warsztaty poprowadziła młoda, utalentowana tancerka Gosia Ziemba, która zachwyciła uczestników swoim zapałem i energią.
„Taniec to wspaniały sposób na wyzwolenie energii. Takiej imprezy w naszej gminie jeszcze nie było. Jestem przekonana, że warsztaty taneczne będą cieszyły się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców.” - powiedziała Bogusława Jagodzińska Burmistrz Wyrzyska, po czym razem z innymi uczestnikami wskoczyła na „parkiet”.
UM w Wyrzysku
Wakacje w Muzeum
Muzeum Okręgowe w Pile przypomina o "Wakacjach w Muzeum". Sierpień upływa pod hasłem "Śladami wielkich odkrywców". Poznajcie historię Krzysztofa Kolumba, Vasco Da Gama i Ferdynanda Magellana.
- autor: UM w Wyrzysku
Plener rysunkowo-malarski "W ogóle i w szczególe"
Muzeum Okręgowe w Pile zaprasza młodzież i dorosłych na plener rysunkowo-malarski "W ogóle i w szczególe, który odbędzie się w Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią 18 sierpnia (wtorek) 2015 r. w godz. 10.00 - 16.00.
Dożynki Powiatowo-Gminne
Powiat pilski i gmina Wyrzysk zapraszają na DOŻYNKI POWIATOWO-GMINNE, które odbedą się 23 sierpnia 2015 r. na stadionie w Osieku nad Notecią.
Kurtyny wodne w Wyrzysku
Bardzo wysokie temperatury dokuczają nam już od pewnego czasu. Według prognoz pogody nie możemy liczyć na szybkie ochłodzenie, dlatego na wyrzyskim targowisku pojawiły się kurtyny wodne, które mają przynosić nieco ulgi w upałach.
Kutyny będą pojawić się codziennie o godz. 14.00 na targowisku w Wyrzysku.
Wybieramy Królową Mleka 2016
1 SIERPNIA RUSZA TRZECIA EDYCJA KONKURSU KRÓLOWA MLEKA
Do zdobycia są aż trzy korony! Podobnie bowiem jak przed rokiem, wybieramy nie tylko Królową Mleka na 2016 rok, ale także dwie Księżniczki Mleka. Projekt rozwija się dynamicznie, a liczba zaproszeń dla Królowej do udziału w różnych wydarzeniach rośnie w tak szybkim tempie, że zdecydowano, iż Królowa potrzebuje wsparcia.
Pierwsza polska Królowa Mleka została wybrana jesienią 2013 roku i rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2014 r. Druga przejęła „królewskie" obowiązki 1 stycznia 2015 roku. Królowa Mleka jest młodą, dobrze wykształconą Polką, której bliskie są idee zdrowego odżywiania się i stylu życia. Jest ambasadorką całej branży mleczarskiej, promującą wiedzę o walorach odżywczych mleka i jego przetworów oraz zachęcającą do ich spożywania. Szczególną wagę przywiązuje do edukacji dzieci i młodzieży.
W okresie 18 miesięcy, jaki upłynął od debiutu projektu, Królowa Mleka odwiedziła szereg szkół podstawowych, prezentując 90-miniutowy program edukacyjny, będący połączeniem nauki i zabawy. W jego trakcie odbywają się konkursy wiedzy o mleku i jego przetworach, degustacja produktów mlecznych oraz wzbudzający wiele emocji i radości konkurs dojenia, który odbywa się przy użyciu specjalnie zaprojektowanych na jego potrzeby stołach. Królowa Mleka uczestniczyła także w wydarzeniach plenerowych związanych z branżą mleczarską, uruchamiając tam specjalną strefę „Świat Królowej Mleka”, która w ciągu 5 godzin otwarcia zapewnia rozrywkę 400 dzieciom. We wrześniu ubiegłego roku Strefa była atrakcją dwudniowych Dożynek Prezydenckich w Spale. Królowa uczestniczyła również w wielu ceremoniach wręczania nagród podczas gali honorujących rolników, hodowców i producentów. Działalność Królowej odbiła się szerokim echem w mediach – lokalnych, ale i ogólnopolskich. Królowa udzieliła kilkudziesięciu wywiadów prasie lokalnej i ogólnokrajowej oraz stacjom radiowym. Kilkukrotnie była też gościem porannego programu „Dzień dobry w sobotę” nadawanego na antenie TVP 1.
Komplet informacji na temat zasad organizacji konkursu, regulamin i harmonogram wyborów znajduje się na stronie www.krolowamleka.pl
Nowy dyrektor wyrzyskiej podstawówki
We wtorek, 11 sierpnia, Bogusława Jagodzińska Burmistrz Wyrzyska spotkała się z Panią Danutą Burytą-Arndt, aby osobiście pogratulować jej objęcia nowej funcji.
Pani Danuta, zgodnie z zarządzeniem Burmistrza Wyrzyska z dnia 10 sierpnia, będzie stała na czele Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku od dnia 1 września 2015 r. do dnia 31 sierpnia 2020 r.
- autor: Urząd Miejski w Wyrzysku, data: 2015-08-12
Akcja letnia 2015
W dniach 1.07. – 6.07.2015r. w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku została zorganizowana akcja letnia. Organizatorem wypoczynku dla dzieci był Uczniowski Klub Sportowy TOP – SPIN.
Mobilna zbiórka odpadów - 20 sierpnia 2015 r.
W czwartek, 20 sierpnia 2015 r., zostanie przeprowadzona na terenie gminy Wyrzysk mobilna zbiórka odpadów.
Awanse zawodowe naszych nauczycieli
We wtorek, 18 sierpnia 2015 r., w Urzędzie Miejskim w Wyrzysku odbyło się uroczyste wręczenie aktów nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela na nauczyciela mianowanego.
Wyrzysk otwiera się na rocka!
W sobotę, 15 sierpnia 2015 r., w wyrzyskim amfiteatrze odbył się I Przegląd Zespołów Rockowych. Na scenie zagrały trzy zespoły grające muzykę w stylu rock, hard rock, rock alternatywny i post punk.
Hubert Semczuk na podium w Suchym Lesie
W niedzielę, 9 sierpnia 2015 r., w podpoznańskim Suchym Lesie odbyła się szósta odsłona zawodów rowerowych w ramach cyklu Bike Cross Maraton Gogol MTB 2015. Wysoką formę startową potwierdził po raz kolejny Hubert Semczuk z MTB Wyrzysk Team.
Zakończenie lata
W piątek, 18 września 2015 r., w wyrzyskim amfiteatrze odbędzie się "Zakończenie lata".
Dawno Dawno Temu...
W ramach projektu „Książka jest O.K!” realizowanego przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Pantaleona Szumana w Pile i przy współpracy Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury – Biblioteki w Wyrzysku dnia 19 sierpnia o godz. 17.00 w Gleśnie odbyło się przedstawienie Teatru Małe Mi pt. „Fintikluszki – Folkowe Okruszki”.
Sportowe podsumowanie akcji „LATO Z SIATKÓWKĄ 2015”
W czwartek 20 sierpnia 2015 roku o godzinie 18:00 odbyło się zakończenie oraz podsumowanie akcji „LATO Z SIATKÓWKĄ”.
Wakacyjny sierpień w Domu Kultury
Za nami kolejny wakacyjny miesiąc pełen gorącego słońca i kolorowych pomysłów.
Powiatowo-Gminne Święto Plonów
W niedzielę, 23 sierpnia, w Osieku nad Notecią odbyły się Powiatowo-Gminne Dożynki zorganizowane przez Powiat Pilski i Gminę Wyrzysk. Już o 13.30 na ulicy Bohaterów rozpoczęło się formowanie korowodu, który przeszedł do kościoła p. w. św. Józefa, gdzie wszyscy zebrani modlili się za bogactwo plonów i szczęście rolników.
Po Mszy św. przybyli udali się na stadion. Podczas przejścia podziwiać można było wieńce uplecione przez sołectwa Gminy Wyrzysk oraz przez poszczególne gminy Powiatu Pilskiego. Korowód prowadzony był przez Orkiestrę Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej w Osieku nad Notecią.
Powitania wszystkich przybyłych dokonali Franciszek Tamas Starosta Pilski, Bogusława Jagodzińska Burmistrz Wyrzyska oraz Ewa Pawlaczyk Sołtys Sołectwa Osiek nad Notecią. Gospodarze imprezy w swoich przemówieniach podkreślali wartość chleba i pracy na roli. Nie zabrakło ciepłych słów i wyrazów uznania w stronę rolników.
Władze powiatowe i gminne nie zapomniały o tradycyjnym obrzędzie dzielenia chleba, który został przekazany na ich ręce przez starostów dożynek: Elżbietę Kowalską, Leszka Kukurowskiego, Weronikę Podemską oraz Marcina Smełsza.
Na dożynkach nie mogło zabraknąć części artystycznej. W pięknych, ludowych strojach na scenie zaprezentował się Zespół Folklorystyczny Sadkowianie, Zespół Pieśni i Tańca Jabłoneczka oraz Zespół Taneczny Modraki i Modraczki. Występy artystyczne, jak przystało na dożynki, nawiązywały do staropolskich obyczajów.
Podczas święta rolników nie zabrakło wyrazów uznania, dla tych, którzy z pracą na roli są szczególnie związani. Rolnikom wręczono odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa”. Tym zaszczytnym tytułem od wczoraj może się pochwalić: Jan Kozera, Marcin Sawiński, Mieczysław Iwanek, Jerzy Karnowski, Elżbieta Kowalska, Marcin Smełsz i Leszek Kukurowski.
Dożynki nie mogłyby się odbyć bez odrobiny rywalizacji. Jak co roku zorganizowano konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. W gminie największe wrażenie zrobił wieniec z Falmierowa. Za włożony trud sołectwo otrzymało nagrodę pieniężną w wysokości 500 zł. Wygrany wieniec wziął udział w rywalizacji powiatowej. Pozostałe sołectwa zostały wyróżnione i otrzymały nagrody za udział w wysokości 300 zł.
Najpiękniejszy wieniec w powiecie upleciony został w Gminie Łobżenica. Na drugim miejscu znalazła się Gmina Wyrzysk, a na trzecim Gmina Białośliwie. W dalszej kolejności uplasowało się Szydłowo, Wysoka, Miasteczko Krajeńskie, Ujście, Kaczory i Piła.
Po części oficjalnej, tradycyjnych konkursach i występach przyszedł czas na zabawę, którą rozpoczął zespół Redlin, czyli muzyka folkowa w nieco ostrzejszym brzmieniu. Na scenie zaprezentował się również zespół AM, który porwał wszystkich na parkiet.
Urząd Miejski w Wyrzysku
- autor: Urząd Miejski w Wyrzysku, data: 2015-08-24
Pippi Pończoszanka w Wyrzysku - 30-31 sierpnia 2015
W dniach 30-31 sierpnia 2015 r. w Wyrzysku odbędą się warsztaty artystyczne i spektakl pt. "Pippi Pończoszanka".
X Sesja Rady Miejskiej w Wyrzysku
W piątek, 28 sierpnia 2015 r., o godz. 14.00 w sali nr 9 Urzędu Miejskiego odbędzie się X Sesja Rady Miejskiej w Wyrzysku w kadencji 2014 - 2018.
Zdzisław Karmelita ukończył maraton rowerowy dookoła Jeziora Miedwie
15 sierpnia 2015 r. niedaleko Stargardu Szczecińskiego odbył się X Maraton MTB dookoła Jeziora Miedwie. W zawodach wystartował Zdzisław Karmelita - mieszkaniec gminy Wyrzysk i członek zespołu kolarstwa górskiego MTB Wyrzysk Team.
Hubert Semczuk drugi w Stęszewie
W niedzielę, 23 sierpnia 2015 r., w Stęszewie odbyła się przedostania edycja zawodów rowerowych pod egidą Bike Cross Maraton Gogol MTB 2015. Drugie miejsce na dystansie mini zajął Hubert Semczuk.
Turniej „KRAJNA CUP 2015” - 6 września 2015
6 września 2015 r. o godz. 9.00 na boisku Orlik 2012 w Wyrzysku odbędzie się II TURNIEJ O PUCHAR BURMISTRZA WYRZYSKA „KRAJNA CUP 2015” (rocznki 2007 i młodsi).
X Sesja Rady Miejskiej w Wyrzysku za nami!
W piątek, 28 sierpnia 2015 r., odbyła się X Sesja Rady Miejskiej w Wyrzysku w kadencji 2014 – 2018.
Dożynki w Bąkowie i Młotkówku
W sobotę, 29 sierpnia, w dwóch miejscowościach naszej gminy, zorganizowano Dożynki Sołeckie. Zakończenie prac w polu świętowano w Bąkowie i Młotkówku, gdzie pojawiła się Bogusława Jagodzińska Burmistrz Wyrzyska. Sołtysi - Krystyna Gwizdowska i Wiesław Korpal zadbali o to, aby podczas najważniejszego dla rolników święta niczego nie zabrakło.
W Bąkowie świętowno w świetlicy wiejskiej. W Młotkówku mieszkańcy zebrali się przy jeziorze. Na dożynki, zarówno w Bąkowie, jak i Młotkówku, miejscowe gospodynie przygotowały mnóstwo pyszności. Wszyscy zjawili się w świetnych humorach. Nie zabrakło śpiewów i zabawy tanecznej.
IX Młodzieżowy Międzysołecki Turniej Piłki Nożnej
W niedzielę, 30 sierpnia, w Kościerzynienie Wielkim odbył się IX Młodzieżowy Międzysołecki Turniej Piłki Nożnej, w którym wystartowało 6 sołectw.
Pierwsze miejsce i Puchar Burmistrza Wyrzyska zdobyła dryżuna z Kosztowa. Nagrodę główną osobiście wręczyła włodarz gminy Bogusława Jagodzińska. Końcowy wynik rozgrywek przedstawia się następująco:
Miejsce 1 - Kosztowo
Miejsce 2 - Auguścin
Miejsce 3 - Kościerzyn Wielki
Miejsce 4 - Falmierowo
Miejsce 5 - Gromadno
Miejsce 6 - Dobrzyniewo
Wybrano również najlepszego zawodnika i bramkarza turnieju. Pierwszy z zaszczytnych tytułów zdobył Patryk Wajer z Kosztowa, a drugi Łukasz Czerwiński z Dobrzyniewa.
Ruszyła budowa drogi w Kościerzynie Wielkim
W poniedziałek, 24 sierpnia 2015 r., nastąpiło rozpoczęcie przebudowy drogi gminnej w Kościerzynie Wielkim.
Dyskoteka na zakończenie wakacji w Gleśnie
W piątek, 28 sierpnia, w Gleśnie odbyła się dyskoteka na zakończenie wakacji. Organizatorami imprezy była Rada Sołecka Sołectwa Glesno, Piotr Radwański Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Wyrzysku oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wyrzysku.
Na imprezie pojawiło się wielu mieszkańców Glesna, okolicznych miejscowości i nie tylko. O oprawę muzyczną tego dnia zadbał Krzysztof Śmigaj. Taneczne szaleństwo trwało do późnych godzin nocnych. W Gleśnie nie zabrakło również wielkiego ogniska, przy którym możnabyło pośpiewać i usmażyć kiełbaski.
Wystawa "Broń i barwa Wojska Polskiego 1939-1945"
3 września 2015 r. o godz. 17.00 w Muzeum przy ul. Browarnej 7 w Pile odbędzie się otwarcie wystawy "Broń i barwa Wojska Polskiego 1939-1945".
Pożegnanie lata w skansenie
6 września 2015 r, w Muzeum Kultury Ludowej w Osieku odbędzie się impreza plenerowa "Pożegnanie lata".
Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016
Dzisiaj na terenie całej gminy w szkołach usłyszeliśmy pierwszy dzwonek. Jedną z placówek odwiedziła Bogusława Jagodzińska Burmistrz Wyrzyska. Włodarz gminy przybyła na rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016 do Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wyrzysku.
Uroczystość inauguracji nowego roku szkolnego poprowadził Sławomir Gajdziński Zastępca Dyrektora Gimnazjum w Wyrzysku, który powitał wszystkich przybyłych uczniów, w szczególności klasy pierwsze. Dyrektor zapewnił również, że wszyscy wychowankowie wyrzyskiego gimnazjum zostaną otoczeni opieką i troską. Głos zajęła również Burmistrz Wyrzyska. „Uczniom życzę wytrwałości i uporu w zdobywaniu wiedzy, rodzicom i nauczycielom satysfakcji i radości z nauczania i wychowywania. Jestem przekonana, że wiedza zdobyta w wyrzyskim gimnazjum pozwoli wam rozwinąć skrzydła i osiągnąć wiele życiowych sukcesów” – powiedziała włodarz gminy.
Podczas uroczystości uczniowie klas pierwszych przyrzekli, że godnie będą reprezentować swoją szkołę. Ogłoszono również, iż Ryszard Sell, nauczyciel tutejszej placówki, otrzymał nagrodę Kuratora Oświaty przyznaną przez Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. Choć oficjalne wręczenie nagrody jeszcze nie nastąpiło, to już wiadomo, że nauczyciel otrzymał ją za bogaty dorobek m. in. utworzenie Młodzieżowej Rady Miejskiej w Wyrzysku.
Na uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego nie zabrakło części artystycznej przygotowanej przez samych uczniów. Młodzież podczas występu przypomniała o dzisiejszej rocznicy wybuchu II wojny światowej. Po części oficjalnej młodzież wraz z wychowawcami udała się do swoich klas.
Życzenia Burmistrza Wyrzyska z okazji nowego roku szkolnego
Szanowni Państwo,
Dyrektorzy, Nauczyciele, Wychowawcy,
Drodzy Uczniowie i Rodzice
U progu nowego roku szkolnego składam wszystkim Dyrektorom, Nauczycielom i Pracownikom oświaty najserdeczniejsze życzenia spokojnej i satysfakcjonującej pracy, wytrwałości i wyrozumiałości.
Kochani Uczniowie - przed Wami kolejny rok szkolny – czas nowych wyzwań, zdobywania wiedzy, uczenia się koleżeństwa, szacunku, wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, odpowiedzialności i tolerancji, stawania się osobami, na których można polegać.
Wszystkim naszym Uczniom, a szczególnie tym, którzy dzisiaj rozpoczynają przygodę z nauką, życzę aby spełniły się Wasze marzenia o szkole, aby zdobyta wiedza umożliwiała osiąganie kolejnych sukcesów w następnych etapach edukacji, a szkoła była dla Was tym miejscem do którego z chęcią będziecie przychodzić.
Wszystkim Rodzicom i Opiekunom naszych Uczniów, życzę cierpliwości i konsekwencji w wychowywaniu młodego pokolenia oraz licznych osiągnięć Waszych dzieci, z których będziecie dumni.
Burmistrz Wyrzyska
Bogusława Jagodzińska
Pożegnanie Lata w Muzeum Kultury Ludowej
Rozpoczęcie roku szkolnego w Gleśnie
,,Chcesz być kimś w życiu, to się ucz,
abyś nie zginął w tłumie. Nauka to potęgi klucz,
w tym moc, co więcej umie"
Ignacy Baliński
Po wspaniałych dniach wakacyjnego wypoczynku nowy rok szkolny 2015/2016 rozpoczęli uczniowie ze Szkoły Podsawowej im. Janusza Korczaka w Gleśnie. Dyrektor szkoły Ewa Dmochewicz powitała wszystkich przybyłych na tą uroczystość. W sposób szczególny zwróciła się do uczniów klasy I oraz nowoprzybyłych dzieci z oddziału przedszkolnego. Całość poprzedziła uroczysta Msza Święta, którą odprawił ks. Waldemar Ćwik - proboszcz. Uczniowie poznali nauczycieli oraz przedmioty, jakich będą uczyli. Wielką niespodzianką był wyremontowany i przyozdobiony korytarz szkolny. Dzięki przychylnej decyzji Pani Burmistrz Bogusławy Jagodzińskiej udało się dokonać tego remontu. Bardzo dzięujemy. :-)
Na koniec przyszedł czas na życzenia :
,,W roku ,,OTWARTEJ SZKOŁY" życzę wszystkim wytrwałości i wiary we własne umiejętności oraz wielu sukcesów. Nauczycielom oddania, pasji oraz pełnego profesjonalizmu w kształtowaniu przyszłości tego młodego pokolenia. Rodzicom cierpliwości i konsekwencji, wielu radości i wzajemnej miłości".
Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Gleśnie
Pippi Pończoszanka w Wyrzysku
30 sierpnia, w niedzielę, w salach Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku odbyły się warsztaty aktorsko-cyrkowe. W trzech grupach dzieci wraz z rodzicami uczyli się tej sztuki pod okiem fachowców z Teatru Pinokio z Łodzi.
31 sierpnia, w poniedziałek, w namiocie cyrkowym ustawionym na stadionie WLKS Łobzonka Wyrzysk aktorzy wystawili sztukę pt. Pippi Pończoszanka.
Obszerna galeria fotografii z imprezy jest dostępna na stronie KFF Oczy Szeroko Otwarte. Zapraszamy do oglądania i pobierania zdjęć.
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wyrzysku
Kolorowe Środy w Wyrzyskiej bibliotece
Międzysołeckie Dożynki
Kreatywne zajęcia "Nad wodą"
"Fa-Lato" w Domu Pomocy Społecznej w Falmierowie
W czwartek, 3 września, w Domu Pomocy Społecznej w Falmierowie odbył się piknik integracyjny „Fa-Lato”. Na imprezie pojawiły się władze powiatowe, gminne oraz dyrektorzy okolicznych placówek zajmujących się i wspierających osoby niepełnosprawne.
Impreza pod hasłem „Fa-Lato” to już tradycja Domu Pomocy Społecznej w Falmierowie. „Fa-Lato” to mnóstwo zabawy i uśmiechu nie tylko dla mieszkanek DPS w Falmierowie, ale również dla podopiecznych podobnych placówek znajdujących się w okolicy. W trakcie trwanie imprezy odbyło się wiele konkursów i gier zespołowych m. in. konkurs na najpiękniejszego „warzywnego potwora”.
UM w Wyrzysku
II Turniej o Puchar Burmistrza Wyrzyska "Krajna Cup 2015"
6 września na hali sportowej przy Gimnazjum Jana Pawła II w Osieku nad Notecią odbył się II TURNIEJ O PUCHAR BURMISTRZA WYRZYSKA „KRAJNA CUP 2015” dla dzieci w rocznikach 2007 i młodszych. Organizatorem turnieju było Stowarzyszenie Promocji Kultury i Sportu KRAJNA. Współorganizatorem imprezy była gmina Wyrzysk i Ośrodek Sportu i Rekreacji w Wyrzysku. Wstępnie zawody miały odbyć się na wyrzyskim orliku, jednak fatalna pogoda pokrzyżowała plany organizatorom. W turnieju udział wzięło 10 zespołów pochodzących z województwa wielkopolskiego oraz kujawsko-pomorskiego. Okazję do zaprezentowania swoich umiejętności miało około 120 zawodników. Zespoły w wyniku losowania zostały podzielone na dwie grupy, w których rywalizowały systemem „każdy z każdym”.
W grupie A rywalizacja rozpoczęła się od spotkania gospodarzy turnieju SPKiS KRAJNA Wyrzysk-Osiek z Dębem Potulice. Przy głośnym dopingu rodziców chłopcy walczyli bardzo ambitnie. Obydwie drużyny stworzyły po kilka sytuacji, jednak to gospodarze zdobyli jedyną bramkę i zapisali pierwsze 3 punkty na swoim koncie. Grupę A zdominowała Nielba Wągrowiec, która wygrała trzy spotkania i zanotowała jeden remis. Rywalizacja o drugie miejsce była bardzo wyrównana i dopiero bezpośrednie spotkanie pomiędzy Polonią Bydgoszcz a Krajną zadecydowało o awansie gospodarzy do półfinałów. Kolejne miejsca przypadły Polonii Bydgoszcz, Dębowi Potulice oraz Feniksowi Mrocza.
W grupie B obrońca trofeum Chemik Bydgoszcz pewnie wygrał zmagania i z pierwszego miejsca awansował do półfinałów. Drugie miejsce zajęła poznańska Warta a kolejne przypadły zespołom GLKS Wysoka, Football Academy Piła oraz Gryf Sicienko. Trzeba obiektywnie przyznać, że grupa B była bardzo mocna a mecze stały na wysokim poziomie.
W pierwszym półfinale zmierzyły się zespoły Warty oraz Nielby. Do rozstrzygnięcia potrzebna była seria rzutów karnych, ponieważ w regulaminowym czasie gry, nie padła żadna bramka. Lepiej nerwy opanowała drużyna z Poznania i to ona zameldowała się jako pierwsza w finale. W drugim Chemik pewnie ograł Krajnę 4:0, chociaż gospodarze długo dzielnie stawiali czoła faworytom turnieju. W meczach decydujących o miejscach kolejno wygrywały zespoły z Sicienka, Piły oraz Polonii Bydgoszcz. O trzecie miejsce na podium Krajna zagrała z Nielbą Wągrowiec. W spotkaniu grupowym gospodarze polegli 0:3, ale tym razem potrafili wznieść się na wyżyny swoich umiejętności i ku uciesze kibiców zremisowali bezbramkowo. O trzecim miejscu zadecydowały rzuty karne. Te lepiej wykonywali gospodarze i to oni mogli się cieszyć z najniższego miejsca na podium. Nielbę można chyba uznać za największych pechowców. W regulaminowym czasie nie przegrali żadnego z 6 spotkań a zabrakło ich na podium. Wielki Finał turnieju był jego znakomitym podsumowaniem - dużo emocji, walka o każdą piłkę, zaciętość, ale też szacunek dla przeciwnika jak i poszanowanie zasad fair-play. Warta Poznań dzielnie walczyła z obrońcami tytułu. Jednak to Chemik Bydgoszcz zdobył jedyną bramkę i został tryumfatorem II TURNIEJU O PUCHAR BURMISTRZA WYRZYSKA „KRAJNA CUP 2015”.
Podczas uroczystego zakończenia turnieju kapitanowie drużyn odebrali z rąk Pani Burmistrz Bogusławy Jagodzińskiej puchary oraz dyplomy. Wszyscy zawodnicy zostali odznaczeni pamiątkowymi medalami. Nagrodzeni zostali też: najlepszy zawodnik – Igor Stankiewicz z Chemika Bydgoszcz oraz najlepszy bramkarz turnieju – Piotr Kruk z Warty Poznań. Dodatkowo organizatorzy wyróżnili po jednym zawodniku z każdej drużyny i każdemu wręczyli koszulki sportowe.
Wyniki spotkań grupowych:
Grupa A:
Krajna Wyrzysk - Osiek - Dąb Potulice 1-0
Nielba Wągrowiec - Polonia Bydgoszcz 4-0
Feniks Mrocza - Krajna Wyrzysk – Osiek 0-2
Dąb Potulice - Nielba Wągrowiec 1-1
Polonia Bydgoszcz - Feniks Mrocza 0-1
Krajna Wyrzysk – Osiek – Nielba Wągrowiec 0-3
Dąb Potulice – Polonia Bydgoszcz 2-3
Nielba Wągrowiec – Feniks Mrocza 2-0
Polonia Bydgoszcz – Krajna Wyrzysk -Osiek 0-0
Dąb Potulice - Feniks Mrocza 2-0
Tabela grupa A:
1. Nielba Wągrowiec 10 pkt. Bramki 10:1
2. Krajna Wyrzysk – Osiek 7 pkt. Bramki 3:3
3. Polonia Bydgoszcz 4 pkt. Bramki 3:7
4. Dąb Potulice 4 pkt. Bramki 5:5
5. Feniks Mrocza 3 pkt. Bramki 1:6
Wyniki meczów grupa B:
Chemik Bydgoszcz - Gryf Sicienko 6-0
Warta Poznań - FA Piła 1-0
GLKS Wysoka – Chemik Bydgoszcz 0-2
Gryf Sicienko - Warta Poznań 0-3
FA Piła – GLKS Wysoka 1-2
Chemik Bydgoszcz – Warta Poznań 1-0
Gryf Sicienko - FA Piła 0-4
Warta Poznań - GLKS Wysoka 1-0
FA Piła - CHEMIK Bydgoszcz 1-1
Gryf Sicienko – GLKS Wysoka 0-2
Tabela grupa B:
1. Chemik Bydgoszcz 10 pkt. Bramki 10:1
2. Warta Poznań 9 pkt. Bramki 5:1
3. GLKS Wysoka 6 pkt. Bramki 4:4
4. FA Piła 4 pkt. Bramki 7:4
5. Gryf Sicienko 0 pkt. Bramki 0:16
W meczach decydujących o miejscach w turnieju uzyskano następujące rezultaty:
Mecze fazy finałowej
Półfinał 1: Warta Poznań – Nielba Wągrowiec 0-0 k. 3-2
Półfinał 2: Krajna Wyrzysk – Osiek – Chemik Bydgoszcz 0-4
O 9 miejsce: Feniks Mrocza - Gryf Sicienko 1-2
O 7 miejsce: Dąb Potulice - Football Academy Piła 1-2
O 5 miejsce: Polonia Bydgoszcz - GLKS Wysoka 2-0
O 3 miejsce : Nielba Wągrowiec – Krajna Wyrzysk – Osiek 0-0 k. 1-2
Finał : Warta Poznań - Chemik Bydgoszcz 0-1
Klasyfikacja Końcowa:
1. Chemik Bydgoszcz
2. Warta Poznań
3. Krajna Wyrzysk - Osiek
4. Nielba Wągrowiec
5. Polonia Bydgoszcz
6. GLKS Wysoka
7. Football Academy Piła
8. Dąb Potulice
9. Gryf Sicienko
10. Feniks Mrocza
Skład drużyny Krajna Wyrzysk-Osiek:
Betański Jakub, Puciłowski Wiktor, Jagodziński Karol, Kartosz Jakub, Mrotek Adam, Pawłowski Krystian, Górski Bartłomiej, Duda Rafał, Michałek Bartek, Pawlaczyk Hubert, Giczela Aleksander, Dubiński Tomek, Sobiak Rafał,
Zarząd Stowarzyszenia Promocji Kultury i Sportu KRAJNA pragnie podziękować wszystkim, którzy wsparli organizację turnieju:
Pani Burmistrz Wyrzyska Bogusławie Jagodzińskiej,
Pani Beacie Borowczak - Kierownik OSiR w Wyrzysku,
Pani Iwonie Schulz – Dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Osieku nad Notecią,
Zakład Mięsny Alojzy Mrotek
Pani Danucie Łęga – Dom Polski
Panu Rafałowi Maławemu
Piekarni ANNA Wyrzysk,
PPH ANMAR Wyrzysk,
RANO S.C.
Panu Andrzejowi Jankowskiemu
Ogromne podziękowania kierujemy w stronę sędziów Krzysztofa Giczeli oraz Adriana Miniszewskiego. Zarząd pragnie podziękować członkom SPKiS Krajna zaangażowanym w przygotowanie oraz obsługę turnieju.
SPKiS KRAJNA Wyrzysk-Osiek
Fot.: UM w Wyrzysku
Bezpłatna mammografia
Mistrzowie Polski zatańczyli w Gleśnie
W sobotę, 5 września, w Gleśnie odbyły się warsztaty i pokazy taneczne Mistrzów Polski. Impreza zorganizowana została przez Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Lokalnej „Radość” w Gleśnie i Gminę Wyrzysk. Wsparcia finansowego udzieliła Szkoła Tańca „Dance Life” z Piły i Gmina Wyrzysk.
Warsztaty i pokazy taneczne zaczęły się już o godz. 17.00. Gwiazdami dnia byli: Joanna Sikora i Michał Grześkowiak – para taneczna klasy „S”, która pomimo młodego wieku, ma na koncie wiele sukcesów ogólnopolskich i międzynarodowych. Tancerze uzyskali m. in. Mistrzostwo Wielkopolski i Mistrzostwo Polski! W warsztatach, oprócz wielu mieszkańców nie tylko Glesna, ale i gminy, wzięła udział Bogusława Jagodzińska Burmistrz Wyrzyska oraz Stefan Rymer Przewodniczący Rady Miejskiej w Wyrzysku.
Para taneczna przedstawiła dwa tańce latynoamerykańskie i dwa standardowe. Wszyscy uczestnicy mieli możliwość nauczenia się tego, co zaprezentowali mistrzowie. W Gleśnie można było poznać kroki takich tańców jak jive, cha-cha, walc wiedeński i walc angielski.
„Uczyć się tańczyć przy takich nauczycielach to niesamowite przeżycie. Pokaz w wykonaniu Mistrzów Polski zwalał z nóg!” – przyznała Bogusława Jagodzińska Burmistrz Wyrzyska.
Nowe umiejętności można było wypróbować podczas zorganizowanego na koniec warsztatów konkursu tanecznego, w którym wystartowało 10 uczestników. Jury, w którym znaleźli się m. in. zaproszeni na imprezę tancerze podkreśliło, że wszyscy uczestnicy konkursu poradzili sobie świetnie. Ostatecznie pierwsze miejsce przyznano Aleksandrze Jopek i Sandrze Brauer. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe.
W Gleśnie nie zabrakło pysznego poczęstunku: kiełbasek z grilla, bigosu, grochówki i słodkości. Na zakończenie imprezy zorganizowano zabawę taneczną z muzyką na żywo. Kiepska pogoda nie pokrzyżowała planów organizatorom. Impreza przeniosła się do restauracji „Kalina”, gdzie szaleństwo na parkiecie trwało do późnych godzin nocnych.
Zarząd Stowarzyszenia Wspierania Aktywności Lokalnej „Radość” dziękuje Szkole Tańca „Dance Life” z Piły za dotychczasową owocną współpracę i finansowe wsparcie oraz fundatorom nagród i wszystkim tym, którzy przyczynili się do organizacji imprezy.
Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Lokalnej „Radość” w Gleśnie
Jesień na sportowo
Ośrodek Sportu i Rekreacji w Wyrzysku zaprasza dzieci i młodzież szkolną z Gminy Wyrzysk do udziału we wrześniowych i październikowych zajęciach sportowych.
"Jesień w polu i zagrodzie" w Muzeum Kultury Ludowej w Osieku n. Not.
Wystawa "Broń i barwa wojska polskiego 1939-1945"
Wyrzyszczanka wystartowała w Półmaratonie Philipsa
W niedzielę, 6 września, w Pile odbyła się 25. Jubileuszowa edycja Półmaratonu Philipsa . Pilski bieg to Mistrzostwa Polski w półmaratonie. W tym roku na starcie stanęło ponad 3200 biegaczy pochodzących z 20 krajów. Do mety dobiegło 3091 zawodników, w tym Ewa Karmelita – mieszkanka Wyrzyska.
Pani Ewa godnie reprezentowała nasze miasto. Do mety dobiegła w czasie 2:02:40, dzięki czemu zajęła 6. miejsce w swojej kategorii wiekowej. Biegaczka z wyrzyska pokonała trasę 21,097 km. Ukończyła bieg, pomimo deszczu i zaledwie 11 stopni Celsjusza. Niska temperatura i deszcz, jak przyznaje Pani Ewa, nie jest przeszkodą w uprawianiu sportu.
W 25. Półmaratonie Philipsa na mecie jako pierwszy pojawił się Robert Mbithi z Kenii, który pokonał trasę w czasie 1:02:29. Drugi przybiegł Artur Kozłowski z czasem 1:04:36, trzeci Mariusz Giżyński z czasem 1:04:52, czwarty Arkadiusz Gardzielewski z czasem 1:05:23. Polscy zawodnicy znaleźli się na podium Mistrzostw Polski.
Naszej reprezentantce gratulujemy świetnego wyniku, samodyscypliny i zaparcia w codziennych treningach!
Nauka pierwszego tańca weselnego!
Studio Tańca i Ruchu przy Ośrodku Sportu i Rekreacji w Wyrzysku zaprasza na naukę pierwszego tańca weselnego.
Treningi piłki siatkowej
Ośrodek Sportu i Rekreacji w Wyrzysku i TSK Orzeł Osiek Volley Team zapraszają na cykliczne treningi piłki siatkowej dla młodzieży ze szkół gimnazjalnych.
Międzysołeckie Dożynki w Dobrzyniewie
W sobotę, 12 września, w Dobrzyniewie odbyły się Międzysołeckie Dożynki połączone z zakończeniem lata. Organizatorem imprezy było sołectwo Dobrzyniewo oraz sołectwo Tomaszewo. Wydarzenie patronatem objął Franciszek Tamas Starosta Pilski.
Impreza zaczęła się już o godz. 15.00. Przybyłych gości oraz wszystkich uczestników dożynek przywitał Leszek Malczewski Sołtys Sołectwa Dobrzyniewo oraz Ryszard Kwieciński Sołtys Sołectwa Tomaszewo. W Dobrzyniewie tego dnia nie zabrakło Bogusławy Jagodzińskiej Burmistrza Wyrzyska, Krzysztofa Rutkowskiego Wójta Gminy Białośliwie, radnych powiatowych oraz przedstawicieli Rady Miejskiej w Wyrzysku.
Po oficjalnym przywitaniu gości uczniowie wraz z absolwentką Szkoły Podstawowej w Falmierowie przedstawili program artystyczny nawiązujący do kończącego się lata. W trakcie imprezy zaprezentowały się również dziewczyny z zespołów tanecznych działających przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Wyrzysku. W Dobrzyniewie nie zapomniano o tradycyjnym dzieleniu chleba. Włodarze gminy Wyrzysk i Białośliwie pokroili wypieczone bochny i poczęstowali nimi mieszkańców i przybyłych.
Organizatorzy zaplanowali tego dnia całe mnóstwo konkursów i zabaw, w tym przenoszenie sołtysa w kocu. Na zakończenie imprezy odbyła się zabawa taneczna.
Zakończenie lata w amfiteatrze
Drużynowe zawody wędkarskie w Młotkówku
W niedzielę, 6 września, w Młotkówku odbyły się Gminne Międzysołeckie Drużynowe Spławikowe Zawody Wędkarskie. Organizacji podjęło się Koło w Wyrzysku Polskiego Związku Wędkarskiego. Włączył się w nią również Stefan Rymer Przewodniczący RM w Wyrzysku. Rywalizacja odbyła się już po raz piąty. Do walki o Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej przystąpiło 16 drużyn – sołectw i osiedli.
Po wielogodzinnych zmaganiach nad młotkowieckim jeziorem wyłoniono zwycięzcę, którym zostało Osiedle nr 6 z Wyrzyska. Na podium stanęli również zawodnicy z Wyrzyska Skarbowego (2 miejsce) i Młotkówka (3 miejsce).
Sędziowie przedstawili również klasyfikację indywidualną, w której najlepszy okazał się Sławomir Badura, Piotr Kowalczyk, Dariusz Drapała, Artur Jastrzębski i Edmund Jagła.
Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez gminę Wyrzysk. Zwycięzcy zawieźli do domu puchar – statuetkę rybaka trzymającego rybę.
W czasie zawodów Stefan Rymer Przewodniczący RM w Wyrzysku podziękował Ireneuszowi Przydziałowi przewodniczącemu poprzedniej kadencji za zapoczątkowanie tak wspaniałych zawodów i za ciągłe wsparcie w ich organizacji.
UM w Wyrzysku
Wystartowała akcja sportowa „Punkt - Set - Mecz”
We wtorek, 15 września 2015 r., w hali sportowej przy gimnazjum w Osieku nad Notecią odbył się pierwszy trening piłki siatkowej w ramach akcji „Punkt - Set - Mecz”.
Z ruchem drogowym za pan brat
W ramach realizacji programu „Chronimy dzieci” w Publicznym Przedszkolu w Osieku nad Notecią przeprowadzono cykl zajęć poświęconych zapoznaniu dzieci z zasadami bezpiecznego uczestnictwa w pieszym ruchu drogowym.
W piątek 18 września nauczycielka G. Pływaczyk zorganizowała konkurs ,,Znamy zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i ulicach’’. Do współzawodnictwa między grupami zaprosiła dzieci z oddziału przygotowawczego pani D. Wnuk. Odbyło się wiele atrakcyjnych konkurencji podczas których dzieci zbierały punktację w postaci samochodów.
Reasumując, dwie grupy przedszkolaków wykazały się bardzo dobrą znajomością zasad bezpieczeństwa na drodze a konkurs zakończył się remisem.
Publiczne Przedszkole w Osieku n. Not.
IV PILSKIE SUBREGIONALNE TARGI PRACY I KARIERY
Żaki Krajny/Łobzonki zaczynają sezon
W ramach współpracy pomiędzy Stowarzyszeniem Kultury i Sportu Krajna a klubem WLKS Łobzonka Wyrzysk chłopcy z roczników 2007 oraz 2008, na co dzień trenujący w Krajnie, w sezonie rozgrywkowym 2015/2016 zagrają w lidze Żaków OZPN Piła na licencji klubu WLKS Łobzonka Wyrzysk.
Rozgrywki będą się odbywać w formie turniejów, w których czas trwania meczu jest zależny od ilości drużyn uczestniczących w nich. KRAJNA/ŁOBZONKA zagra w grupie 5, w której zmierzy się z GLKS ORLIKI Wysoka oraz FOOTBALL ACADEMY Piła II. Jesienią odbędą się 3 turnieje, podczas których zagramy systemem "każdy z każdym" mecz i rewanż, czyli po 4 spotkania na turniej. Runda rewanżowa rozegrana zostanie wiosną. Zwycięzca grupy w przyszłym roku zagra w finałach OZPN Piła, a pozostałym dwóm drużynom przyjdzie spotkać się w turnieju pocieszenia. Dla Krajny/Łobzonki będzie to pierwszy sezon w strukturach PZPN. Nasi przeciwnicy są zdecydowanie bardziej doświadczeni pod tym względem. Naszym celem jest ciągły rozwój oraz podnoszenie swoich umiejętności, wynik jest sprawą drugorzędną, ale chłopcy zapowiadają walkę i sprawienie niespodzianki.
Drużynę Krajna/Łobzonka Wyrzysk reprezentować będą:
1. Betański Jakub
2. Dubiński Tomasz
3. Duda Rafał
4. Giczela Aleksander
5. Górski Bartłomiej
6. Jagodziński Karol
7. Kartosz Jakub
8. Michałek Bartosz
9. Mrotek Adam
10. Pawlaczyk Hubert
11. Pawłowski Krystian
12. Puciłowski Wiktor
Pierwszy turniej odbędzie się już w sobotę, 19 września, na ORLIKU w Wysoce o godzinie 11.00.
Informujemy, że cały czas prowadzamy nabór dzieci, zarówno chłopców jak i dziewczynek w rocznikach 2004-2011.
Artur Rózga, SPKiS KRAJNA
Narodowe Czytanie w Szkole Podstawowej w Wyrzysku
Dnia 4 września uczniowie Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku wzięli udział w 4. edycji ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Akcja ta polega na czytaniu utworów polskich autorów, a włącza się w nią tysiące miejscowości w kraju i poza jego granicami. Trzy lata temu był to „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, potem kolejno dzieła Aleksandra Fredry i „Trylogia” Henryka Sienkiewicza. W tym roku prezydent RP Andrzej Duda zaprosił wszystkich Polaków do wspólnego czytania „Lalki” Bolesława Prusa. Powieść ta jest przeznaczona dla starszej młodzieży, więc uczniowie klas IV-VI czytali obszerne fragmenty innych dzieł Prusa. Były to nowele „Katarynka” i „Kamizelka”.
Uczniowie klasy VIa - Julia Mocek, Wiktoria Mróz, Kacper Bujak i Krzysztof Biniek oraz uczennice klasy VIb - Klaudia Bernacka, Sandra Komasińska i Vanessa Łosoś, pięknie odczytali swoim koleżankom i kolegom pierwszy z wymienionych utworów. Ich rówieśnicy zasłuchali się we wzruszającą historię pana Tomasza i niewidomej dziewczynki. W innych klasach, czwartych i piątych, utwory Prusa czytały polonistki. Dzieci zastanawiały się nad ponadczasowym przesłaniem tekstów, dyskutowały na temat wpływu na ich postrzeganie świata historii ukazanych w nowelach.
Wszyscy uczniowie, ci starsi i ci młodsi, mogli poznać sylwetkę pisarza i jego dzieła oglądając wystawkę okolicznościową, którą przygotowały panie - Daria Maciejewska i Magdalena Wachowska.
Magdalena Wachowska
Przedszkolaki odwiedziły Komisariat Policji w Wyrzysku
W czwartek, 17 września, Komisariat Policji w Wyrzysku tłumnie odwiedziły przedszkolaki z Publicznego Przedszkola w Wyrzysku. Cztery grupy starszaków: „Puchatki”, „Sówki”, „Kłapouszki” i „Króliczki” odwiedziły miejsce pracy policjantów, aby dowiedzieć się jak wyglądają ich codzienne zadania, zobaczyć pomieszczenia, sprzęty których używają, obejrzeć policyjne wozy i poznać policjantów oraz przyjrzeć się ich strojowi i wyposażeniu.
Przedszkolaki z chęcią wykonanły odciski dłoni, zajrzały do policyjnej celi, zwiedziły biura, wsiadły do wozu policyjnego i obejrzały policyjny sprzęt: pałkę, lizaka i kajdanki. Z zaciekawieniem obserwowały otoczenie i rozmawiały z funkcjonariuszami, którzy zademonstrowali nawet sygnały radiowozów, a na pożegnanie licznej grupy przedszkolaków przygotowali słodki poczęstunek.
Przedszkole Publiczne w Wyrzysku
VI Dyżur Ekspertów w Pilskim Inkubatorze Przedsiębiorczości
Zakończenie Lata w rytmach disco
W piątek, 18 września, w wyrzyskim amfiteatrze zorganizowano imprezę pod hasłem „Zakończenie Lata”. Specjalnie na ten wieczór do Wyrzyska zaproszono gwiazdy muzyki disco polo, takie jak: MIG, Etna, Pudzian Band, AM i Danielo. Na koncercie artystów pojawiły się całe tłumy.
Organizacji imprezy podjął się Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wyrzysku. Wydarzenie finansowo wspierał powiat pilski. Koncert z udziałem wielkich gwiazd disco polo okazał się bardzo trafiony. Artyści nie tylko zaprezentowali swoje największe utwory. Ich występy okazały się efektownym show. Do amfiteatru dotarły tłumy nie tylko wyrzyszczan, ale też mieszkańców innych miast i gmin.
Przy wejściu do amfiteatru znalazł się telebim, na którym można było zobaczyć relację z koncertu na żywo. Po występie gwiazd muzyki disco polo na scenie znalazł się niezastąpiony Krzysztof Śmigaj, który poprowadził imprezę taneczną.
UM w Wyrzysku
fot. dzięki uprzejmości portalu naszwyrzysk.pl
I kolejka Ligi Żaków za nami!
17 września, na ORLIKU w Wysoce, o godzinie 11.00 odbył się pierwszy turniej w ramach Ligi Żaków OZPN Piła. W grupie piątej występowała drużyna KRAJNY/ŁOBZONKI Wyrzysk. Młodzi piłkarze zaprezentowali się bardzo dobrze, odnosząc dwa zwycięstwa i dwie porażki. Zwycięstwa nad Piłą były bardzo pewne. Szkoda za to dwóch jednobramkowych porażek z gospodarzami.
Żal tym bardziej, że w obydwu spotkaniach mieliśmy stuprocentowe sytuacje, prowadziliśmy grę, a bramki dla przeciwników były spowodowane brakiem koncentracji i błędami indywidualnymi. Cieszy gra, bo zespół stwarzał groźne okazje pod bramką rywali, niestety zawodziła nas skuteczność. Ważny jest również fakt, że rewelacyjnie bronił bramkarz przeciwników. Całej drużynie należą się słowa uznania za pierwszy turniej w ramach rozgrywek OZPN Piła.
Wyniki spotkań:
Krajna/Łobzonka Wyrzysk - Football Academy Piła II 3:1 (bramki: Mrotek Adam, Jagodziński Karol, Górski Bartłomiej)
WLKS Łobzonka/Krajna - GLKS Orliki Wysoka 0:1
GLKS Orliku Wysoka - Football Academy Piła II 5:0
WLKS Łobzonka/Krajna - Football Academy Piła II 2:0 (bramki: Jagodziński Karol, Duda Rafał)
WLKS Łobzonka/Krajna -GLKS Orliki Wysoka 0:1
GLKS Orliki Wysoka -Football Academy Piła II 0:0
Tabela po I turnieju:
1. GLKS ORLIKI Wysoka - 10 pkt. Bramki 7:0.
2. KRAJNA/ŁOBZONKA Wyrzysk - 6 pkt. Bramki 5:3.
3. FOOTBALL ACADEMY Piła II - 1 pkt. Bramki 1:10.
Drużynę Krajna/Łobzonka Wyrzysk reprezentowali:
1. Betański Jakub
2. Dubiński Tomasz
3. Duda Rafał
4. Górski Bartłomiej
5. Jagodziński Karol
6. Michałek Bartosz
7. Mrotek Adam
8. Pawlaczyk Hubert
9. Pawłowski Krystian
10. Puciłowski Wiktor
Już teraz zapraszamy na II kolejkę Ligi Żaków, która odbędzie się 4 października, o godzinie 10.00 na wyrzyskim ORLIKU przy ul. Parkowej. Liczymy na gorący doping!!!
Artur Rózga, SPKiS KRAJNA
Rusza druga edycja kampanii "Uzależnia mnie tylko sport"
Już po raz drugi zapraszamy mieszkańców Gminy Wyrzysk do aktywnego uczestnictwa w kampanii pod hasłem: „Uzależnia mnie tylko sport – Jesień 2015”.
Walka sołectw o Puchar Burmistrza
20 września, w niedzielę, w Falmierowie odbył się I Turniej Sołectw Gminy Wyrzysk w Piłce Nożnej. Drużyny walczyły o Puchar Burmistrza Wyrzyska Bogusławy Jagodzińskiej.
W rywalizacji udział wzięli sołectwa: Auguścin, Kosztowo, Kościerzyn Wielki, Żelazno oraz Falmierowo.
Organizacją imprezy zajął się Tadeusz Jagodziński Sołtys Sołectwa Falmierowo oraz Damian Piwowarczyk. Sędziami podczas meczów byli: Tadeusz Dura, Artur Rózga oraz Sławomir Pinkowski.
Po kilku godzinach emocjonujących zmagań drużyn dokonano podsumowania, którym zajął się Ryszard Sell, znany wyrzyski działacz społeczny.
Na imprezie nie zabrakło Bogusławy Jagodzińskiej Burmistrza Wyrzyska oraz Katarzyny Kowalskiej i Piotra Kuny Radnych Rady Miejskiej w Wyrzysku. Włodarz gminy wraz z radnymi osobiście wręczyła zdobyte przez piłkarzy nagrody.
Końcowe wyniki rywalizacji przedstawiają się następująco:
1 miejsce – Auguścin
2 miejsce – Kościerzyn Wielki
3 miejsce – Falmierowo
4 miejsce – Kosztowo
5 miejsce – Żelazno
Wyłoniono również najlepszego strzelca, którym został Damian Piwowarczyk, a najskuteczniejszym bramkarzem okazał się Mariusz Gruenwald.
UM w Wyrzysku
Hubert Semczuk wystartował w Mistrzostwach Polski w Maratonie MTB
W trzeci weekend września w wielkopolskim Obiszowie odbyły się Mistrzostwa Polski w Maratonie MTB. Udany start zaliczył Hubert Semczuk z MTB Wyrzysk Team.
Wystartowała druga edycja kampanii „Uzależnia mnie tylko sport”
W sobotę, 26 września br., w Wysokiej rozpoczęła się jesienna edycja projektu pod hasłem „Uzależnia mnie tylko sport”. W sobotnich zmaganiach wzięła udział liczna reprezentacja Gminy Wyrzysk.
Spotkanie przedszkolaków z pielęgniarką
Dnia 18 września 2015r., dzieci z grupy „Tygryski ” z Publicznego Przedszkola im. Chatka Puchatka uczestniczyły w spotkaniu z pielęgniarką, panią Sławą Duber. Podczas wizyty pielęgniarka opowiadała o swojej pracy oraz demonstrowała przybory medyczne (strzykawki, kroplówki, plastry z opatrunkiem, maskę tlenową, koc termiczny).
Chętnym dzieciom mierzyła ciśnienie, bandażowała kończyny, zakładała opatrunki. Dzieci mogły także pobawić się w lekarzy, ubierając fartuchy i czepki lekarskie.
Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, a za wspólną zabawę dzieci otrzymały odznakę „ Dzielnego pacjenta”.
Przedszkole Publiczne w Wyrzysku
Uczniowie CKZiU na AGRO SHOW
Dnia 18 września 2015 r., uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wyrzysku uczestniczyli w AGRO SHOW w podpoznańskich Bednarach. Dzięki tej wycieczce młodzież mogła m. in. poznać nowe technologie pojazdów, maszyn i urządzeń rolniczych oraz pogłębić swoje zainteresowania związane z rolnictwem. Organizatorem wyjazdu był Mariusz Scharwerk.
CKZiU Wyrzysk
Sprzątanie Świata z udziałem przedszkolaków
„Wyprawa - poprawa” - pod takim hasłem trwała tegoroczna akcja Sprzątania Świata, do której dołączyły przedszkolaki z wyrzyskiego przedszkola. Grupy „Kangurki” i „Puchatki” w piątek - 18 września, wybrały się do parku przy ul. Pod Czubatką, aby tam rozejrzeć się wśród przyrodniczego krajobrazu, w którym niestety poza śladami życia zwierząt, nie zabrakło oznak ludzkiego działania dewastacyjnego. Przedszkolaki zbierali pojemniki po napojach, butelki, opakowania po produktach spożywczych i tytoniowych oraz słodyczach. Wędrując do swojego przedszkola również napotkali sporo odpadków, które wylądowały w workach na nieczystości. Dzieci z chęcią przeczesywały tereny, mając na uwadze posprzątanie lokalnego kawałka świata. Trzeba przyznać, spisały się na medal!
Przedszkole Publiczne w Wyrzysku
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka
Dzieci z Publicznego Przedszkola nr 1 im. Chatka Puchatka 21 września 2015 r., świętowały OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA. Ten WYJĄTKOWY dzień rozpoczęliśmy od wypuszczenia w powietrze niebieskich balonów z helem, do których przyczepione były karteczki z marzeniami dzieci, wykonane przez starszaków.
Malowaliśmy buźki- na twarzach przedszkolaków widniały kolorowe kwiatki, serduszka i inne malowidła oraz wesołe uśmiechy. W salach było „balonowo” - zdobiliśmy balony, nie zabrakło też zabaw z ich wykorzystaniem.
Naszą wspólną zabawę taneczną otworzyło gromkie „STO LAT”- bawiliśmy się przy muzyce, a przygrywał nam pan Krzysztof Śmigaj. Każdy przedszkolak otrzymał emblemat, upamiętniający ten ważny dzień oraz słodki upominek.
Przedszkole Publiczne w Wyrzysku
Tenisiści "Łobzonki" rozpoczęli sezon 2015/2016
Zawodnicy miejscowej „Łobzonki” Wyrzysk rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu 2015/2016 r., z początkiem sierpnia. Końcówkę czerwca oraz cały lipiec „pingpongiści” mieli przerwę z przeznaczeniem na wakacje oraz odpoczynek od tenisa stołowego. Po pełnym sukcesów sezonie 2014/2015 przed graczami bardzo trudny nowy sezon ze względu na zmianę kategorii na wyższe przez 90% zawodników.
We wrześniu odbyły się już 3 turnieje Grand Prix wielkopolski, gdzie wystąpili tenisiści „Łobzonki” :
I Grand Prix Juniorów: Wojciech Hałas na znakomitym 4 miejscu w rywalizacji ze starszymi graczami. Przed naszym wychowankiem tylko zawodnicy na co dzień występujący w II Lidze, a warto dodać, że Wojtek w tym turnieju ograł dwóch graczy tej właśnie ligi. W zawodach wystąpili również : P. Jańczak 16 miejsce , J. Jagodziński 27.
I Grand Prix Kadetów: Wszyscy nasi kadeci w najlepszej 16 - tce turnieju. J. Błażejczak 9 miejsce, M. Królik 13, K. Skrzyniarz 14.
I Grand Prix Seniorów: Turniej seniorów był dla większości debiutem w tym gronie. Jest to najmocniej obsadzona kategoria, w której mogą występować wszyscy bez względu na wiek. Dla naszych zawodników turniej miał być przygotowaniem do rozgrywek drużynowych oraz sprawdzeniem aktualnej formy. Poszczególne miejsca: K. Pijanowski 9, W. Hałas 25,M. Mrotek 29, M. Witczak 33, K. Grzanka 41, Ł. Witczak 57. W zawodach startowało 68 tenisistów.
WLKS "Łobzonka" Wyrzysk
XV Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Dnia 29 września 2015 r., obchodzono „XV Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania”, który został ogłoszony przez Polską Izbę Książki w 2001 roku i ma już 15-lenią tradycję.
Z tej okazji Biblioteka w Wyrzysku zaprosiła Panią Bogusławę Jagodzińską – Burmistrza Wyrzyska, oraz klasę Ib wraz z wychowawczynią Panią Edytą Kałużną ze Szkoły Podstawowej w Wyrzysku.
Podczas spotkania Pani Burmistrz odczytała klasyczny wiersz Jana Brzechwy „Opowiedział dzięcioł sowie”, do którego uczniowie wykonali ilustracje. Spośród prac wyróżniło cztery najciekawsze. Prace te zostały nagrodzone. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali poczęstowani cukierkami.
Pani Burmistrz dokonała wręczenia nagród oraz umieściła pamiątkowy wpis w Kronice Biblioteki. Na koniec spotkania wykonano pamiątkowe zdjęcia.
Czytanie, szczególnie głośne pobudza wyobraźnię, wzbogaca słownictwo jak również buduje wspaniałą więź między czytającym a odbiorcą. Czytajmy dzieciom jak najczęściej!!!
MGOK w Wyrzysku
"Uzależnia mnie tylko sport" w Krajence
W związku ze zmianą miejsca i godziny startu kampanii "Uzależnia mnie tylko sport" w Krajence, ulegają zmianie godziny odjazdu autobusu z uczestnikami.
"Poplenerowa wystawa malarska Grupy Plastycznej"
Dnia 29 września 2015 r., w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Wyrzysku zorganizowano już drugą wystawę malarską Grupy Plastycznej pod kierownictwem Pana Waldemara Malaka zatytułowaną ”Poplenerowa wystawa malarska Grupy Plastycznej”.
Na wernisażu gościli Bogusława Jagodzińska – Burmistrz Wyrzyska, Tadeusz Perliński – Zastępca Burmistrza, Beata Borowczak - Kierownik Ośrodka Sportu i Rekreacji, artyści – malarze wraz z opiekunem Waldemarem Malakiem, oraz sympatycy malarstwa.
Po powitaniu przybyłych gości przez Magdalenę Smełsz - Kierownika biblioteki, głos zabrała Pani Burmistrz, która zachwycała się efektem prac malarskich lokalnej grupy jak i samą tematyką prezentowanych plenerów i sposobem ujęcia ich na obrazach. Następnie Pan Waldemar Malak opowiedział o tym jak powstawały obrazy.
Pani Magdalena Smełsz podziękowała artystom za udział w pierwszym plenerze malarskim i w dowód uznania wręczyła róże.
Po części oficjalnej przybyli goście oglądali wystawę przy kawie, herbacie i słodkim poczęstunku.
Wystawę można oglądać do końca października codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 17:00.
MGOK w Wyrzysku
Czwartki w bibliotece
Po wakacyjnej przerwie w bibliotece w Osieku nad Notecią rozpoczęły się czwartkowe spotkania dla dzieci.
We wrześniu cykl spotkań nosił nazwę: „Zrób to sam”. Zadaniem uczestników było wykonanie pojemnika na ołówki oraz ozdób do pokoju. Praca ta przysporzyła dzieciom dużo radości a dostępne materiały pozwoliły na kreatywne podejście do tematu.
Październikowy cykl spotkań pod nazwą „Jesień w roli głównej” rozpoczniemy w czwartek 08.10.2015 o godzinie 14:30. Zapraszamy serdecznie.
Biblioteka Publiczna w Wyrzysku
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Obchodzony 29 września 2015 r., Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania stał się wspaniałą okazją do zaproszenia dzieci z klasy pierwszej Szkoły Podstawowej do biblioteki w Osieku nad Notecią. Pani Iwona Schulz – Dyrektor Gimnazjum oraz pani Ewa Pawlaczyk - Sołtys przyjęły zaproszenie Biblioteki i bez wahania zgodziły się czytać tego dnia dzieciom.
Uczniowie mieli okazję poznać utwory polskich autorów – Ludwika Jerzego Kerna „Niespodzianka”, Aleksandra Fredro „Paweł i Gaweł”, Doroty Strzemińskiej-Więckowiak „Choroba na niby”, Barbary Czarnik ,„Deszcz i borowik” oraz „Łakomczuszek” Urszuli Kozłowskiej i „Boćkowe kłopoty” Beaty Kołodziej.
Podczas spotkania pani Dyrektor opowiedziała przybyłym o książce z utworami uczniów osieckiego gimnazjum, którą podarowała bibliotece. Zachęcała do nauki i częstego sięgania po ciekawą lekturę.
W Polsce „Dzień Głośnego Czytania” został ogłoszony w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Jest to kolejne wydarzenie, które daje możliwość podkreślenia licznych zalet głośnego czytania, choćby takich jak rozwijanie wyobraźni, budowanie więzi między rodzicem i dzieckiem, stymulowanie rozwoju czy wzbogacanie słownictwa.
Biblioteka Osiek nad Notecią
Zumba w Chatce Puchatka
Środowe przedpołudnie tj. 30 września 2015 r., minęło wyrzyskim średniakom i starszakom na ćwiczeniach ruchowych przy muzyce. Taneczne kroki zachęcały uczestników do wspólnej zabawy. Przedszkolaki uważnie obserwowały prowadzącą oraz z przyjemnością starały się naśladować kroki i gesty, które tworzyły ciekawe układy choreograficzne. Dzieci z radością fikały, skakały i rytmicznie kroczyły, uczestnicząc w zajęciach zumby.
Zostały one zorganiozwane jako działanie profilaktyczne w ramach programu „Uzależnia mnie tylko sport” realizowanego przez Gminę Wyrzysk. Nasze przedszkole wspierając zadanie „Ruch w życiu dziecka”, skorzystało z uprzejmości Szkoły tańca MamboRico Latin Club z Piły, która poprowadziła wesołe zajęcia.
Inicjatywa ta spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem ze strony małych uczestników, co wyraziły uśmiechami towarzyszącymi podczas zabaw sportowo – tanecznych. Zachwyt i radość widoczne były w błyskach oczu przedszkolaków oraz wyrażone wielkimi brawami i podziękowaniami.
Przedszkole Wyrzysk
Chcemy być bezpieczni
Najmłodsze dzieci z Publicznego Przedszkola im. Chatka Puchatka nr 1 w Wyrzysku, grupy: "Prosiaczki" i „Maleństwa” w ramach realizacji tematyki - "Chcemy być bezpieczni", wybrały się na wycieczkę, aby obserwować ruch uliczny w mieście. Podczas wyprawy uczyły się poprawnie przechodzić po pasach i szukały znaków drogowych.
Następnego dnia tj. 29 września 2015r., gościły policjantów z wyrzyskiego KOMISARIATU POLICJI, którzy zaznajomili przedszkolaków z zasadami bezpieczeństwa, o których nie można zapominać. Wielkie emocje wśród dzieci, wzbudził pokaz kajdanek, lizaków i pałek policyjnych.
Nasze pociechy miały możliwość porozumiewania się ze sobą przez krótkofalówki, używane przez funkcjonariuszy. Każdy „mały policjant” - mógł zasiąść za kierownicą radiowozu lub zwiedzić część tylną auta. Radość i uśmiechy gościły na twarzach chłopców i dziewczynek podczas tej niecodziennej wizyty.
Publiczne Przedszkole Wyrzysk
Pomarańczowe jest zdrowe
Dzieci z Publicznego Przedszkola w Osieku n. Notecią rozpoczęły cykl zajęć, których celem jest wzbogacanie doświadczeń smakowych oraz dostarczanie wzorców prawidłowych nawyków żywieniowych. W ”Dniu Pomarańczowym” przedszkolaki samodzielnie wykonywały ciasto marchewkowe, sok z marchwi oraz surówkę.
Na podsumowanie działań prozdrowotnych w kolejnym dniu odbyła się uroczystość przedszkolna przygotowana przez panią Danutę Wnuk. Dzieci , ubrane w pomarańczowe stroje wzięły udział w quizach, wyścigach, zagadkach, układankach, działaniach plastycznych oraz muzycznych przy piosence pt. ”Urodziny marchewki”. Tego dnia wybrano również marchewkowego Króla i Królową. Nagrodą były marchewkowe talarki i pełen witamin poczęstunek przygotowany przez dzieci.
Przedszkole Osiek nad Notecią
Bezpieczne przedszkolaki
Piątek 25 września 2015r., był dla dzieci z przedszkola w Osieku nad Notecią dniem wyjątkowym. W ramach podsumowania tematu kompleksowego "Bezpieczne przedszkolaki", dzieci gościły w naszym przedszkolu Ewe Zdanowicz - st. post. Komisariatu Policji w Wyrzysku. Opowiedziała ona o pracy policjanta i uczulała na bezpieczne zachowania zarówno w ruchu drogowym jak i życiu codziennym.
Największą atrakcją dla dzieci był bliski kontakt z samochodem policyjnym.
Przedszkole Osiek nad Notecią
Piknik integracyjny klas pierwszych
Dnia 26 września 2015 r., na stadionie Klubu Sportowego „Łobzonka – Wyrzysk” odbyło się spotkanie integracyjne uczniów, rodziców i wychowawców klas pierwszych. Tym samym społeczność wyrzyskiego gimnazjum włączyła się w kampanię prowadzoną w 30 gminach Wielkopolski pod nazwą „Uzależnia mnie tylko sport”. Akcja miała na celu łączenie propagowania aktywności ruchowej z profilaktyką uzależnień. Organizatorzy zaproponowali młodzieży i ich rodzicom możliwość wspólnego spędzania wolnego czasu w sposób zdrowy i kreatywny.
Zebranych uroczyście powitał Sławomir Gajdziński - zastępca dyrektora Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej – Curie w Wyrzysku. W organizację imprezy bardzo aktywnie włączyli się licznie zebrani rodzice uczniów klas pierwszych. Nie zabrakło pysznego poczęstunku w postaci grillowanych kiełbasek, ciast, owoców, kawy, herbaty i zimnych napojów. Nad całością pikniku czuwali wychowawcy klas: Izabela Duszczak (1a), Ryszard Sell (1b), Lidia Troczyńska (1c), Małgorzata Wilczyńska (1d) i Michał Kozimor (1e). Przybyli uczniowie ani przez moment się nie nudzili, bowiem organizatorzy zadbali o ciekawy program. Reprezentanci klas wzięli m. in. udział w bardzo emocjonujących konkurencjach sportowych:
- sztafecie wahadłowej,
- biegu z gazetą na piersiach,
- biegu z piłeczką na łyżce,
- biegu parami z piłką między klatką piersiową a plecami,
- przenoszeniu kubków z wodą na desce w parach,
- nadziewaniu makaronów za pomocą wykałaczki trzymanej w ustach.
Te ciekawe „gry i zabawy na wesoło” przygotował Adam Dziamara. Po pasjonującej i zaciętej walce sportowej wyniki prezentowały się następująco:
I MIEJSCE – klasa 1c i 1d (po 29 pkt.)
II MIEJSCE – klasa 1a (20 pkt.)
III MIEJSCE – klasa 1e (18 pkt.)
IV MIEJSCE – klasa 1b (9 pkt.)
Równocześnie rozgrywki w piłkę nożną chłopców na stadionie prowadził Łukasz Sadłowski. W pełnym emocji turnieju kolejność końcowa przedstawiała się następująco:
I MIEJSCE – klasa 1e
II MIEJSCE – klasa 1c
III MIEJSCE – klasa 1a
IV MIEJSCE – klasa 1d
V MIEJSCE – klasa 1b
Tę część konkurencji zakończył mecz, w którym zmierzyli się reprezentanci klas pierwszych i rodzice, ustalając wynik spotkania na 0:1.
Po konkurencjach sportowych Izabela Duszczak przeprowadziła quiz profilaktyczny pod hasłem „STOP NAŁOGOM - STAWIAM NA RODZINĘ” w ramach projektu przeciwdziałania złu i patologiom społecznym. W konkursie wzięli udział rodzice wraz ze swoimi dziećmi.
W trakcie imprezy zebrani mogli też podziwiać występy artystyczne uczniów gimnazjum, przygotowane pod okiem Agnieszki Rummel. Na gitarze akustycznej zagrała Aleksandra Duszczak. Swoimi występami wokalnymi piknik uświetniły: Martyna Urban, Nicola Wacholc, Martyna Krzycka i Martyna Dróbka. Przy żywym współudziale publiczności w pokazie tanecznym wystąpiły także uczennice z klasy 1d. Oprawę muzyczną imprezy przygotowały uczennice klasy II a – Martyna Sikora i Anna Filip, a obsługą techniczną zajęli się chłopcy z klasy III b i II c. Spotkanie zakończyło się wspólnymi tańcami i śpiewami w radosnym nastroju.
Gimnazjum Wyrzysk
Koncert Chóralny z okazji Dnia Papieskiego
Święto Pieczonego Ziemniaka w Szkole Podstawowej
Dnia 25 września 2015 r., w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku odbyło się ,, Święto Pieczonego Ziemniaka”. Po przywitaniu uczestników zabawy przez Elżbietę Walas, Annę Muszyńską i Sandrę Stępień, głos zabrała Danuta Buryta-Arndt – Dyrektor Szkoły. Następnie Panie prowadzące przebrane za Króla, Królową i Wróżkę rozpoczęły uroczystość ,, Święta Pieczonego Ziemniaka”.
Na początku został przeczytany list od Pana Ziemniaka, który bardzo zainteresował dzieci. Następnie dzieci wraz z rodzicami uczestniczyły w ziemniaczanych konkurencjach. Dzieciom sprawiało to wielką radość, rodzice również wykazali się szybkością i zwinnością w zawodach ,,Obieranie ziemniaka na czas”. Następnie dzieci zostały nagrodzone drobnymi upominkami za najciekawsze ziemniaczane cudaki.
Jak na piknik przystało nikogo nie ominął poczęstunek. Wszyscy mogli spróbować pieczonych ziemniaków przygotowanych przez Panie kucharki. Dzieci otrzymały również smakołyki, zdrowe jabłka oraz śliwki. Nie zabrakło również oprawy muzycznej poprowadzonej przez Pana Krzysztofa Śmigaja z Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Wyrzysku za którą bardzo dziękujemy. Dzieci, rodzice i nauczyciele świetnie się bawili przy muzyce. Serdecznie dziękujemy rodzicom i uczniom klas pierwszych oraz ich wychowawcom za udział w ,,Święcie Pieczonego Ziemniaka” .
SP Wyrzysk
Wieczór Wspomnień o Janie Pawle II
Burmistrz Wyrzyska wyjaśnia sprawę PSZOK
Od kilku tygodni tematem, który powraca w dyskusjach i forach internetowych jest temat Centralnych Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Budzi on wiele emocji, które często są efektem nieznajomości zasad funkcjonowania i budowania takich punktów, co przykre, świadomej manipulacji i zafałszowywania przez niektóre osoby faktycznego stanu rzeczy.
Związek Międzygminny „Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi” jako wykonujący obowiązki gminy nałożone przez ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2013 r. poz. 1399 ze zm.) ma obowiązek tworzenia punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych w sposób zapewniający łatwy dostęp dla wszystkich mieszkańców gminy. Z wyrzyskiego PSZOK-u będą mogli także korzystać mieszkańcy ościennych gmin tj. Wysoka, Białośliwie, Miasteczko Krajeńskie. Szacuje się, że docelowo w ciągu roku mieszkańcy dostarczą ok. 400 ton selektywnie zebranych odpadów komunalnych.
Związek Międzygminny PRGOK planuje zakończenie prac dotyczących budowy PSZOK - u na przełomie 2016-2017 roku.
Zgodnie z koncepcją punkt zajmował będzie powierzchnię ok. 2000 m2. Plac zostanie utwardzony betonową kostką brukową z podbudową odpowiednią do ruchu ciężkiego, ogrodzony, oświetlony, wyposażony w specjalistyczne kontenery przeznaczone do gromadzenia odpadów. Obiekt będzie również monitorowany oraz obsadzony drzewostanem i roślinami. Na terenie PSZOK-u nie zabraknie także ścieżki edukacyjnej mającej na celu propagowanie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.
Wybudowanie na terenie naszej Gminy PSZOK-u stanowić będzie dopełnienie funkcjonującego systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Jest to bardzo ważne, gdyż ułatwi mieszkańcom pozbycie się odpadów problemowych poza terminami tzw. mobilnych zbiórek. Doświadczenia wskazują, że PSZOK-i przyczyniają się nie tylko do wzrostu poziomu selektywnej zbiórki, ale również eliminują tzw. „dzikie wysypiska”.
Podkreślić należy też fakt, że Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych funkcjonują od lat w wielu krajach i bardzo często zlokalizowane są w centrum miast. Tego typu obiekty budowane są z zachowaniem wszelkich norm gwarantujących bezpieczeństwo dla środowiska i otoczenia. Dotyczyć to będzie także PSZOK-u budowanego w Wyrzysku.
Proponowana lokalizacja PSZOK-u w projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Wyrzyska to ul. Pod Czubatką, w pobliżu oczyszczalni ścieków. Granice tego terenu są oddalone od granic terenów zabudowy mieszkalnej o ok. 200 m, a wjazd i wyjazd będzie możliwy wyłącznie od strony drogi krajowej nr 10.
Wbrew obiegowym opiniom to miejsce nie będzie wysypiskiem śmieci. Zdaję sobie sprawę, że propozycja umiejscowienia przy ul. Pod Czubatką tej inwestycji budzi obawy mieszkańców, dlatego zawsze stawiałam i stawiam na dialog. W poniedziałek (8 czerwca) i wtorek (9 czerwca) odbyły się w tej sprawie spotkania z mieszkańcami. W obu spotkaniach uczestniczyło zaledwie kilku mieszkańców gminy Wyrzysk, którzy zapoznali się zarówno z miejscem lokalizacji PSZOK -u, jak i z zasadnością jego realizacji.
W poniedziałkowym spotkaniu, które odbyło się w Klubie Miejskim uczestniczył Zygmunt Jasiecki - Przewodniczący Zarządu Związku Międzygminnego „Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi” oraz Małgorzata Sypuła - Kierownik Działu Gospodarki Odpadami i Administracji. Przewodniczący Zarządu Związku szczegółowo przedstawił koncepcję funkcjonowania systemu PSZOK, z której wynika, że w Wyrzysku powstanie jeden z czterech Centralnych Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (Centralne PSZOK-i planowane są także w Pile, Jastrowiu i Wieleniu), natomiast w pozostałych gminach należących do Związku powstaną mniejsze Lokalne Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Na to pierwsze spotkanie zostali poproszeni mieszkańcy ul. Pod Czubatką, bo uznałam, że najpierw z nimi powinnam na ten temat porozmawiać. Drugie spotkanie zorganizował Zarząd Osiedla. Uczestniczyłam w tym spotkaniu wraz z moim zastępcą i pracownikiem merytorycznym urzędu – p. Anną Kubich, zajmującą się sprawami dotyczącymi ochrony środowiska.
Pragnę podkreślić, że lokalizacja jakiejkolwiek inwestycji zawsze budzi dużo emocji. Lokalizacja PSZOK-u przy ulicy Pod Czubatką jest zdaniem moim i radnych Rady Miejskiej (radni ten temat analizowali na posiedzeniach komisji w dniach 25 i 26 maja br.) w Wyrzysku, a także wielu mieszkańców gminy najbardziej dogodna ze względu na odległość od zabudowań oraz dobry dojazd od strony drogi krajowej nr 10.
Dodam, że Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych ma powstać dla mieszkańców i służyć całej gminie. Jesteśmy jedną z większych gmin w Związku Międzygminnym PRGOK, a brak Centralnego – PSZOK– u na terenie gminy Wyrzysk będzie skutkował dowożeniem powstałych na nieruchomościach odpadów problemowych do innej gminy oddalonej o około 30-40 km od granicy naszej gminy.
Szanowni Mieszkańcy Gminy Wyrzysk!
Jestem do Państwa dyspozycji. Jeżeli istnieje potrzeba ponownego spotkania dotyczącego budowy PSZOK-u, chętnie się z Państwem spotkam, aby przekonać do jego lokalizacji na terenie naszej gminy. Na ewentualne spotkanie jestem gotowa zaprosić ponownie fachowców – projektantów i przedstawicieli Związku Międzygminnego, którzy udzielą wszelkich informacji na temat planowanej przy ul. Pod Czubatką inwestycji.
Zapraszam również Państwa do udziału w wyjedzie organizowanym w dniu 12 października 2015 r. o godzinie 9.00 do Pniew, gdzie taki punkt już funkcjonuje. Będziecie mogli Państwo obejrzeć i zapoznać się z zasadami funkcjonowania takiego obiektu.
Proszę zatem zainteresowanych o zgłaszanie chęci wyjazdu najpóźniej do dnia 8 października 2015 r. w siedzibie Urzędu Miejskiego w Wyrzysku biuro nr 38 lub pod numerem telefonu 67 286 41 41, w godzinach: wtorek-środa od 7.30- 15.30, czwartek 7.30- 15.00.
Jeszcze raz podkreślam, że Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych ma powstać dla mieszkańców i służyć całej gminie. Jesteśmy jedną z większych gmin w Związku Międzygminnym PRGOK, a brak Centralnego – PSZOK–u na terenie gminy Wyrzysk będzie skutkował dowożeniem powstałych na nieruchomościach odpadów problemowych do innej gminy oddalonej o około 30-40 km od granicy naszej gminy. PSZOK to też dodatkowe miejsca pracy dla naszych mieszkańców.
Z poważaniem
Bogusława Jagodzińska
Burmistrz Wyrzyska
Przedszkolak bezpieczny w Internecie
W ramach działań związanych z realizacją programu, ideą którego jest przyznawanie certyfikatu „Chronimy Dzieci" placówkom, które spełniają wysoki poziom standardów ochrony dzieci oraz oferują wysoką jakość programów ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
W związku z tym w Publicznym Przedszkolu w Osieku n. Notecią w miesiącu wrześniu i październiku zostanie przeprowadzony cykl zajęć o charakterze multimedialnym. Będą one doskonałym momentem, aby przez wspólną zabawę pokazać dzieciom pozytywne zastosowanie Internetu oraz ostrzec je przed czyhającymi w sieci zagrożeniami .
Program „Necio.pl –zabawy w Internet” wykorzystuje fabułę i zasoby serwisu edukacyjnego www.necio.pl którego celem jest nauka bezpieczeństwa w Internecie.
Przedszkole Osiek n. Notecią
Rok Otwartej Szkoły
Minister edukacji narodowej ustanowiła rok szkolny 2015/2016 Rokiem Otwartej Szkoły. „Otwarta szkoła to taka, która nie zamyka się na kulturę, sztukę, sport, środowiska lokalne. Potrafi korzystać z tego, co ją otacza”. Tak mówiła pani minister o kierunkach realizacji polityki oświatowej na bieżący rok szkolny. Działania podejmowane przez uczniów, nauczycieli i rodziców Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku doskonale wpisują się w tenże projekt.
Ostatni dzień września uczniowie dwóch klas - 4c i 5b wraz z wychowawczyniami, panią Magdaleną Wachowską oraz panią Darią Maciejewską, spędzili na łonie przyrody. Po skończonych lekcjach pieszo udali się do leśniczówki „Zielona Góra”. Teren ten doskonale nadaje się do wypoczynku i rekreacji. Nieopodal popularnej ścieżki rowerowej łączącej naszą miejscowość z Osiekiem nad Notecią jest miejsce na bezpieczne rozpalenie ogniska, znajduje się tam również wiata – miejsce specjalnie przygotowane przez nadleśnictwo dla dzieci i młodzieży tam przebywającej. Już sama droga na miejsce zbiórki była nie lada wyzwaniem dla czwartoklasistów i ich o rok starszych kolegów. Nauczycielki i rodzice jednak skutecznie motywowali niemal czterdziestoosobową grupę piechurów do dalszego wędrowania.
Z pewnością niemałą zachętą dla uczniów były przepyszne kiełbaski oraz inne smakowitości, które piekły się już nad ogniskiem. Zmęczona grupa po niemal godzinnej wędrówce dotarła do celu. Wyczerpani, ale z uśmiechami na twarzach, ze smakiem schrupaliśmy smakowite i pachnące kiełbaski oraz przepyszne pączki. Po posiłku nadszedł czas na zabawy integracyjne – piłkę nożną i siatkową, badmintona, gry terenowe, spacer po lesie. Warto dodać, że we wszystkich atrakcjach z chęcią uczestniczyli nie tylko uczniowie, ale i dorośli. Zabawa była niesamowita, a pogoda jak marzenie! Ze smutkiem zerkaliśmy na zegarki, gdy wybiła godzina 16.30 – czas do domu... Mamy jednak nadzieję, że to nie ostatnia taka impreza z udziałem dzieci, rodziców i wychowawców.
Wyjątkowe podziękowania należą się rodzicom dzieci, którzy nie tylko pomogli w przygotowaniu ogniska i poczęstunku, ale także odwieźli uczniów do ich domów. Dzięki ich obecności atmosfera podczas pierwszego integracyjnego pikniku była niezwykła, a jego organizacja ułatwiona – w szczególności dziękujemy zaangażowanym rodzicom – Państwu Elwirze i Krzysztofowi Tośko, Paniom Beacie Wchowiak-Szturo, Izoldzie Perlińskiej, Marcie Biedrzyckiej, Małgorzacie Sury, Monice Nowak, Małgorzacie Wojciechowskiej, Ewelinie Rosa oraz panom Andrzejowi Rzyduchowi, Radomirowi Kosteckiemu i Romanowi Tarapackiemu.
Daria Maciejewska
Magdalena Wachowska
Wizyta pierwszej klasy w bibliotece
6 października bibliotekę w Osieku nad Notecią odwiedzili uczniowie klasy pierwszej Szkoły Podstawowej. Celem wizyty było zapoznanie dzieci z biblioteką, zaprezentowanie księgozbioru, omówienie zasad poszanowania książki.
Najmłodsi uczniowie mieli okazję sprawdzić jak ciężka jest największa książka w bibliotece, porównać wydawnictwa z ostatnich lat ze starszymi egzemplarzami książek, obserwować pracę bibliotekarza w nowym elektronicznym systemie. Każde dziecko w wybranej przez siebie książce szukało pieczęci biblioteki.
Atmosfera podczas wizyty była miła i sympatyczna, dzieci wykazywały duże zainteresowanie tematem, chętnie odpowiadały na pytania, a zagadki o bibliotece i książkach rozwiązywały błyskawicznie i bezbłędnie.
Na zakończenie spotkania pierwszoklasiści otrzymali słodki poczęstunek oraz zakładki do książek.
Biblioteka w Osieku nad Notecią
Jesień w świetlicy
W Świetlicy Środowiskowej w Wyrzysku zagościła jesień. Dla dzieci jest ona inspiracją do wykonywania przeróżnych prac plastycznych. Podczas spacerów dzieci zbierają kasztany, żołędzie, kolorowe liście i inne dary jesieni. Przy ich wykorzystaniu powstają piękne prace plastyczne, z których robione są barwne gazetki, wystawy oraz ozdoby w pomieszczeniach świetlicy.
Dzieci poznają nowe techniki plastyczne, dzięki którym dostrzegają piękno w wytworach przyrody, kształtują i rozwijają swoje uzdolnienia, wyrabiają umiejętność wyrażania swoich myśli i uczuć oraz rozwijają aktywność i ekspresję twórczą. Oprócz szerokiej tematyki zajęć manualnych, organizowane są również zajęcia profilaktyczne, dostosowane do potrzeb dzieci, zajęcia mające na celu wyrównywanie trudności w nauce oraz wspólne gry i zabawy.
Serdecznie zapraszamy wszystkie chętne dzieci w wieku szkolnym do aktywnego spędzania czasu w świetlicy.
Świetlica Środowiskowa w Wyrzysku
Pl. Wojska Polskiego 19
Czynna od poniedziałku do piątku w godz. 13.00- 17.00
Wychowawca
Paulina Łuka- Marcinkowska
Świętowali 50-lecie małżeństwa
8 października, w czwartek, na sali widowiskowej przy Szkole Podstawowej w Wyrzysku odbyło się odznaczenie par, które obchodziły 50. rocznicę małżeństwa.
Uroczystość poprowadziła Ewa Łosoś Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego, która zaznaczyła, że przyznane dzisiaj odznaczenie jest jedynym, które można otrzymać tylko we dwoje. „Ten medal jest szczególną nagrodą za to, że byliście wierni złożonej 50 lat temu przysiędze małżeńskiej.” - dodała.
Na uroczystość przybyła Bogusława Jagodzińska Burmistrz Wyrzyska wraz ze swoim zastępcą Tadeuszem Perlińskim oraz Wiesławą Krasocką Sekretarzem Miasta i Gminy Wyrzysk. Włodarz gminy osobiście udekorowała jubilatów zaszczytnym odznaczeniem, wręczając jednocześnie upominki. Zarówno władze gminy, jak i doświadczeni małżonkowie nie kryli wzruszenia i dumy.
50-lecie małżeństwa świętowali:
-Maria i Henryk Borowczak
-Maria i Andrzej Senkowscy
-Gertruda i Ryszard Cerajewscy
-Barbara i Kazimierz Deresz
-Jadwiga i Władysław Wojtczak
-Gabriela i Paweł Ajchstet
-Halina i Kazimierz Sobolewscy
-Anna i Waldemar Modzelewscy
Uroczystość uświetnił występ Wyrzyskiego Chóru Męskiego pod batutą dr. Piotra Jańczaka. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku i wspomnień minionych lat przy filiżance kawy.
UM w Wyrzysku
Konkurs na najpiękniejszy lampion z dyni
Warsztaty z finalistką 8. edycji "You Can Dance"
Bal Halloween
50-lecie Spółdzielni Mieszkaniowej
W piątek, 9 września, Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa obchodziła swoje 50-lecie. Na uroczystość zaproszona została Bogusława Jagodzińska Burmistrz Wyrzyska oraz władze gmin, z którymi spółdzielnia jest związana.
Uroczystość odbyła się w restauracji Orion w Wyrzysku. Nie zbrakło na niej tych, którzy związani są z nią od lat – obecnych i byłych pracowników oraz sympatyków. Podczas uroczystości Józef Jasik Prezes Spółdzielni przedstawił jej historię i najważniejsze zrealizowane inwestycje. Powiedział również o tym, jakie wyzwania stają przed spółdzielnią i co jeszcze jest do zrobienia.
Zarząd spółdzielni nie zapomniał o tych, którzy przyczynili się do jej rozwoju i nieustannie ją wspierają. Wyróżniono zatem wielu obecnych gości, wręczając upominki. Podziękowano również Bogusławie Jagodzińskiej za owocną współpracę i ciągłe wsparcie.
UM w Wyrzysku
XV Dzień Papieski
W niedzielę, 11 października, został zorganizowany XV Dzień Papieski pod hasłem „Jan Paweł II – Patron Rodziny”. Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się o godz. 11.30 Mszą św. w kościele św. Marcina w Wyrzysku z udziałem władz gminy, licznych delegacji oraz Wyrzyskiego Chóru Męskiego.
Po zakończonej Mszy św. wszyscy udali się pod pomnik Jana Pawła II. Delegacje poszczególnych instytucji złożyły kwiaty i znicze pod pomnikiem Papież Polaka. Gminę Wyrzysk reprezentowali: Bogusława Jagodzińska Burmistrz Wyrzyska, Tadeusz Perliński Zastępca Burmistrza Wyrzyska oraz Stefan Rymer Przewodniczący Rady Miejskiej w Wyrzysku.
Cała uroczystość zakończyła się koncertem chóralnym, w którym wystąpił Wyrzyski Chór Męski pod dyrekcją dr Piotra Jańczaka.
UM w Wyrzysk
I Turniej Odbojów o Puchar Burmistrza
W niedzielę, 11 października 2015 r., na orliku w Wyrzysku odbył się I Turniej Odbojów o Puchar Burmistrza Wyrzyska Bogusławy Jagodzińskiej. Na boisku spotkały się następujące drużyny: Oldboy Piła, Oldboy Pogoń Łobżenica, Oldboy Orzeł Osiek nad Notecią, Oldboy Wyrzysk, Bud-Max Pająk Złotów oraz Hurtownia Krzysztof Neumann.
Na imprezie nie mogło zabraknąć Bogusławy Jagodzińskiej Burmistrza Wyrzyska, która razem z Katarzyną Kowalska Radną Rady Miejskiej w Wyrzysku kibicowały zawodnikom.
Po zakończonych rozgrywkach dokonano podsumowania dzięki któremu wyłoniono najlepszego bramkarza – Dariusz Rózga. Najlepszym strzelcem został Damian Piwowarczyk. Nagrody osobiście wręczyła włodarz gminy.
Klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:
1 miejsce - Oldboy Piła
2 miejsce - Bud-Max Pająk Złotów
3 miejsce - Oldboy Pogoń Łobżenica
4 miejsce - Oldboy Wyrzysk
5 miejsce - Hurtownia Krzysztof Neumann
6 miejsce - Oldboy Orzeł Osiek nad Notecią
UM w Wyrzysku
Andrzejki w skansenie
III Liga Mężczyzn w Tenisie Stołowym
Pasowanie na Świetliczaka
5 października 2015 roku, w świetlicy Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku odbyło się „Pasowanie na Świetliczaka”. Pierwszoklasiści wraz ze swoimi wychowawcami zostali powitani w sali świetlicowej przez Elżbietę Walas, Annę Muszyńską oraz Sandrę Stępień. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Danuta Buryta-Arndt, życząc uczniom powodzenia w wykonywaniu przeróżnych zadań oraz miłego spędzania czasu w świetlicy.
Klasy pierwsze zostały poddane próbie wiedzy dotyczącej znajomości tytułów bajek dla dzieci, próbie sprawności, która polegała na uporządkowaniu fasoli w dwóch kolorach oraz próbie spostrzegawczości w układaniu ilustracji z rozsypanki obrazkowej. By stać się pełnoprawnym świetliczakiem pierwszoklasiści złożyli ślubowanie oraz przeszli chrzest świetlicowy polegający na zjedzeniu plasterka cytryny i uśmiechnięciu się. To zadanie okazało się dla uczniów najciekawsze, choć bardzo trudne ze względu na smak cytryny. Po pozytywnym zaliczeniu każdej z prób wszyscy uczniowie siadając na tronie zostali pasowani magiczną różdżką przez panie ze świetlicy.
Na pamiątkę tego wydarzenia, każdy z uczestników otrzymał medal. Od tego czasu uczniowie klas pierwszych znają oraz przestrzegają normy i zasady panujące w świetlicy szkolnej i są pełnoprawnymi członkami świetlicowej gromady.
SP Wyrzysk
Zwycięstwo na olimpiadzie ekologicznej
Uczeń klasy VI Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Falmierowie - Kacper Wachowski zdobył I miejsce w etapie powiatowym XV Olimpiady Ekologicznej Powiatu Pilskiego.
Zmierzył się on wiadomościami z 43 innymi uczniami szkół podstawowych. Uczniowie odpowiadali na 35 pytań z zakresu ekologii. Tym większe brawa dla Kacpra, gdyż niektóre pytania znacznie przekraczały zakres wiadomości objętych z tego działu podstawą programową dla szkoły podstawowej.
Przed Kacprem następny etap - 20 października 2015r., stanie do rywalizacji z uczniami biorącymi udział w VIII Olimpiadzie Ponadpowiatowej Subregionu Północnej Wielkopolski. Będą to reprezentanci z powiatów: pilskiego, chodzieskiego, wągrowieckiego, złotowskiego i czarnkowsko- trzcianeckiego.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
SP Falmierowo
Mistrzostwa Powiatu w Halowej Piłce Nożnej Chłopców
W środę, 7 października, reprezentacja Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich z Wyrzyska wzięła udział w turnieju piłki halowej według Szkolnego Kalendarza Imprez Sportowych w Łobżenicy. W grupie znalazła się z SP Łobżenica i SP Śmiłowo. Ostatecznie nasza reprezentacja uplasowała się na II miejscu, tym samym uzyskując awans do II rundy turnieju.
Drużyna wystąpiła w składzie: Paweł Kowalski, Jakub Megger, Jakub Rzyduch, Marcin Sikorski, Braian Boiński, Dawid Michałek, Kamil Zaborowski, Maksymilian Kałużny i Mikołaj Żołędziewski. Opiekunem drużyny jest pan Cezary Gdaniec, nauczyciel wychowania fizycznego.
SP Wyrzysk
Spotkanie informacyjno-szkoleniowe ERASMUS+Młodzież
Gmina Wyrzysk uzależnia się od sportu!
W sobotę, 17 października br., na Stadionie Miejskim w Wyrzysku odbędzie się finał jesiennej edycji kampanii „Uzależnia mnie tylko sport”. Impreza rozpocznie się o godz. 13.00.
Wolne miejsca pracy
Krasnoludki w bibliotece
W październiku ruszył kolejny już cykl comiesięcznych spotkań z przedszkolakami w bibliotece w Osieku nad Notecią i w Wyrzysku.
Nasze małe przedszkolaki miały okazję obudzić w sobie wiarę w krasnoludki. Po wysłuchaniu „Bajki o krasnoludkach” Z. M. Miszczaka i wiersza „Krasnoludki” dzieci w specjalnych czapkach krasnali musiały wykonać ciężkie zadania. Było to rozdzielenie dwóch rodzajów makaronu i nawleczenie go na sznurek, posegregowanie kredek, czy też wybranie żołędzi i kasztanów do osobnych miseczek. Końcowym zadaniem sprawdzającym było dopasowanie i złożenie skarpetek oraz rękawiczek, co również udało się naszym milusińskim wzorowo.
Przedszkolaki zdały test na bycie krasnoludkiem w swoich domach, w czym utwierdziły ich kolejne wysłuchane wiersze „Krasnoludki” i „Ballada o krasnoludku” W. Chotomskiej. Specjalne zadanie otrzymały również panie przedszkolanki, które musiały obrać jabłka, jako specjalny poczęstunek dla dzieci. Pożegnaliśmy się również specjalną piosenką „My jesteśmy krasnoludki”, do której w ekspresowym tempie nauczyliśmy się choreografii.
Bibliotek Publiczna w Wyrzysku
Wieczór Wspomnień o Janie Pawle II
We wtorek, 13 października, z okazji 37. rocznicy wyboru Papieża Polaka w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury odbył się „Wieczór Wspomnień o Janie Pawle II”.
Na spotkanie przybyli Bogusława Jagodzińska – Burmistrz Wyrzyska, Tadeusz Perliński –Zastępca Burmistrza, Stefan Rymer - Przewodniczący Rady Miejskiej, Beata Borowczak -Kierownik OSIR-u, Stefania Wojtkowiak - Prezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci , Barbara Piorunowska - Prezes Towarzystwa Przyjaciół Wyrzyska , dyrektorzy szkół, radni Rady Miejskiej w Wyrzysku oraz mieszkańcy Wyrzyska.
Na wstępie Magdalena Smełsz – Kierownik Biblioteki powitała przybyłych gości i zaprosiła do wysłuchania montażu słowno–muzycznego w wykonaniu dziewcząt i opiekunów z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Samostrzelu. Uczestnicy mogli usłyszeć wiersze poświęcone papieżowi oraz pieśni religijne i wspólnie odśpiewać najukochańszą piosenkę Karola Wojtyły - ”Barkę”.
Następnie wystąpił nauczyciel historii wyrzyskiego gminazjum – Ryszard Sell, który w ciekawy sposób opowiedział o kulisach wyboru Jana Pawła II. Głos zabrał również Zdzisław Karmelita, który opowiedział o audiencji Ojca Świętego oraz pokazał slajdy tego wydarzenia.
Na zakończenie programu artystycznego Piotr Brzezinski pokazał film dokumentalny pt: ”Dwa pytania”. Przedstawia on wypowiedzi ludzi odpowiadających na pytania „Co Pani/Pan robił w dniu wyboru Jana Pawła II” i „Co Pani/Pan robił w dniu śmierci Jana Pawła II”.
Wieczór upłynął w miłej, niepowtarzalnej atmosferze. Burmistrz podziękowała artystom za udział w wieczorze i w dowód uznania wręczyła róże.
Po części oficjalnej Magdalena Smełsz – Kierownik Biblioteki, dziękując wszystkim za przybycie, zaprosiła na słodki poczęstunek oraz do zwiedzenia „Poplenerowej Wystawy Malarskiej” Waldemara Malaka.
M-GOK w Wyrzysku
Pasowanie pierwszoklasistów w Szkole Podstawowej w Gleśnie
„Nie okłamałem chmur,
nie oszukałem wiatru,
nie okaleczyłem niczyich marzeń –
dzięki Wam, Nauczyciele.”
poetka Maria Urbańska
14 października, społeczność naszej szkoły świętowała podwójnie. Obchodziliśmy Święto Edukacji Narodowej, jak większość placówek w naszym kraju, oraz włączyliśmy w poczet uczniów nowych członków. Na chwilę zapomnieliśmy o codziennych zmartwieniach, by w magicznej atmosferze wysłuchać wielkich i ważnych słów o swej roli w kształtowaniu kolejnych pokoleń. Całość poprzedziło wystąpinie uczniów klasy pierwszej pod bacznym okiem Pani Małgorzaty Wodzińskiej. Nie zabrakło też naszego szkolnego ducha, który zamieszkuje strych szkoły i tylko raz w roku na uroczystość pasowania do nas przybywa. Po uroczystym złożeniu ślubowania dzieci obdarowane zostały rożkiem obfitości ufundowanym przez Radę Rodziców.
Drugą część spotkania przygotowała klasa III pod opieką Pani Ewy Dmochewicz. Mali wykonawcy w sposób humorystyczny przedstawili scenkii dotyczące typów nauczycieli. Na koniec przyszedł czas na życzenia i podziękowania.
,,Marzeń, które dają się urzeczywistnić, pięknych i ciekawych pomysłów, które podszeptuje serce, cierpliwości i wrażliwości, aby służba społeczeństwu zrodziła szlachetne owoce".
50 - lecie swojej pracy obchodziła nasza nauczycielka Pani Halina Betańska, do której popłynęło morze najcieplejszych życzeń.
Na zakończenie nasza społeczność szkolna spotkała się na wspólnym poczęstunku.
SP w Gleśnie
Pasowanie pierwszoklasistów w SP w Wyrzysku
14 października 2015r., w sali widowiskowej Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku, odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych. Tego dnia zostali oficjalnie włączeni w poczet braci szkolnych uczniowie klas: 1a, 1b, 1c i 1d.
Uroczystość otworzyła dyrektor szkoły mgr Danuta Buryta- Arndt, która powitała wszystkich słowami Janusza Korczaka: „ Dobry wychowawca, który nie wtłacza a wyzwala, nie ciągnie a wznosi, nie ugniata a kształtuje, nie dyktuje a uczy, nie żąda a zapytuje- przeżyje wraz z dziećmi wiele natchnionych chwil”. Pani dyrektor serdecznie powitała zaproszonych gości, przyjaciół szkoły: p. Wiesławę Krasocką Sekretarza Miasta i Gminy Wyrzysk, p. Piotra Radwańskiego Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej, p. Magdalenę Strzałkowską Dyrektora Samorządowej Administracji Placówek Oświatowych w Wyrzysku, p. Magdalenę Smełsz Kierownika Biblioteki Miejskiej w Wyrzysku, p. Edytę Lipkowską, Przewodniczącą Rady Rodziców, a także licznie przybyłych rodziców, krewnych i bohaterów tego dnia, czyli uczniów klas pierwszych. Następnie zwróciła się do pierwszaków z apelem, by byli pilni w nauce. Zapewniła, że jest to klucz do sukcesu i do zdobywania jak najlepszych ocen. Skierowała także w stronę pierwszoklasistów życzenia, aby byli jak „ mali rycerze”, czyli dzielni, szlachetni, sumienni w wykonywani swoich obowiązków.
Potem grupę dzisiejszych bohaterów przywitała serdecznie w imieniu Rady Rodziców p. Edyta Lipkowska. Życzyła nowo pasowanym uczniom wiele wytrwałości w zdobywaniu wiedzy oraz jak najlepszych wyników w nauce. Kolejną osobą, która zabrała głos w imieniu całej społeczności uczniowskiej była uczennica klasy trzeciej Melania Sadłowska. Przyznała, że każdy uczeń obok praw ma także obowiązki, które powinien sumiennie wypełniać. Zapewniła też, że uczniowie zawsze mogą skorzystać z rad i pomocy starszych kolegów i koleżanek.
Następnie wicedyrektor szkoły mgr Małgorzata Dróbka - Jiers wygłosiła uroczyste ślubowanie, w którym uczniowie poszczególnych klas przyrzekali, że będą dbali o dobre imię swojej szkoły, szanowali nauczycieli, wszystkich pracowników szkoły, koleżanki i kolegów, że będą przestrzegać porządku w klasie, szkole i na boisku. Po jego złożeniu uczniowie podpisali akty pasowania. Włączenie w poczet uczniów Szkoły Podstawowej w Wyrzysku potwierdziły swym podpisem dyrektor szkoły oraz wychowawczynie: mgr Kamila Pufahl – kl. I a, mgr Edyta Kałużna – kl. I b, mgr Agnieszka Spirydow – kl. 1 c, Bogusława Rokicka - Kulasek – kl. I d.
Następnym punktem uroczystości było wręczenie dzieciom legitymacji szkolnych oraz przypięcie logo przez panią dyrektor oraz wicedyrektor. „Legitymacja niech przypomina, że jesteście uczniami naszej szkoły, która kultywuje tradycje i rozszerza patriotyczne działania, natomiast odznaki logo należy zakładać na każdą ważną uroczystość szkolną” – przypomniała dyrektor szkoły p. Danuta Buryta- Arndt. O uczniach nie zapomnieli także członkowie Rady Rodziców, którzy podarowali dzieciom drobne upominki. Po uroczystym pasowaniu nastąpiła część artystyczna, w której wzięli udział wszyscy pierwszoklasiści. W zbiorowej recytacji pierwszego wspólnego wiersza dzieci przyrzekły, że będą uczyły się starannie i zachowywały nienagannie. Potem razem zaśpiewały piosenkę o dzielnym uczniaczku i poprosiły, aby szkoła była im przyjazna i miła. Na koniec uczniowie zapewnili, że nie boją się szkoły, gdyż w niej chcą nauczyć się czytać, pisać liczyć i poznać cały świat. Po skończonej akademii nasi bohaterowie zostali zaproszeni do pamiątkowych zdjęć, które wykonywali p. R.Głyżewski oraz p. A. Poniewierska. Następnie uczniowie wraz z rodzinami udali się do klas, gdzie otrzymali upominki, które przygotowali rodzice i wychowawcy.
W roli konferansjerów doskonale sprawdzili się uczniowie z Małego Samorządu naszej szkoły: Martyna Jarecka oraz Jan Kałużny. Dekoracje sali wykonały panie: mgr Elżbieta Kwasek i mgr Katarzyna Chyła.
Jesteśmy przekonani, że ten piękny jesienny dzień na długo pozostanie w pamięci wszystkich pierwszoklasistów. Życzymy sukcesów w nauce i jak najlepszych ocen na pierwszym szkolnym świadectwie.
Tekst: Kamila Pufahl
Zdjęcia: Anna Poniewierska
PSZOK – rozwiązanie na „problem śmieciowy”
W poniedziałek, 12 października, Bogusława Jagodzińska Burmistrz Wyrzyska zorganizowała wyjazd do gminy Pniewy, aby przyjrzeć się funkcjonowaniu tamtejszego PSZOK-u. Wyjazd związany był z obawami, jakie pojawiły się wśród mieszkańców, dotyczącymi budowy Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Wyrzysku. „Musieliśmy przekonać się na własne oczy, czy pniewski PSZOK funkcjonuje sprawnie i czy nie uprzykrza życia mieszkańcom Pniew.” - mówi Bogusława Jagodzińska.
W wyjeździe, oprócz Bogusławy Jagodzińskiej Burmistrza Wyrzyska i jej zastępcy Tadeusza Perlińskiego, uczestniczyło kilku radnych Rady Miejskiej w Wyrzysku, urzędnicy Urzędu Miejskiego oraz przedstawiciele Międzygminnego Związku PRGOK. Zorganizowanym transportem do Pniew mogli jechać również mieszkańcy Wyrzyska. Na miejscu pojawił się również Jarosław Kędzior przewodniczący osiedla, na którym planowana jest budowa wyrzyskiego PSZOK-u.
Na uczestników wyjazdu na miejscu czekała Magdalena Kotlarek i Andrzej Rutnicki - pracownicy tamtejszego urzędu, którzy oprowadzili przybyłych po PSZOK-u, zdradzili wszystkie szczegóły jego funkcjonowania i odpowiedzieli na wszystkie nurtujące pytania.
Okazało się, że pniewski PSZOK to miejsce bardzo czyste. Odpady przechowywane są w szczelnych kontenerach, które są regularnie czyszczone i dezynfekowane. Wszystko jest dokładnie segregowane. Nie ma problemu brzydkich zapachów, gryzoni i niebezpiecznych odpadów, które przechowywane są pod zadaszeniem. Problemu nie stanowi również droga dojazdowa. Odpady niemal zawsze przywożone są samochodami osobowymi, czasami z przyczepkami. Pomimo tego, że do pniewskiego PSZOK-u prowadzi tylko jedna droga to nie uległa ona jakiemukolwiek zniszczeniu. Jednym słowem wszystko jest świetnie zorganizowane.
Za całość odpowiada pracownik, który jest na miejscu zawsze, gdy PSZOK jest otwarty. Najlepszym dowodem zasadności inwestycji jest zadowolenie tamtejszych mieszkańców, nawet tych, którzy mieszkają zaledwie 150 m od punktu zbiórki odpadów. Mieszkańcy Pniew skarżyli się jedynie na to, że PSZOK został wybudowany dopiero teraz! - mówi Andrzej Rutnicki urzędnik z Pniew.
Wyrzyski PSZOK, który powstać ma na ul. Pod Czubatką, ma być bardzo podobny do tego z Pniew. Władze gminy mają nadzieję, że nienaganne funkcjonowanie PSZOK-u w zaprzyjaźnionej gminie rozwieje obawy mieszkańców.
UM w Wyrzysku
Burmistrz Wyrzyska złożyła życzenia nauczycielom
W środę, 14 października, uczniowie i nauczyciele świętowali z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W placówkach oświatowych na terenie naszej gminy nie zabrakło uroczystych apelów, ciepłych słów skierowanych w stronę wychowawców i bukietów kwiatów składanych na ich ręce.
O tak ważnym, w życiu każdej szkoły, dniu nie zapomniała Bogusława Jagodzińska Burmistrz Wyrzyska, która odwiedziła dwie placówki – Szkołę Podstawową w Osieku n. Not. i Rudzie. Na uroczystych apelach nie zabrakło aktorskich popisów uczniów i tradycyjnego pasowania na uczniów najmłodszych.
„Życzę Wam kochani, żeby szkoła stała się waszym drugim domem. Niech otwiera przed Wami szerokie horyzonty. Niech uczy, bawi i wychowuje. Jestem przekonana, że wasza wielka przygoda, która zaczyna się właśnie dzisiaj, zaowocuje wieloma sukcesami w przyszłości.” - powiedziała Bogusława Jagodzińska, po czym dodała „Wy, drodzy nauczyciele, bądźcie wytrwali w swojej pracy, która jest odpowiedzialną misją. Życzę Wam satysfakcji i uporu w przekazywaniu wiedzy i wychowywaniu. Wiem, że za codzienny trud pracy otrzymujecie najpiękniejszą nagrodę – dziecięcy uśmiech.”
UM w Wyrzysku
Projekt szkolny "NASI ABSOLWENCI"
15 października 2015 r. w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku odbyło się pierwsze spotkanie dotyczące projektu szkolnego „NASI ABSOLWENCI”, którego autorem jest dyrektor Danuta Buryta-Arndt. Na zaproszenie Anny Pietrasik naszym gościem była dr Anna Dubownik - geograf, adiunkt na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.
W spotkaniu z panią Anną uczestniczyły klasy piąte i szóste. Uczniowie z przejęciem słuchali o wielkich pasjach pani doktor, jakimi są geografia i podróżowanie. Pani geograf opowiedziała im o swoich dwóch wyprawach przez Atlantyk. Na przełomie lat 2012 i 2013 wzięła udział w pierwszej wyprawie w ramach projektu Niebieska Szkoła, a na początku 2015 roku w drugiej. Jej uczestnicy płynęli wykorzystując stary szlak żaglowców. Wspomniała o tym, że na żaglowcu bardzo ważna jest współpraca, tak jak w szkole. Zaznaczyła potrzebę znajomości języków obcych, gdyż bez tej umiejętności taka podróż nie byłaby możliwa. Przygotowane zdjęcia oraz krótki film ukazały uczniom wspaniałości, jakie niesie przygoda na morzu, ale również uświadomiły obowiązki oraz potrzebę nauki. Pani Dubownik zachęcała dzieci do nauki i kreatywności, gdyż tacy ludzie mają później duże szanse spełniać swoje marzenia, choćby w Niebieskiej Szkole.
Nasz gość zakończył spotkanie krótkim quizem z nagrodami. Uczniom bardzo podobały się opowieści. Wręczyli naszej absolwentce notatnik podróżnika oraz podziękowanie od dyrekcji, grona pedagogicznego i uczniów za ekscytujące przedstawienie swojej pasji oraz za poświęcony czas. Naszemu gościowi życzymy samych sukcesów zawodowych oraz dalszego spełniania marzeń.
Tekst: Anna Pietrasik
Zdjęcia : Anna Poniewierska
Solidne i tanie drogi w gminie Wyrzysk
We wtorek, 13 października, Bogusława Jagodzińska Burmistrz Wyrzyska wraz ze swoim zastępcą Tadeuszem Perlińskim, kilkoma radnymi Rady Miejskiej w Wyrzysku oraz urzędnikami Urzędu Miejskiego odwiedziła gminę Chełmża, aby zapoznać się z nową technologią budowania dróg, która jest tam stosowana.
Uczestnicy wyjazdu na miejscu spotkali się z Jackiem Czarneckim Wójtem Gminy Chełmża oraz z wykonawcą wielu tamtejszych inwestycji drogowych.
Władze gminy Chełmża do budowy dróg stosują nową technologię nazywaną technologią spryskiwania. Wykonawca tamtejszych inwestycji przedstawił jej szczegóły. Pokazał również zrealizowane inwestycje. Wszystkie drogi zbudowane w gminie Chełmża są w świetnym stanie. Nawet te, które powstały11 lat temu. Drogi są solidne i odporne na zniszczenia. To jedna z ważniejszych zalet tej technologii, ale nie jedyna. Ogromnym atutem jest cena. Technologia spryskiwania pozwala na oszczędności rzędu 50 %. Budowa drogi jest przeciętnie o 40 % tańsza w porównaniu do budowy tradycyjnym sposobem, a w sprzyjających warunkach nawet o połowę – relacjonuje Jacek Czarnecki Wójt Gminy Chełmża
„Przekonaliśmy się na własne oczy, że technologia spryskiwania to sposób bardzo solidny. Drogi zbudowane w gminie Chełmża, pomimo upływu lat, ciągle wyglądają świetnie i dobrze spełniają swoją funkcję. Ogromną zaletą jest oczywiście cena. Tak duże oszczędności mogą pozwolić na realizację większej liczby inwestycji. Solidnie i tanio. To rozwiązanie, którego potrzebujemy.” - mówi Bogusława Jagodzińska Burmistrz Wyrzyska.
UM w Wyrzysku
W Wyrzysku uzależniali się od sportu!
W sobotę, 17 października 2015 r., w Wyrzysku odbył się finał jesiennej edycji kampanii „Uzależnia mnie tylko sport”. W zmaganiach wzięło udział 350 uczestników z czterech gmin.
Urodziny Kubusia Puchatka
W środę, 14.10.2015 r., w Publicznym Przedszkolu im. Chatka Puchatka w Wyrzysku, dzieci świętowały wyjątkowe urodziny - urodziny Kubusia Puchatka. Jubilata powitały dzieci w kolorowych koszulkach symbolizujących daną grupę, z „misiowymi” uszkami na głowach.
Dzieci z grup młodszych poznały historię powstania Kubusia Puchatka. Wzięły udział w wędrówce do „Zaczarowanego Lasu”- wykonując różne zabawowo - ruchowe czynności. Po przybyciu „honorowego gościa” złożyły mu życzenia w formie wierszyka i odśpiewały sto lat. Nie mogło obyć się bez pysznego tortu oraz degustacji przez dzieci miodu - ulubionego przysmaku misia. Przedszkolaki wspólnie bawiły się z Kubusiem przy muzyce oraz miały okazję obejrzeć na dużym ekranie puchatkową bajkę pt. „Dobre maniery”. W salach oczywiście czekały słodkości przygotowane przez rodziców.
Starszaki świętowały urodziny Kubusia Puchatka uczestnicząc w wielu różnorodnych aktywnościach. Rozpoczęły od rozwiązania zagadki o bohaterze dnia, który przybył do przedszkola po nawoływaniach dzieci. Kubuś otrzymał urodzinową koronę i jako król wspólnie z przedszkolakami bawił się i fikał przy puchatkowych rymowankach i utworach muzycznych. Przedszkolaki obejrzały prezentację multimedialną o jubilacie, dzięki której dowiedziały się skąd wziął się ulubiony miś, poznały pierwszego właściciela tego pluszaka oraz autora jego przygód. Opowieść o wyjątkowej baryłce zapowiedziała puzzlową zabawę, w której przedstawiciele wszystkich grup składali rozbite naczynia. Starszaki przeliczyły też zabawki, które otrzymał Kubuś oraz z chęcią wzięły udział w przygotowywaniu produktów do urodzinowego ciasta. Dzieci naśladowały czynności konieczne do upieczenia ciasta, dzięki zabawie naśladowczej przy muzyce. Gotowy tort był okazją do odśpiewania gromkiego sto lat i licznych braw.
Po tej niecodziennej wizycie, uszczęśliwiony Kubuś Puchatek wyruszył w powrotną drogę do Stumilowego lasu, a przedszkolaki udały się do sal, gdzie apetycznie zajadały „małe co nie co” – słodkości przyniesione na urodzinową uroczystość.
Publiczne Przedszkole w Wyrzysk
Nagroda kuratora dla wyrzyskiego nauczyciela
W czwartek, 15 października 2015 r., w auli I LO im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej – Curie w Wyrzysku Ryszard Sell odebrał z rąk wicewojewody Doroty Kinal i kuratora oświaty w Poznaniu Elżbiety Walkowiak nagrodę Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. To kolejne wyróżnienie dla wyrzyskiego nauczyciela, który w 2010 roku otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej nadany przez Ministra Edukacji Narodowej.
Z inicjatywą nadania nagrody do kuratora oświaty wystąpiła Małgorzata Charczun – dyrektor wyrzyskiego gimnazjum, która doceniła warsztat pracy nauczyciela. Ma on w dorobku całą plejadę finalistów i laureatów konkursów przedmiotowych i tematycznych. Dwukrotnie jego podopieczni byli zwycięzcami finałów wojewódzkich konkursu wiedzy o samorządzie terytorialnym. Był pomysłodawcą i realizatorem wielu ciekawych przedsięwzięć m. in. powołania Młodzieżowej Rady Miejskiej w Wyrzysku. Dał się poznać jako ceniony działacz społeczny. Zaszczytne wyróżnienie odebrał w towarzystwie Tadeusza Perlińskiego - zastępcy burmistrza Wyrzyska.
Gimnazjum w Wyrzysku
Sokół ma nową ekipę futbolistów
Od nowego sezonu 2015/2016 K.S. „Sokół” Kościerzyn Wielki posiada nową, młodziutką drużynę „Żaków”. Zespół został zgłoszony do rozgrywek Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Pile i swoje mecze rozgrywa w turniejach z udziałem czterech drużyn na boiskach Orlika.
Nowicjusze mają za sobą pierwsze dwa turniej piłkarskie, które odbyły się w Chodzieży i w Białośliwiu. W pierwszym turnieju młodzi adepci futbolu wywalczyli trzecią lokatę, zaś w drugich zawodach uplasowali się na drugim miejscu. W ostatnim turnieju wygrali z „Polonią” Chodzież 1–0, z ekipą „Stelli” Białośliwie zremisowali 1–1, zaś za mecz z teamem z Zelgniewa został im przyznany walkower, ponieważ przeciwnicy nie wstawili się na zawody. Sukces jest tym większy, iż ich rywale trenują od dawna, a oni dopiero rozpoczęli swoją przygodę.
Skład zespołu tworzą: Hubert Kowalski, Tomasz Kowalski, Jakub Rzyduch, Tomasz Sell, Karol Wachowiacz, Kacper Pasieta, Marcin Lorek i Hubert Mrotek.
Młodym chłopakom życzymy powodzenia, zaś ich fanom dalszych emocji w rundzie wiosennej, gdzie będą kontynuować swoją pasję.
Ryszard Sell
Podsumowanie sezonu MTB w Wielkopolsce
W niedzielę, 11 października 2015 r., w Murowanej Goślinie odbyła się uroczysta gala podsumowująca cykl imprez rowerowych Bike Cross Maraton Gogol MTB 2015. W spotkaniu wzięła udział delegacja zespołu kolarstwa górskiego MTB Wyrzysk Team.
Zajęcia sportowe "Sztuki Walki"
Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych na bezpłatne zajęcia sportowe z elementami sztuk walki.
Medal Komisji Edukacji Narodowej dla Dyrektora Szkoły Podstawowej
W czwartek, 15 października 2015 r., w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. P. Marcinkowskiego w Poznaniu odbyło się uroczyste wręczenie medali Komisji Edukacji Narodowej i nagród Wielkopolskiego Kuratora Oświaty.
Na tej podniosłej uroczystości obecni byli: Wicewojewoda Wielkopolski Dorota Kinal, Wielkopolski Kurator Oświaty Elżbieta Walkowiak, posłowie, przedstawiciele KO w Poznaniu, związków zawodowych, samorządu lokalnego.
Medal Komisji Edukacji Narodowej jest nadawany przez Ministra Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania, w szczególności w zakresie dzdziałalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, twórczości dla dzieci i młodzieży oraz kształcenia i doskonalenia nauczycieli. Medal przyznawany jest nauczycielom inicjującym i podejmującym nowatorskie metody i formy pracy dydaktycznej.
Odznaczenie Medalem KEN jest szczególnym wyróżnieniem dla nauczyciela, podkreśla nieprzeciętny dorobek jego wieloletniej pracy z uczniami, ale jednocześnie mobilizuje do dalszej efektywnej działalności dla rozwoju oświaty, dla dobra dzieci.
Wyróżnieni nauczyciele usłyszeli wiele ciepłych słów, w których doceniono ich pracę, trud wkładany w kształtowanie postaw i umysłów oraz doskonalenie umiejętności. Gospodarz uroczystości – Kurator Oświaty w Poznaniu i goście podkreślali ważną rolę i rozwój wyobraźni we współczesnej polskiej szkole – u nauczycieli i uczniów. W czasie uroczystości inspirującą prelekcję na temat sposobu wyzwalania wyobraźni, jej kształtowania i doskonalenia wygłosiła dr Grażyna Barabasz z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, uczestniczka projektu realizowanego na kontynencie afrykańskim pt. „Pedagodzy na krańcu świata, czyli o tanzańskich nauczycielach, ich uczniach i szkołach.”
SP w Wyrzysk
Wspólne działanie…
Z inicjatywy ucznia Alberta Fąsa, zaangażowania Pani Dyrektor i Pani Elwiry Tośko Szkoła Podstawowa w Wyrzysku wzbogaciła się o nowy stojak do rowerów. Sprzęt został wykonany i zamontowany przez przyjaciela szkoły Pana Tomasza Grubicha. Wiosną, jak obiecała Pani Dyrektor, zostanie zamontowany kolejny stojak.
Serdecznie dziękujemy! Nasze rowery mają swoje „wygodne” i bezpieczne miejsce!
Wspólne działania uczniów, rodziców oraz dyrektora prowadzą do sukcesów!
SP w Wyrzysku
Międzynarodowy Dzień Szefa Kuchni
Międzynarodowy Dzień Szefa Kuchni dzieci z Przedszkola w Osieku nad Notecią, jak przystało na szefów kuchni, obchodziły przyrządzając śniadanie. Samodzielna praca, z możliwością bogatego wyboru pełnowartościowych produktów, sprawiła dzieciom wiele radości i powodów do dumy.
Przedszkole w Osieku nad Notecią
Warsztaty haftu pałuckiego
W środę, 7 października, odbyło się pierwsze spotkanie z haftem pałuckim w ramach projektu „Igłą i pędzlem malowane” prowadzonego przez stowarzyszenie Menos.
Uczestniczki warsztatów zapoznały się ze specyfiką haftu pałuckiego - charakterystyczne jest wykonywanie wzoru białą nicią na białym płótnie lub nicią czarną na czerwonym podłożu. Ten rodzaj haftu powiązany jest z pałuckim kobiecym strojem ludowym – zdobi fartuchy, halki, kryzy i czepki. Wzory są roślinne – kwiaty, gałązki, liście prowadzone płynną, miękką, często symetryczną linią. Kolejną cechą wyróżniającą haft pałucki jest jego wypukłość, którą uzyskuje się poprzez naszywanie nici na tzw. „okrętkę”.
Prowadząca zajęcia przedstawiła zebranym wykonane przez siebie prace – strój pałucki, serwety. Po części teoretycznej uczestniczki warsztatów komponowały wzór, przenosiły go na materiał i wyszywały. Wszystkie etapy tworzenia haftu konsultowały na bieżąco z prowadzącą.
Czas spędzony na wyszywaniu panie wykorzystały do rozmów o swoich zainteresowaniach, doświadczeniach z rękodziełem, pomysłem na zastosowanie haftu pałuckiego do ozdabiania bieżników, poduszek i bielizny pościelowej.
Uczestniczki warsztatów zgłosiły potrzebę zorganizowania dodatkowego spotkania, które odbyło się w dniu 21 października.
Cykl warsztatów „Igłą i pędzlem malowane” uzyskał dofinansowanie z budżetu Gminy Wyrzysk w otwartym konkursie ofert. Współpartnerem stowarzyszenia Menos jest Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wyrzysku, który udostępnia pomieszczenia biblioteki w Osieku nad Notecią dla przeprowadzenia warsztatów.
Stowarzyszenie Menos
„Bezpieczna droga do szkoły”
W piątek, 23 października 2015r., w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku po raz kolejny zorganizowano gminny konkurs „Bezpieczna droga do szkoły”. Udział w nim wzięły trzyosobowe reprezentacje szkół z naszej gminy. Uczestników konkursu, zaproszonych gości oraz nauczycieli serdecznie powitała pani dyrektor Danuta Buryta–Arndt.
Do rywalizacji przystąpili uczniowie klas drugich i trzecich ze szkoły w Falmierowie, Gleśnie, Kosztowie, Osieku nad Notecią i Wyrzysku. Zadania polegały na rozwiązaniu testu o ruchu drogowym pieszych, uporządkowaniu znaków drogowych oraz wykazaniu się wiedzą na temat udzielania pierwszej pomocy. Zmagania uczniów obserwowali i oceniali przedstawiciele straży miejskiej w Wyrzysku – p. S. Mikołajczak i policji - p. M. Soczka. Uczestnicy konkursu wykazali się wspaniałą wiedzą, a o zwycięstwie zadecydował czas wykonywania zadań.
Zwyciężyli uczniowie z Glesna, drugie miejsce zajęła reprezentacja z Wyrzyska, a trzecią lokatę zdobyły dzieci z Falmierowa. Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy
i upominki. Organizatorami konkursu były nauczycielki: T. Wójcik, B. Rokicka–Kulasek i M. Muranko, które dziękują za miłe konkursowe spotkanie.
Tekst: Teresa Wójcik
Zdjęcia: Anna Poniewierska
Ślubowanie pierwszoklasistów
23 października 2015 r. to pamiętna data dla pierwszoklasistów ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Falmierowie. Tego dnia odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klasy I. Wychowawczyni Halina Urban powitała przybyłych gości - dyrektora szkoły pana Marka Kułakowskiego, rodziców, nauczycieli i uczniów. Szczególnie gorąco powitała bohaterów uroczystości – uczniów klasy I, którzy zostali zaproszeni do królestwa Szkołolandii. Tam pod okiem króla Ołówkosa i królowej Ołówkowej oraz gwardzistów wykonywali zadania, by uzyskać ucznia miano.
Pierwszoklasiści recytowali wiersze, śpiewali piosenki, rozwiązywali zadania matematyczne oraz zagadki. Udowodnili, że są gotowi do złożenia uroczystego ślubowania na sztandar szkoły. Pasowania na ucznia „wielkim ołówkiem” dokonał dyrektor szkoły. Uczniowie klasy I zostali tym samym przyjęci do braci uczniowskiej.
Ukoronowaniem uroczystości było wręczenie pamiątkowych dyplomów i legitymacji szkolnych. Uśmiechnięci pierwszoklasiści przyjęli życzenia i prezenty przygotowane przez przedszkolaków, uczniów klas drugich i trzeciej. Potem spędzili czas na słodkim poczęstunku przygotowanym przez rodziców.
SP w Falmierowie
5 meczy – 5 zwycięstw
Świetnie na starcie sezonu spisują się tenisiści stołowi „Łobzonki” Wyrzysk. W kolejnych meczach zachowali miano niepokonanych w rozgrywkach III Ligi mężczyzn. Tym razem rozegrali mecze wyjazdowe 18 października pokonując kolejno Noteć „Dziembowo” 8:2 oraz PKS „Michał” Krostkowo, który awansował z IV Ligi 10:0. Zawodnicy z Wyrzyska byli faworytem w tych pojedynkach i nie zawiedli zwyciężając bardzo pewnie dwa spotkania. Po 5 rozegranych kolejkach i 5 zwycięstwach „Łobzonka” utrzymała rewelacyjne pierwsze miejsce w III Lidze, co bardzo zbliża wyrzyski zespół do grupy mistrzowskiej (awansują do niej 4 najlepsze drużyny po I rundzie rozgrywek). Awans do tej grupy był celem jaki założył sobie przed sezonem trener „Łobzonki” wraz ze swoimi podopiecznymi.
Noteć „Dziembowo” – „Łobzonka” Wyrzysk 2 : 8
(K. Pijanowski 2,5 pkt., M. Witczak 2,5 pkt., M. Mrotek 1,5 pkt., W. Hałas 1,5 pkt.)
PKS „Michał” Krostkowo – „Łobzonka” Wyrzysk 0 : 10
(M. Mrotek 2,5 pkt., Ł. Witczak 2,5 pkt., M. Witczak 2,5 pkt., K. Pijanowski 2 pkt., W. Hałas 0,5 pkt.)
Teraz tenisistów czeka przerwa w lidze do 15 listopada i właśnie tego dnia zmierzą się z zespołami z Lubonia oraz Komornik na własnej hali. Już dzisiaj zapraszamy wszystkich kibiców. W trakcie przerwy zawodnicy będą trenować oraz występować w zawodach indywidualnych.
"Łobzonak" Wyrzysk
Wariacje dyniowe
Miejsko-Gminny Ośrdek Kultury – Biblioteka w Osieku nad Notecią przeprowadziła 15 i 22 października zajęcia w ramach cotygodniowych spotkań pod nazwą „Czwartki w bibliotece”. Podczas spotkań dzieci mogły rozbudzić swoją kreatywność. Dla uczestników zajęć przygotowano materiał prosto z jesiennego ogrodu: dynie o różnym kształcie, liście oraz kasztany i żołędzie.
Dziecięca wyobraźnia pozwoliła na niesamowite metamorfozy warzyw. Podczas spotkań powstały różnorodne, śmieszne, a nawet groźne postacie.
Kolejne spotkanie w czytelni biblioteki odbędzie się 29 października o godzinie 14:30.
Serdecznie zapraszamy dzieci w wieku szkolnym.
M-GOK Biblioteka Osiek nad Notecią
XII sesja Rady Miejskiej
W środę, 28 października, odbyła się XII sesja Rady Miejskiej w Wyrzysku. Na obradach, oprócz radnych, nie zabrakło władz gminy, przedstawicieli powiatu i województwa.
Pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece Publicznej
W poniedziałek, 26 października 2015 r., o godz.15.00 odbyło się pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Ze względu na małą liczbę uczestników, spotkanie miało luźny charakter, nie omówiono zadań i zasad DKK.
Data następnego spotkania została ustalona na dzień 23 listopada 2015 roku o godz.16.00. Mamy nadzieję, że uda nam się w większym gronie spotkać i porozmawiać o literaturze.
Biblioteka Publiczna w Wyrzysku
Rewelacyjny występ wyrzyskich skrzatów
W niedzielę, 25 października 2015 r., podopieczni trenera Krzysztofa Pijanowskiego udali się do Poznania, by wziąć udział w I Grand Prix Wielkopolski Żaków oraz I Grand Prix Wielkopolski Skrzatów w tenisie stołowym. W zawodach startowali najmłodsi adepci tenisa stołowego w naszym województwie. Turniej rozegrano jednocześnie na 11 stołach.
Klub WLKS ,,Łobzonka” Wyrzysk w kategorii żaków (rocznik 2005 - 2006) reprezentowali: Gryniewicz Marcel (28 miejsce), Gruchalski Julian (34 miejsce), Kornacki Ignacy (36 miejsce). Rozgrywkom towarzyszyły ogromne emocje, ponieważ chłopcy jako żacy zaprezentowali swoje umiejętności po raz pierwszy, mierząc się niejednokrotnie ze starszymi od siebie zawodnikami. W zawodach startowało 46 chłopców.
Emocje spotęgował rewelacyjny występ skrzatów (rocznik 2007 i młodsi): Puciłowskiego Wiktora (2 miejsce), Kałużnego Jana (4 miejsce), Jagodzińskiego Karola (5 miejsce), Kartosza Jakuba (10 miejsce) oraz Tojzy Bartosza (13 miejsce). W zawodach startowało 22 chłopców.
Najlepsi zawodnicy w obydwu kategoriach zostali wyróżnieni pucharami (miejsca I – III) oraz pamiątkowymi dyplomami (miejsca I –VIII).
„Jesteśmy wszyscy bardzo dumni i szczęśliwi z wyniku jaki osiągnęli nasi najmłodsi chłopcy trenujący w naszym klubie. Tworzą bardzo fajnie zgraną grupę, oczywiście każdy ma inne zdolności i rozwija się w różnym tempie, ale na te wyniki bardzo wpływa systematyczność udziału w treningach, a ta jak na razie jest u wszystkich niemal wzorowa. Chciałbym przy okazji złożyć gratulację naszym starszym zawodnikom, którzy ostatnio pewnie zwyciężyli w zawodach powiatowych, reprezentując swoje szkoły zarówno w rywalizacji gimnazjum jak i szkół ponadgimnazjalnych” – podsumowuje trener sekcji tenisa stołowego „Łobzonki” Wyrzysk Krzysztof Pijanowski.
WLKS "Łobzonak"
Halloween w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury
Halloween jest obecnie jednym z najzabawniejszych dni w roku, szczególnie ukochanym przez dzieci i młodzież. Tego dnia można się przebierać i robić psikusy. Zdaje się, że Halloween znalazło swoje miejsce również w kalendarzu Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Wyrzysku, czego odzwierciedleniem była ilość dzieci, które zawitały tego dnia w nasze progi.
W piątek, 30 października 2015 r., wyrzyski dom kultury "po brzegi" wypełniony był duchami, wampirami, czarownicami i innymi ciekawymi postaciami. Organizatorem imprezy było Wyrzyskie Stowarzyszenie Kulturalne oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury.
Zabawie towarzyszyły tańce, zabawy i konkursy. Ale to nie wszystko. Jednym z głównych punktów programu było ogłoszenie wyników konkursu na najpiękniejszy lampion z dyni, którego organizatorem było Wyrzyskie Stowarzyszenie Kulturalne. Udział w nim brało aż 56 lampionów z terenu Gminy Wyrzysk. Były prace z Osieka, Glesna, Kosztowa, Falmierowa oraz z Wyrzyska. Wykonane prace tworzyły przepiękną dekorację i okazały się prawdziwymi dziełami sztuki. Jury nie miało łatwego zadania w ocenie tych twórczych prac. Po raz kolejny dzieci wykazały się kreatywnością, wyobraźnią oraz pomysłowością. Jury w składzie: Iwona Mrotek-Wypych - Prezes stowarzyszenia, Magdalena Smełsz- Kierownik biblioteki oraz Barbara Pawlak – pracownik biblioteki przyznało następujące nagrody oraz wyróżnienia.
W kategorii klas I-III :
I MIEJSCE: JAKUB WACHOWSKI – SP GLESNO
II MIEJSCE: JULIA WOJTCZAK – SP FALMIEROWO oraz KATARZYNA MOCEK – SP WYRZYSK
III MIEJSCE: LENA KOWNACKA – SP WYRZYSK oraz JAN HADZICKI - SP GLESNO.
W tej kategorii wyróżnienia otrzymały: JULIA KIJOWSKA, MATEUSZ KUKUŁKA, FILIP STEPPA, ZUZANNA KRAKOWIAK, MARTYNA KALATA, WIKTORIA POPIELARSKA, WIKTORIA ŚPIEWAK, AMELIA SZTURO, MARCELINA PLEWA, NATALIA WOJTCZAK, WIKTORIA PLEWA, TYMON ŁĄPIEŚ, ZUZANNA TOMASZEWSKA oraz AMELIA KIJOWSKA.
Szczególne wyróżnienie w kategorii klas I – III jury przyznało klasie III A – SP WYRZYSK za największą ilość wykonanych lampionów. Cała klasa otrzymała dyplom oraz słodki upominek.
W kategorii klas IV-VI:
I MIEJSCE : NATALIA WYCZYŃSKA
II MIEJSCE: SANDRA KOTARAK.
W tej kategorii nie wybrano III MIEJSCA, a wyróżnienie powędrowało do ŁUKASZA WOJTCZAKA - SP WYRZYSK.
Wyróżniono także prace ANNY FILIP i PAWŁA FILIP.
Ku naszemu zaskoczeniu wpłynęły także prace dzieci przedszkolnych. Za ciekawe pomysły oraz chęć uczestnictwa w konkursie każde z nich otrzymało nagrodę pocieszenia.
Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały dyplomy oraz słodkie upominki.
Milusińskim przybyłym tego dnia dziękujemy za niesamowite przeżycia i atrakcje, a w szczególności za atmosferę jaka panowała tego dnia w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury.
Iwona Mrotek-Wypych
"Kolorowe środy"
W związku z brakiem odzewu ze strony dzieci na ofertę zajęć kreatywnych „Kolorowe środy” organizowanych w bibliotece w Wyrzysku, dnia 28 października rozpoczeła się nowa formuła zajęć. Odbywają się one na terenie Szkoły Podstawowej w Wyrzysku i korzystają z nich dzieci przebywające w świetlicy szkolnej.
W minioną środę główną bohaterką była dynia. Z kolorowego papieru, papierowych talerzyków, farb i drucików wykonane zostały dynie w różnych odsłonach. Od tych, które mogą zdobić domowy parapet, po te zdobiące nasze buzie jako maski.
Zajęcia odbyły się w dwóch kilkuosobowych grupach uczniów klas I-III.
Biblioteka w Wyrzysku
Pasowanie na przedszkolaka
Uroczystość pasowania w wyrzyskim przedszkolu im. Chatka Puchatka trwała trzy dni. Pierwszego dnia na starszaków pasowani byli najstarsi członkowie braci przedszkolnej. Następnego dnia odbyło się pasowanie na średniaka, na końcu włączone do grona przedszkolaków zostały najmłodsze dzieci – maluchy.
Podczas tego niezwykle ważnego wydarzenia dzieci zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie, muzyczne, taneczne i taneczno - ruchowe. Obecni rodzice złożyli uroczyste ślubowanie, podczas którego obiecali być najlepszymi rodzicami na świecie oraz kochać swoje dziecko mądrze i wskazywać mu drogę, po której ma kroczyć. Dzieci złożyły także słowa przysięgi w formie przyrzeczeń. Następnie Pani dyrektor Iwona Pacała, dotykając ramienia każdej dziewczynki i chłopca „zaczarowanym” ołówkiem, dokonała symbolicznego aktu pasowania.
Dzieci otrzymały słodkie upominki - rożki ze słodyczami, które starszym dzieciom wręczały wychowawczynie, a młodszym – Kubuś Puchatek, który razem z dziećmi i rodzicami był uczestnikiem tego wyjątkowego zdarzenia.
Publiczne Przedszkole w Wyrzysk
Bluesowe rytmy w Szkole Podstawowej w Wyrzysku
Zgodnie z założeniami projektu „Nasi absolwenci” w środę, 28 października 2015 r., pani Dyrektor i pani Anna Kostecka zaprosiły do Szkoły Podstawowej pana Michała Kielaka, najlepszego harmonijkarza w Polsce. Gość spotkania zainteresował się tym instrumentem w wieku 15 lat. Zewsząd słyszał, że ma wielki talent, który rozwijał i doskonalił na warsztatach bluesowych. Współpracował z wieloma wykonawcami. Osiągnięcia bluesmana to wiele wydanych płyt, liczne nagrody, np. Fryderyk za płytę „Koncertowo” i pięć tytułów najlepszego harmonijkarza.
Pani dyrektor Danuta Buryta – Arndt serdecznie przywitała gościa w murach wyrzyskiej szkoły podstawowej, do której uczęszczał wiele lat temu. Zaznaczyła, iż celem spotkania jest poznanie losów absolwentów placówki oraz pokazanie uczniom, w jaki sposób można rozwijać swoje pasje, jak ukierunkować swoją przyszłość. Gromkimi brawami pan Michał został przyjęty przez uczniów. Na początku gość przywitał się z dziećmi i opowiedział kilka ciekawych historii ze swojej młodości - czasów podstawówki, szkoły średniej, młodzieńczego życia. Uczniowie i nauczyciele byli zauroczeni dźwiękami harmonijki. Pan Michał pokazał również wiele zdjęć z licznych występów, nagrań płyt oraz spotkań z przyjaciółmi - muzykami. Zaciekawienie wzbudziły różne harmonijki, które pokazał zaproszony gość i opowiedział krótko ich historię. Podkreślił, iż często spotyka się z młodzieżą, aby porozmawiać na temat zagrożeń wynikających z zażywania narkotyków, dopalaczy i spożywania alkoholu. Stanowczo przestrzegał uczniów przed tymi używkami, podkreślająć, iż wielu znanych muzyków zaprzepaściło w ten sposób swoją karierę i życie. Dzieci miały wiele ciekawych pytań, na które gość z chęcią odpowiadał.
Po koncercie wywiad ze sławnym wyrzyszczaninem przeprowadzili młodzi dziennikarze ze szkolnej gazety „Długa przerwa”: Sandra Nowak i Albert Fąs z klasy Vb.
Dziękujemy panu Michałowi za spotkanie i zapraszamy ponownie do szkoły.
Tekst: mgr Anna Kostecka
Zdjęcia: mgr Anna Poniewierska
Spotkanie z marynarzem
W piątek, 30 października 2015 r., uczniowie Szkoły Podstawowej w Gleśnie spotkali się z marynarzem - Panem Tomaszem Dmochewiczem, który od prawie 18 lat pływa statkami po całym świecie. Na statku pełni funkcję mechanika, który odpowiada za wszystkie sprawy techniczne, takie jak oświetlenie, ładunki i tym podobne. Statek, na którym w tej chwili pracuje to statek ratowniczy.
Dzieci z uwagą i zainteresowaniem wysłuchały prelekcji wzbogaconej prezentacją multimedialną, która przedstawiała jak wygląda trudna, odpowiedzialna i niewątpliwie niebezpieczna praca na morzu. Pan Tomasz pokazał również codzienne życie ludzi morza i typy statków. Spotkanie zakończyło się quizem wiedzy, dzięki którym poszerzyły się horyzonty uczniów, a ich słownictwo wzbogaciło się o nowe pojęcia.
SP w Gleśnie
Warsztaty przedświąteczne
Muzeum Okręgowe w Pile zaprasza na warsztaty przedświąteczne, którę odbędą się w dnich 8-18 grudnia (od wtorku do piątku). Uczestnicy zajęć wykonywać będą bombki z tkaniny, papieru, filcu i słomy, cukierkowe choinki oraz szopki bożonarodzeniowe. Poszczególne zajęcia dostosowane są do wieku grup.
Bohaterowie mojego dzieciństwa
4 listopada 2015 r. podczas spotkania „kolorowe środy” skupiliśmy się na ulubionych postaciach z bajek. W związku z obchodzonym 5 listopada Światowym Dniem Postaci z Bajek dzieci otrzymały kolorowanki z popularnymi bohaterami, które nabrały barw w niecodzienny sposób.
Dzieci wykorzystały plastelinę, holograficzne wycinanki, pompony, wstążki, sztuczny śnieg, klej z brokatem i uwielbiane przez wszystkich małych artystów kryształki i świecidełka o różnych kształtach. Dzięki różnorodności materiałów i dziecięcej fantazji prace wypadły zjawiskowo.
Podczas zajęć czas dziecią umiliły liczne zagadki o znanych i lubianych, dawnych i współczesnych kultowych postaciach z bajek.
18 listopada zapraszamy na drugą grupę już o godz. 13.00.
Biblioteka w Wyrzysku
Mobilna zbiórka odpadów - 19 listopada 2015 r.
Przypominamy, iż w dniu 19 listopada br. zostanie przeprowadzona na terenie gminy Wyrzysk mobilna zbiórka odpadów.
Podczas akcji odbierane będą odpady wielkogabarytowe i zużyty sprzęt elektryczny oraz elektroniczny, opakowania wielomateriałowe, przeterminowane chemikalia, zużyte baterie i akumulatory, odpady budowlane i rozbiórkowe, odzież i inne tekstylia, przeterminowane leki oraz zużyte opony o średnicy do 110 centymetrów z pojazdów o masie całkowitej do 3,5 tony. Należy pamiętać, iż drobne odpady (w tym budowlane) powinny być zapakowane w taki sposób, aby operator nie miał problemu z ich odbiorem.
Odpady należy wystawić najpóźniej do godz. 6.00 w dniu 19 listopada br., w miejscu bezpiecznym dla pieszych i ruchu drogowego - w zabudowie wielorodzinnej do altany śmietnikowej, w zabudowie jednorodzinnej przed posesję.
Uwaga!
Wystawianie ww. odpadów poza terminami mobilnych zbiórek stanowi wykroczenie i zagrożone jest karą grzywny.
UM w Wyrzysku
Rodzinne warsztaty przedświąteczne
Muzeum Okręgowe w Pile zaprasza 19 grudnia 2015 r. na rodzinne warsztaty przedświąteczne w godzinach 12.00-15.00. W programie tworzenie ozdób choinkowych, kartek bożonarodzeniowych, cukierkowych choinek, bombek i stroików.
Narodowe Święto Niepodległości
Burmistrz Wyrzysk zaprasza wszystkich mieszkańców gminy Wyrzysk na obchody upamiętniające 97. Rocznicę Odzyskania Niepodległości w dniach 10-11 listopada 2015.
Przedszkole z wizytą w bibliotece
W piątek, 06 listopada 2015r., dzieci z Publicznego Przedszkola w Osieku n. Not. wraz z p. Danutą Wnuk uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych, których tematem były jesienne zabawy i zagadki. Dzieci słuchały również opowiadań i recytowały wiersz pt. ”Pani jesień”.
Spotkanie zakończył słodki poczęstunek.
Publiczne Przedszkole w Osieku n. Not.
Ferie w muzeum
Muzeum Okręgowe w Pile organizuje ferie w dniach 19-29 stycznia 2016 r., w godzinach 10.00-16.00. Program zajęć przedstawia się następująco: ruchome rzeźby, gazetowy kolaż, polski wachlarz malowany. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc konieczne są wcześniejsze zapisy. Terminy i godziny zajęć dla grup oraz osób indywidualnych będą ustalane po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym lub mailowym.
Wielkie grzybobranie w bibliotece
W dniach 2 i 6 listopada 2015 r. w bibliotekach w Wyrzysku i Osieku n. Not. miało miejsce wielkie „grzybobranie”. Tym razem grupy przedszkolaków podczas comiesięcznego spotkania zgłębiły wiedzę na temat panującej pory roku – jesieni.
Po wysłuchaniu krótkich tekstów z tematycznej książki Elżbiety Zarych „Jesień” dzieci musiały pozbierać i posegregować do odpowiednich koszyków grzyby, które „wyrosły” w bibliotekach. Następnie zagrały w specjalną biblioteczną wersję gry grzybobranie, gdzie milusińscy mieli do odgadnięcia mnóstwo zagadek związanych z jesienią. Na zakończenie dzieci wysłuchały wiersza Barbary Czarnik „Deszcz i borowik”.
I choć za oknem listopadowe szarości to, po słodkim poczęstunku, dzieci z uśmiechem na buziach opuściły biblioteki.
Biblioteka w Wyrzysku
Rusza punkt nieodpłatnej pomocy prawnej w Wyrzysku
Od dnia 1 stycznia 2016 roku na terenie gminy Wyrzysk funkcjonować będzie punkt nieodpłatnej pomocy prawnej, który czynny będzie 5 dni w tygodniu, tj.
- w poniedziałek, środę i piątek w godz. od 9.00 do 13.00
- we wtorek i czwartek w godz. 11.00 do 15.00
Punkt uruchomiony zostanie w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Wyrzysku przy ul. Bydgoskiej 38.
UM w Wyrzysku
Narodowe Święto Niepodległości w Wyrzysku
10 i 11 listopada w naszej gminie odbyły się obchody upamiętniające 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Na uroczystościach nie zabrakło władz gminnych, radnych i wielu mieszkańców gminy.
10 listopada zorganizowano uroczystą akademię w sali widowiskowej przy Szkole Podstawowej w Wyrzysku, którą poprzedziło złożenie przez gminne władze kwiatów pod obeliskiem nieopodal szkoły. Na scenie zaprezentowali się uczniowie wyrzyskiego gimnazjum. Nie zabrakło patriotycznych pieśni, historii okupacji i wielkich wzruszeń. Te ostatnie zapewniła znana mieszkańcom gminy działaczka społeczna pani Stefania Wojtkowiak, która przedstawiła kilka wierszy.
11 listopada Wyrzyszczanie spotkali się o 11.30 w kościele, gdzie odbyła się uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny. Podczas mszy zagrała Orkiestra Dęta OSP Osiek n. Not. W kościele nie zabrakło włodarza gminy Bogusławy Jagodzińskiej, jej zastępcy Tadeusza Perlińskiego, radnych Rady Miejskiej, pocztów sztandarowych, przedstawicieli organizacji pozarządowych, dyrektorów szkół i jednostek gminnych, wielu gości i mieszkańców. Po uroczystej mszy wszyscy przybyli udali się w pochodzie pod pomnik Chrystusa Króla, gdzie nastąpiło złożenie przez delegacje kwiatów.
UM w Wyrzysku
Padł rekord odwiedzin w bibliotece !
Z okazji Dnia Bicia Rekordów, przypadającego 12 listopada, Biblioteka Publiczna w Osieku nad Notecią przeprowadziła akcję pod nazwą: „Bijemy rekord odwiedzin w bibliotece”. Akcja miała na celu promocję czytelnictwa oraz popularyzację biblioteki, jako ważnego elementu rozwoju intelektualnego oraz kulturalnego społeczności.
Tego dnia osiecką Bibliotekę Publiczną odwiedziło mnóstwo osób. Nie zabrakło dzieci, młodzieży i dorosłych. Największą liczbę stanowili uczniowie z pobliskiej Szkoły Podstawowej. Progi biblioteki przekroczyło kolejno aż osiemnaście klas, którym udzielono ogólnych informacji bibliotecznych.
W sumie biblioteka publiczna w Osieku nad Notecią 12 listopada 2015r. odnotowała ponad czterysta odwiedzin. Tego dnia do placówki wybrało się dokładnie 416 osób.
Akcja spotkała się z ogólną aprobatą lokalnej społeczności. Warto dodać, iż była ona wynikiem spontanicznego działania i wspierali ją między innymi: dyrekcja miejscowej Szkoły Podstawowej – pan Jacek Wiśniewski i pani Henryka Trojanowska-Białczak oraz grono pedagogiczne, sołtys Osieka nad Notecią pani Ewa Pawlaczyk oraz radna pani Teresa Pinkowska. Wszystkim dziękujemy za zainteresowanie i współpracę, przede wszystkim jednak dziękujemy czytelnikom.
Osiągnięty wynik odwiedzin w bibliotece cieszy a tym samym stawia nowe wyzwania. Co prawda rekord odwiedzin w bibliotece nie trafi do Księgi Rekordów Guinnessa, znajdzie się za to w innej księdze, mianowicie w kronice biblioteki. I choć omawiana akcja dobiegła końca, to drzwi biblioteki są otwarte dla każdego zainteresowanego.
Filia biblioteczna
w Osieku nad Notecią
Mamy nową Młodzieżową Radę Miejską w Wyrzysku
W czwartek, 5 listopada, w trzech okręgach na terenie gminy Wyrzysk odbyły się wybory nowej, II kadencji na lata 2015–2017, Młodzieżowej Rady Miejskiej w Wyrzysku. Frekwencja w wyborach wyniosła 46% - odpowiednio w okręgu nr 1 w Gimnazjum w Wyrzysku 63%, w okręgu nr 2 w Gimnazjum w Osieku nad Notecią – 69% i w okręgu nr 3 w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego zaledwie 24%. Do boju stanęło 25 kandydatów, którzy rywalizowali o 15 miejsc w radzie. Najciekawiej było w okręgu nr 1, gdzie o 6 mandatów walczyło 13 chętnych, zaś w okręgu nr 2 o 4 mandaty rywalizowało 7 osób.
Ostatecznie wybrano 13 radnych, ponieważ w okręgu nr 3 nie udało się osadzić 2 mandatów. Tutaj procedura wyglądała tak, iż zgłosiło się zaledwie 5 kandydatów na 5 miejsc i wyborcy oddawali głos na „tak” lub „nie”. Tylko 3 kandydatów miało więcej głosów na „tak” i tym samym zostali nowymi radnymi. Nowa rada będzie mogła doprowadzić do wyborów uzupełniających w tym okręgu. Oto nowo wybrani radni MRM w Wyrzysku i liczba uzyskanych głosów:
Okręg nr 1 – Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej – Curie w Wyrzysku
Kędzior Agata – 124 głosy
Urban Martyna – 99 głosów
Duszczak Aleksandra – 97 głosów
Brząkała Joanna – 89 głosów
Banach Julia – 78 głosów
Kubacka Oliwia – 78 głosów
Okręg nr 2 – Gimnazjum im. Jana Pawła II w Osieku nad Notecią
Kwidziński Paweł – 78 głosów
Zgrzywa Marcin – 71 głosów
Kosak Marta – 62 głosy
Kudlińska Marta – 45 głosów
Okręg nr 3 – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wyrzysku
Gajewska Agnieszka – 70 głosów
Bogacka Patrycja – 54 głosy
Kołodziej Aleksandra – 44 głosy
Pierwszą sesję II kadencji Młodzieżowej Rady Miejskiej w Wyrzysku zaplanowano na dzień 8 grudnia 2015 roku w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Wyrzysku.
Ryszard Sell
Stowarzyszenie "Jeden świat" w osieckim gimnazjum
We wtorek, 10 listopada, w ramach współpracy przy projekcie "Od surowca do gotowca – świadomy konsument ubrań" prowadzonego przez Stowarzyszenie Menos w Gimnazjum w Osieku nad Notecią, gościliśmy wolontariuszki ze Stowarzyszenia "Jeden świat" z Poznania.
Przyjechały do nas: Olga Kostaniak (obecnie na studiach doktoranckich UAM), Mariia Rossakhan - wolontariuszka z Ukrainy (koordynatorka projektów międzynarodowych) i Emese Mester - wolontariuszka z Węgier (specjalizuje się w edukacji artystycznej, rzeźbiarka, aktywistka ekologiczna).
Panie przeprowadziły warsztaty z grupą projektową, które były jednym z etapów prac młodzieży nad projektem koncentrującym się na świadomej, odpowiedzialnej konsumpcji.
Wolontariuszki wystąpiły także z prelekcją przed społecznością całej szkoły. Opowiedziały o stowarzyszeniu, wskazały możliwości współpracy młodzieży z tą organizacją. Natomiast dzięki wystąpieniom międzynarodowych wolontariuszek - Marii Rossakhan i Emese Mester młodzież z osieckiego gimnazjum miała wyjątkową okazję poznania doświadczeń obu Pań w realizacji międzynarodowych projektów.
Z pewnością to spotkanie zainteresowało młodzież wolontariatem międzynarodowym, który wiąże się z wyjazdami w ciekawe miejsca, poznawaniem innych kultur i jednocześnie zmotywuje ich także do zwiększonego wysiłku przy nauce języków obcych.
Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Stowarzyszenie Menos
Narodowe Święto Niepodległości w przedszkolu
We wtorek, 10 listopada, dzieci z Publicznego Przedszkola nr 1 im. Chatka Puchatka w Wyrzysku świętowały 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Grupy starsze pod kierunkiem swoich wychowawców przygotowały akademię słowno – muzyczną. Podczas prezentacji dowiedziały się, że przez 123 lata naszego kraju nie było na mapie, symbole polskie były zakazane, nie mogliśmy mówić w ojczystym języku. Przedszkolaki zaprezentowały wiersze. Nie zabrakło prezentacji, dzięki której dzieci poznały symbole narodowe oraz dowiedziały się, jak powstało Państwo Polskie.
Z dumą i emblematami na piersiach – 11 listopada Odzyskanie Niepodległości - wszyscy odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. W tym dniu cała społeczność przedszkolna ubrana na biało – czerwono, prezentowała nasze barwy narodowe. W salach dzieci wykonały prace plastyczne związane z tematyką narodową.
Dzięki pomocy rodziców naszych przedszkolaków przygotowaliśmy wystawę pt. „WYRZYSK – MOJA MAŁA OJCZYZNA – DAWNIEJ I DZIŚ”, którą można obejrzeć w przedszkolu.
Publiczne Przedszkole w Wyrzysk
Olimpiada ekologiczna rozstrzygnięta
6 listopada w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Pile odbyło się uroczyste podsumowanie XV olimpiady Ekologicznej Powiatu Pilskiego oraz VIII Ponadpowiatowej Olimpiady Ekologicznej Subregionu Północnej Wielkopolski.
W powiatowym etapie olimpiady ekologicznej udział wzięli uczniowie, którzy w etapie gminnym uzyskali najlepsze wyniki. Wśród uczniów szkół podstawowych w gminie Wyrzysk najlepiej zaprezentowali się:
-Antonina Wawrzyniak – I miejsce z 28 punktami
-Kacper Wachowski – II miejsce z 27 punktami
-Aleksandra Dudek – III miejsce z 24 punktami
-Laura Chrobot – IV miejsce z 24 punktami
-Wiktoria Kędzia – V miejsce z 23 punktami
Wśród gimnazjalistów najlepsi okazali się:
-Natalia Mrotek – I miejsce z 21 punktami
-Krzysztof Jaśkiewicz – II miejsce z 20 punktami
-Mirosław Deja – III miejsce z 20 punktami
-Mateusz Jastrzembski – IV miejsce z 19 punktami
-Joanna Brząkała – V miejsce z 18 punktami
Etap powiatowy olimpiady ekologicznej okazał się dla uczniów szkół z gminy Wyrzysk bardzo szczęśliwy. Dzięki ogromnej wiedzy podopieczni naszych placówek zajęli wysokie miejsca na podium. Na rozdaniu nagród nie zabrakło Bogusławy Jagodzińskiej Burmistrza Wyrzyska , która osobiście pogratulowała uczniom świetnego przygotowania.
W kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce zajął Kacper Wachowski z SP w Falmierowie, drugie Marcin Konysz z SP w Miasteczku Krajeńskim, a trzecie Antonina Wawrzyniak z SP w Wyrzysku. Wyróżnienia otrzymali: Franciszek Krzyśko, Aleksander Kaczor, Aleksandra Dudek, Fabian Cyrulik oraz Jakub Kujawski.
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych w etapie powiatowym klasyfikacja przedstawia się następująco: pierwsze miejsce Pola Jelińska z Gimnazjum Towarzystwa Salezjańskiego w Pile, drugie Mirosław Deja z Gimnazjum w Osieku n. Not., trzecie Mikołaj Dawidziuk również z Gimnazjum Towarzystwa Salezjańskiego w Pile. Wyróżnieni zostali: Kinga Brzezińska, Krzysztof Łapacz, Szymon Politowski, Marek Giers i Zuzanna Adamek.
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych na podium stanęli: Igor Szymański z Liceum Towarzystwa Salezjańskiego w Pile – I miejsce, Marek Aniserowicz z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Pile – II miejsce i Magdalena Bulicz również z Liceum Towarzystwa Salezjańskiego w Pile – II miejsce. Wyróżnieni zostali: Bartosz Pływaczyk, Marta Ostojska, Kornelia Karczewska, Marcin Misiak oraz Urszula Guderska.
Najlepszymi w VIII Ponadpowiatowej Olimpiadzie Ekologicznej Subregionu Północnej Wielkopolski zostali:
- w kategorii szkół podstawowych: Jakub Kujawski z Zespołu Szkół Nr 3 w Pile – I miejsce, Antonina Wawrzyniak z SP w Wyrzysku – II miejsce oraz Maciej Strzałkowski z SP nr 3 w Chodzieży – III miejsce,
- w kategorii szkół gimnazjalnych: Mateusz Zawileński z Gimnazjum w Krzyżu Wielkopolskim – I miejsce, Mirosław Deja z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Osieku n. Not. - II miejsce oraz Maciej Bieluszko z Gimnazjum w Lipce – III miejsce,
- w kategorii szkół ponadgimnazjalnych: Igor Szymański z Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Salezjańskiego w Pile – I miejsce, Paulina Szejn z Liceum Ogólnokształcącego w Wągrowcu – II miejsce oraz Szymon Pełczyński z tego samego liceum – III miejsce.
UM w Wyrzysku
Zajęcia plastyczno-artystyczne w przedszkolu
W piątek, 13 listopada, do Publicznego Przedszkola nr 1 im. Chatka Puchatka w Wyrzysku, przybyła p. Adrianna Megger – nauczyciel przedmiotów zawodowych w Technikum Renowacji Elementów Architektury z pilskiej ,,Budowlanki”.
Pani Ada opowiedziała przedszkolakom o swojej pracy z młodzieżą oraz pokazała nowe techniki rzeźbiarskie – zabawy w glinie, odlewy gipsowe za pomocą szybkoschnących bandaży. Każdy przedszkolak miał okazję wyrzeźbić z gliny mały upominek dla rodzica oraz dokonać odlewu gipsowego swojego palca.
Publiczne Przedszkole w Wyrzysku
Zawody wędkarskie w Osieku n. Not.
8 listopada, w niedzielę, na Noteci w pobliżu Osieka n. Not. odbyły się zawody wędkarskie kończące rywalizację z cyklu Grand Prix. Było to już piąte w tym roku spotkanie wędkarzy walczących o Grand Prix.
W 2015 r. rywalizowano w dyscyplinie spławikowej i gruntowej. Niedzielne zawody rozgrywane były na wspólnej zanęcie. Ich organizatorem było Koło PZW w Wyrzysku. Najlepszych 5 seniorów oraz 3 juniorów otrzymało nagrody rzeczowe.
Wręczenie nagród za rywalizację z cyklu Grand Prix odbędzie się na najbliższym spotkaniu sprawozdawczym Koła PZW w Wyrzysku.
UM w Wyrzysk
III Turniej Rocznika 2002 o Puchar Burmistrza Wyrzysk
Stowarzyszenie Promocji Kultury i Sportu KRAJNA zaprasza sympatyków piłki nożnej na III Turniej Rocznika 2002 o Puchar Burmistrza Wyrzyska „KRAJNA CUP 2015”, który odbędzie się 22 listopada 2015 roku na Hali Sportowej przy Gimnazjum im. Jana Pawła II w Osieku nad Notecią. Wystąpią w nim dzieci z roczników 2002-205 z 8 zespołów pochodzących z województw: wielkopolskiego oraz kujawsko-pomorskiego. Cykl turniejów dofinansowany jest z środków Gminy Wyrzysk w ramach dotacji na wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej.
Organizator
Stowarzyszenie Promocji Kultury i Sportu „KRAJNA” Wyrzysk
Współorganizatorzy:
a) Burmistrz Wyrzyska Pani Bogusława Jagodzińska
b) Ośrodek Sportu i Rekreacji w Wyrzysku
Termin i miejsce
22 listopad 2015, godz. 9.00 – 15.00, Osiek nad Notecią, Hala Sportowa przy Gimnzazjum im. Jana Pawła II, ul. Główna 58
Stowarzyszenie Promocji Kultury i Sportu „KRAJNA” Wyrzysk
III Liga Mężczyzn – Łobzonka liderem!
W niedzielę, 15 listopada, „Łobzonka” Wyrzysk rozegrała mecze numer 6 i 7 w grupie północnej III Wielkopolskiej Ligi Tenisa Stołowego Mężczyzn. Rozgrywki rozpoczęto spotkaniem z (podbudowaną porannym zwycięstwem w Złotowie) drużyną LKS Wielkopolska I Komorniki, które po zaciętej walce zakończyło się wygraną gospodarzy 6:4 (punkty: K. Pijanowski 2,5, M. Witczak 2,5, W. Hałas 1). O godzinie 17.00 tenisiści z Wyrzyska zmierzyli się z LKTS Luvena II Luboń, pokonując drużynę gości 9:1 (punkty: M. Witczak 2,5, W. Hałas 2,5, K. Pijanowski 1,5, P. Jańczak 1,5, M. Mrotek 1).
Łobzonka po siedmiu kolejnych zwycięstwach utrzymała pozycję lidera w grupie północnej. Do końca I rundy rozgrywek pozostały 4 spotkania. Najbliższe na wyjeździe z drużynami LKS Wielkopolska II Komorniki oraz Nałęcz Ostroróg.
Mecze podsumowuje trener Łobzonki Krzysztof Pijanowski – „Wszyscy jesteśmy bardzo zadowoleni z niedzielnych spotkań. Nie spodziewaliśmy się aż tak dobrego startu w lidze. Szczególnie cieszy forma najmłodszych zawodników, którzy dzięki systematycznej pracy na treningach w tym sezonie prezentują bardzo wysoki poziom. Warto dodać, że pierwsze punkty w lidze seniorskiej wywalczył Patryk Jańczak. Jesteśmy bardzo blisko zamierzonego celu, którym jest awans do grupy mistrzowskiej. Niemniej jednak czekają nas jeszcze zacięte pojedynki, a przed nimi ciężka praca na treningach. Na koniec chciałbym podziękować wszystkim kibicom za doping".
WLKS Łobzonka Wyrzysk
Tabela III Ligi grupy północnej :
1. |
WLKS Łobzonka Wyrzysk |
7 |
14 |
53:17 |
2. |
MKTS Opalenica (s) |
7 |
10 |
47:23 |
3. |
UKS Nałęcz II Gephouse Ostroróg |
7 |
10 |
41:29 |
4. |
MLKS Sparta Złotów |
7 |
9 |
41:29 |
5. |
STS Gamaja Rogoźno |
7 |
9 |
36:34 |
6. |
LKS Wielkopolska II Komorniki (b) |
7 |
8 |
38:32 |
7. |
VOL SKTS Rataje 50 Poznań (k) |
7 |
7 |
31:39 |
8. |
LKS Wielkopolska I Komorniki |
7 |
7 |
33:37 |
9. |
Parafialny KS Michał Krostkowo (b) |
7 |
4 |
25:45 |
10. |
Stowarzyszenie LZS Kuźnica Żelichowska |
7 |
3 |
29:41 |
11. |
LKTS Luvena II Luboń |
7 |
2 |
21:49 |
12. |
LZS Noteć Dziembowo |
7 |
1 |
25:45 |
Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej w Falmierowie
12 listopada br., społeczność Szkoły Podstawowej w Falmierowie zebrała się na sali gimnastycznej, aby wspólnie przeżyć 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Przewodnim hasłem uroczystości były słowa Oskara Kolberga „Naród, który przestaje śpiewać, przestaje żyć”, dlatego też uczestnicy spotkania postanowili uczcić rocznicę „śpiewająco”. Po krótkim wystąpieniu dyrektora szkoły p. Marka Kułakowskiego, który opowiedział nie tylko o przyczynach utraty niepodległości i walce Polaków o jej odzyskanie, ale także o trzech wielkich Polakach, dzięki którym w 1918 r. nasz kraj odzyskał wolność – marszałku Józefie Piłsudskim, Ignacym Janie Paderewskim i Romanie Dmowskim, nastąpiła zasadnicza część tego apelu – wspólne śpiewanie.
Wszyscy obecni na sali z wielkim zaangażowaniem śpiewali „Maszerują strzelcy, maszerują…”, „Ojczyzno ma”, „Rozkwitały pąki białych róż” i wiele innych. Przebojem okazała się jednak piosenka „Przybyli ułani pod okienko”, do której powstała nawet spontaniczna choreografia.
Szkoła Podstawowo w Falmierowie
Cała gmina czyta dzieciom
Dzisiaj Bogusława Jagodzińska Burmistrz Wyrzyska odwiedziła Oddział Przedszkolny w Gleśnie, aby przedstawić tamtejszym milusińskim przygody Kaczki Dziwaczki. Włodarz gminy jest pierwszą osobą, która przeczytała bajkę przedszkolakom z Glesna w ramach akcji „Cała gmina czyta dzieciom”. Maluchy zachwycone opowieścią o nietypowym ptaku zadawały całe mnóstwo pytań, na które Burmistrz Jagodzińska odpowiadała z przyjemnością.
To jednak nie koniec bajkowych opowieści w Gleśnie. Już niebawem do tej miejscowości zawitać mają inne ciekawe osoby z naszej gminy. Opiekunka grupy planuje zaprosić radnych, sołtysa, strażaków i policjantów.
UM w Wyrzysku
Na początku grudnia startuje Cross Duathlon Wyrzysk!
Ruszyły zapisy na zawody duathlonowe w Wyrzysku. Impreza sportowa, w której uczestnicy zmierzą się z trasą biegowo-rowerową odbędzie się 5 grudnia 2015 roku na terenie leśnictwa Zielona Góra.
Maluszki zostały przedszkolakami
Pasowanie na Przedszkolaka to bardzo ważna uroczystość dla całego przedszkola i rodziców dzieci. W Publicznym Przedszkolu w Osieku nad Notecią odbyło się ono 18 listopada 2015 roku.
Dzieci podeszły do tego z entuzjazmem - przez wiele tygodni pilnie uczyły się piosenek, wierszy i tańców, cierpliwie znosiły próby części artystycznej. Był to dla nich ogromny, ale miły wysiłek, nagrodzony gromkimi brawami w dzień samego występu.
Przedszkole w Osieku nad Notecią
Debata społeczna 2015
Komendant Powiatowy Policji w Pile mł. insp. Piotr Skrzypkowiak zaprasza mieszkańców Miasta i Gminy Wyrzysk do udziału w debacie społecznej dotyczącej bezpieczeństwa. Debata odbędzie się 25 listopada 2015 r., o godz. 13:00 w sali widowiskowej w Wyrzysku.
Jesienne czwartki w bibliotece
Podczas cotygodniowych zajęć w bibliotece w Osieku nad Notecią dzieci wykorzystują wolny czas w ciekawy sposób. Jest to alternatywa dla gier komputerowych, telewizji i podobnych pożeraczy czasu i energii.
Uczestnicy zajęć rozbudzają swoją wyobraźnię, poznają nowe techniki plastyczne, doskonalą umiejętności operowania narzędziami plastycznymi oraz uczą się pracy w grupie.
W czasie ostatnich spotkań dzieci wykonały nietypową kartkę z parasolem, wesołe koty i sprytne myszki. Natomiast w Dniu Postaci z Bajek, który przypada 5 listopada uczestnicy rozwiązywali zagadki i rysowali ulubionych bohaterów bajkowych.
Najbliższe spotkanie już w czwartek 19 listopada o godzinie 14:30. Serdecznie zapraszamy dzieci w wieku szkolnym.
M-GOK Biblioteka filia Osiek n. Notecią
Dzień Seniora w Osieku nad Notecią
W piątek, 20 listopada, w restauracji „Słoneczna” w Osieku n. Not. spotkali się członkowie Koła Emerytów i Rencistów z tej miejscowości. Na spotkaniu z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora nie zabrakło śpiewów, tańców i niekończących się rozmów.
W piątek w Osieku oprócz członków koła pojawiła się Bogusława Jagodzińska Burmistrz Wyrzyska, Eligiusz Komarowski Etatowy Członek Zarządu Powiatu Pilskiego oraz Iwona Schulz Dyrektor Gimnazjum w Osieku n. Not. i jednocześnie Radna Rady Powiatu w Pile.
Rozmowy i śpiewy trwały przez kilka godziny. W Osieku nie zabrakło mnóstwa pyszności i wspomnień z dawnych lat.
UM w Wyrzysku
III Turniej Krajna Cup
22 listopada, na Hali Sportowej przy Gimnazjum Jana Pawła II w Osieku nad Notecią odbył się III Turniej o Puchar Burmistrza Wyrzysk „Krajna Cup 2015” dla zawodników w rocznikach 2002 i młodszych. Udział wzięło 8 zespołów pochodzących z dwóch województw: wielkopolskiego oraz kujawsko-pomorskiego. Okazję do zaprezentowania swoich umiejętności miało około 100 zawodników. Zespoły w wyniku losowania zostały podzielone na dwie grupy, w których rywalizowały systemem „każdy z każdym”. Uroczystego otwarcia turnieju dokonała Burmistrz Wyrzyska Pani Bogusława Jagodzińska. Warto zaznaczyć, że cykl turniejów dofinansowany jest z środków Gminy Wyrzysk w ramach dotacji na wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej.
W grupie A drużyna gospodarzy Krajny Wyrzysk-Osiek w meczu otwarcia rozgromiła Noteć Dziembowo 7:1. Następnie po bardzo emocjonującym spotkaniu pokonała Noteć Czarnków 5:4 i mogła po dwóch rozegranych spotkaniach świętować awans do półfinału. W trzecim swoim spotkaniu gospodarze zbytnio się rozluźnili i musieli przełknąć gorycz porażki. Lepszy od nich okazał się zespół z Sępólna Krajeńskiego. Tym samym pierwsze miejsce w grupie zajęła Krajna Sępólno Krajeńskie, gospodarzom przypadło drugie a kolejne Noteci Czarnków oraz Noteci Dziembowo.
W grupie B rywalizacja była bardzo wyrównana a mecze bardzo emocjonujące. Do końcowych momentów spotkań nie było pewne kto zwycięży. Ostatecznie grupę wygrał zespół UKS Fair-Play Złotów, który zgromadził komplet punktów, drugie miejsce zajęli Czarni/Gimnazjum Nr 4 Nakło nad Notecią a kolejne Noteć Miasteczko Krajeńskie i dość nieoczekiwanie Polonia Bydgoszcz, która uważana była za jednego z faworytów turnieju.
W meczach o miejsca V-VIII dwa spotkania wygrała przebudzona bydgoska Polonia i to jej przypadło 5 miejsce, dalsze lokaty zajęły Noteć Miasteczko Krajeńskie, Noteć Czarnków oraz Noteć Dziembowo.
Półfinały dostarczyły dużo emocji, w nich najpierw Czarni/Gimnazjum Nr 4 po bardzo twardym spotkaniu ulegli zespołowi 2:3 Krajnie Sępólno Krajeńskie. Drugi półfinał miał ciekawy przebieg, w kilka minut Fair-Play Złotów strzelił 4 bramki gospodarzom i wydawało się, że jest po meczu. Jednak dwie bramki zdobyte w przeciągu minuty dały wiarę Krajnie, że nie wszystko stracone. Kolejne akcje nie przynosiły zmiany rezultatu a w samej końcówce decydujący cios wyprowadzili piłkarze z Złotowa i to oni awansowali do finału.
Mecz o trzecie miejsce był chyba najciekawszym a zarazem najbardziej nerwowym spotkaniem podczas turnieju. Krajna Wyrzysk-Osiek zdobyła szybko bramkę i to młodzi nakielanie musieli gonić wynik. Długo wydawało się, że bardzo dobrze dysponowany bramkarz Krajny nie da się pokonać, jednak w końcowych minutach gospodarzom zabrakło trochę sił i koncentracji, co Czarni/Gimnazjum nr 4 wykorzystali bezlitośnie strzelając dwie bramki, dające trzecie miejsce na podium.
W wielkim finale także nie zabrakło emocji, chociaż zawodnicy UKS Fair-Play Złotów po zdobyciu dwóch bramek kontrolowali spotkanie. Sępoleńską Krajnę stać było, co prawda na zryw i zdobycie bramki kontaktowej, jednak to młodzi piłkarze ze Złotowa dowieźli wynik do końca i tym samym tryumfowali w III TURNIEJU O PUCHAR BURMISTRZA WYRZYSKA „KRAJNA CUP 2015”.
Wyniki i tabela GRUPA A
A1 KRAJNA WYRZYSK-OSIEK - A2 NOTEĆ DZIEMBOWO 7:1
A3 NOTEĆ CZARNKÓW - A4 KRAJNA SĘPÓLNO KR. 1:3
A1 KRAJNA WYRZYSK-OSIEK - A3 NOTEĆ CZARNKÓW 5:4
A2 NOTEĆ DZIEMBOWO - A4 KRAJNA SĘPÓLNO KR. 4:3
A1 KRAJNA WYRZYSK-OSIEK - A4 KRAJNA SĘPÓLNO KR. 0:6
A2 NOTEĆ DZIEMBOWO - A3 NOTEĆ CZARNKÓW 2:7
1.KRAJNA Sępólno Krajeńskie 6 pkt. Bramki 13: 5
2.KRAJNA Wyrzysk-Osiek 6 pkt Bramki 12:11
3.NOTEĆ Czarnków 3 pkt. Bramki 13:10
4.NOTEĆ Dziembowo 3 pkt. Bramki 7:17
Wyniki i tabela GRUPA B
B1 POLONIA BYDGOSZCZ - B2 NOTEĆ MIASTECZKO KR. 0:3
B3 FAIR-PLAY ZŁOTÓW - B4 CZARNI/GIMNAZJUM NR 4 NAKŁO 2:0
B1 POLONIA BYDGOSZCZ - B3 FAIR-PLAY ZŁOTÓW 0:2
B2 NOTEĆ MIASTECZKO - B4 CZARNI/GIMNAZJUM NR 4 NAKŁO 0:4
B1 POLONIA BYDGOSZCZ - B4 CZARNI/GIMNAZJUM NR 4 NAKŁO 3:5
B2 NOTEĆ MIASTECZKO - B3 FAIR-PLAY ZŁOTÓW 0:3
1.UKS FAIR-PLAY Złotów 9 pkt. Bramki 7:0
2.CZARNI/GIMNAZJUM nr 4 Nakło 6 pkt. Bramki 9:5
3.NOTEĆ Miasteczko Krajeńskim 3 pkt. Bramki 3:7
4.POLONIA Bydgoszcz 0 pkt Bramki 3:10
Mecz o miejsca V - VIII 4A Noteć Dziembowo - 3B Noteć Miasteczko Kr. 0:3
Mecz o miejsca V -VIII 3A Noteć Czarnków - 4B Polonia Bydgoszcz 2:3
Mecz półfinałowy I 1A Krajna Sępólno Kr. - 2B Czarni/Gimnazjum nr 4 Nakło 3:2
Mecz półfinałowy II 2A Krajna Wyrzysk-Osiek - 1B UKS Fair-Play Złotów 2:5
Mecz o miejsce VII Noteć Czarnków – Noteć Dziembowo 8:3
Mecz o miejsce V Polonia Bydgoszcz – Noteć Miasteczko Kr. 3:2
Mecz o miejsce III Krajna Wyrzysk-Osiek - Czarni/Gimnazjum nr 4 Nakło 1:2
FINAŁ: Fair-Play Złotów - Krajna Sępólno Kr. 2:1
Końcowa kolejność:
1. UKS FAIR-PLAY Złotów
2. KRAJNA Sępólno Krajeńskie
3. CZARNI GIMNZAJUM NR 4 Nakło nad Notecią
4. KRAJNA Wyrzysk-Osiek
5. POLONIA Bydgoszcz
6. NOTEĆ Miasteczko Krajeńskie
7. NOTEĆ Czarnków
8. NOTEĆ Dziembowo
Podczas uroczystego zakończenia turnieju kapitanowie drużyn odebrali z rąk Pana Burmistrza Tadeusza Perlińskiego puchary oraz dyplomy. Wszyscy zawodnicy zostali odznaczeni pamiątkowymi medalami, które wręczyła Pani Beata Borowczak – kierownik Ośrodka Sportu i Rekreacji w Wyrzysku. Nagrodzeni zostali też: najlepszy strzelec – Eryk Furman z Noteci Czarnków oraz najlepszy bramkarz turnieju – Nikodem Dębicki z Krajny Wyrzysk-Osiek.
Artur Rózga, SPKiS KRAJNA
Kolejny sukces Wyrzyskich chórów
21 listopada, w sobotę, w Aleksandrowie Kujawskim odbył się IV Ogólnopolski Konkurs Chórów im. św. Jana Bosko. Do rywalizacji przystąpiły chóry z całej Polski. Wyrzyskie zespoły, które tego dnia również wystąpiły na scenie w Aleksandrowie, odniosły kolejny wielki sukces.
Uroczysta inauguracja konkursu odbyła się w auli Zespołu Szkół Salezjańskich. Artyści rywalizowali w kategorii chórów mieszanych, jednorodnych, parafialnych i zespołów wokalnych. Chór Kameralny Canto z Wyrzyska zaprezentował się w kategorii chórów mieszanych, a Wyrzyski Chór Męski w kategorii chórów jednorodnych. Oby dwa występy zachwyciły jury, które przyznało Chórowi Kameralnemu Canto i Wyrzyskiemu Chórowi Męskiemu pierwsze miejsca w swoich kategoriach.
Nagrodzony został również dyrygent chórów dr Piotr Jańczak, który uznany został najlepszym dyrygentem konkursu.
UM w Wyrzysku
Wieczór andrzejkowy
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wyrzysku zaprasza na wieczór andrzejkowy, który odbędzie się w piątek 27 listopada 2015r., o godz. 18.00 w sali nr 2 domu kultury.
Spływ Łobzonką z Kościerzyna Wielkiego do Klawek
14 listopada br., grupa młodych kajakarzy z Koła Turystów Górskich im. Klimka Bachledy z Kcyni spłynęła rzeką Łobzonką na odcinku, który wśród braci kajakarskiej na ogólnopolskich forach internetowych szczyci się nazwą „kajakowym poligonem”, z Kościerzyna Wielkiego do Klawek.
Od wielu lat zachęcamy swoich kolegów kajakarzy z całej północnej Polski do odwiedzenia Łobzonki. W ostatnim czasie udało nam się zainteresować wykorzystaniem jej walorów sportowo-rekreacyjnych uczniów i pracowników Szkoły Podstawowej w Falmierowie kierowanej przez mgr Marka Kułakowskiego oraz młodzież i nauczycieli Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. M. Kopernika z Wyrzyska (mgr Oliwia Rozpłoch).
Jakże miło było wrócić na tak znane doskonale zwałki, bystrza i cofki. Pokonywanie ich sprawiało przyjemność, wzruszało i napawało dumą, że są tutaj blisko rzeki, których piękno i charakter w niczym nie ustępuje tym najsłynniejszym (Drawie, Brdzie, Kurtyni czy Rozpudzie). Wcześnie rano w sobotę grupa wyjechała na spotkanie przygody. Spływem tym chcieli rozpocząć stałą współpracę z władzami samorządowymi Wyrzyska w promowaniu wśród mieszkańców aktywnego wypoczynku nad tą wspaniałą rzeką i zarazem nawiązać do tradycji przedwojennej wyrzyskiej Ligi Morskiej i Kolonialnej.
Trasa kajakowej wyprawy wiodła najpiękniejszym przełomowym odcinkiem Łobzonki. Odprawę przed spływem przeprowadził Jacek Maćkowski Instruktor Kajakarstwa PZK, który omówił trasę oraz oczekujące kajakarzy liczne naturalne przeszkody. Wskazał na zasady sygnalizacji niebezpieczeństw i ustalił szyk, w jakim mieli płynąć uczestnicy spływu. W spływie tym wzięli udział wychowankowie kcyńskiej placówki resocjalizacyjnej asekurowani przez doskonałych kajakarzy z Nakła nad Notecią i Sadek. Młodzi adepci kajakarstwa odważnie podjęli się zmierzenia z najtrudniejszym odcinkiem tej wspaniałej rzeki. Pokonywanie licznych „zwałek”, wypłyceń i cofek kształtowało w nich poczucie szacunku do piękna naszej krajeńskiej przyrody, zaufanie do asekurujących kolegów, uczyło odpowiedzialności i zaradności oraz korygowało wyobrażenia o swoich możliwościach i umiejętnościach. Wijąca się wśród leśnego podszytu rzeka poprzegradzana była licznymi sekwencjami zwalonych drzew, poukładanych w trudne do przepłynięcia labirynty, barykady i tamy. Pokonywanie ich sprawiało wiele zabawy i przyjemności.
Doskonalenie umiejętności pokonywania przeszkód pod i nad wodą odbywało się tzw. „glusiem” czy „żółwikiem”. Mijane meandry otwierały jak w teatrze nowe akty i odsłony jesiennego przedstawienia. Splątane korzenie nadrzecznych drzew, podobne do włosów mitycznej Gorgony, ścieliły się przed kajakami.
Otaczające koryto rzeczne buki, olchy i leszczyny udrapowane w złoto i purpurę mieniły się tajemniczo w delikatnych promieniach słońca, a poranna mgiełka dodawała otoczeniu niezwykłości i tajemniczości. Lekkie podmuchy wiatru zrzucały na nasze głowy szeleszczące kaskady jesiennych liści, które jak małe okręty kręciły się bezradnie w cofkach, a niekiedy porywane wartkim nurtem wyprzedzały kajaki.
Chcielibyśmy podziękować władzom samorządowym Wyrzyska, za pomysł wykarczowania i uregulowania odcinka ostatniej dziewiczej rzeki w powiecie pilskim. Jest ona często odwiedzana przez kajakarzy z Poznania, Piły, Bydgoszczy, a nawet Warszawy.
Po przepłynięciu 7,8 kilometrów zatrzymaliśmy się w rejonie miejscowości Klawek, gdzie zapakowaliśmy sprzęt i powróciliśmy do Kcyni.
Koło Turystów Górskich w Kcyni
Białe niedziele
W niedzielę, 29 listopada 2015 r., rusza akcja pod nazwą „Białe Niedziele”. Zapraszamy wszystkich mieszkańców gminy Wyrzysk do skorzystania z bezpłatnych podstawowych badań lekarskich. Najbliższe badania odbędą się w Kościerzynie Wielkim 29 listopada 2015r. w godz. 10.00-13.00. Kolejne w Kosztowie 6 grudnia w godz. 10.00-13.00. Wszystkie akcję będą się odbywały w świetlicach wiejskich poszczególnych miejscowości.
Podczas akcji będzie można skorzystać z konsultacji chirurgicznej i poddać się badaniom USG jamy brzusznej. Ponadto będzie można uzyskać porady od specjalistów, a także zbadać poziom cukru i wykonać pomiar ciśnienia.
UM w Wyrzysku
Inwestycje w gminie Wyrzysk trwają
W gminie Wyrzysk ciągle się dzieję. Trwa budowa nowego chodnika przy ul. Pocztowej w Wyrzysku. Jego długość wynosić będzie 80 m. W ramach inwestycji przewidziano rynienki spływowe. Jej koszt wyniesie niemal 15.000 zł.
Prace nad nowym chodnikiem w ważnej części miasta nie są jedynymi wykonywanymi robotami. Trwa również umacnianie brzegu stawu miejskiego koszami gabionowymi (metalową siatką wypełnioną kamieniami). Skarpy zbiornika zostaną odpowiednio wyprofilowane. Nie zabraknie pięknie wykonanych zejść do wody. Środki na inwestycję w zdecydowanej większości pochodzą z Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń wodnych w Poznaniu Rejonowy Oddział w Pile. Z budżetu gminy Wyrzysk pokryto jedynie koszty projektu.
UM w Wyrzysku
Srebro dla drużyny Szkoły Podstawowej w Wyrzysku
W sobotę, 21 listopada 2015 r., o godz. 10.00 w hali SP nr 1 w Pile odbył się finał powiatu w piłce nożnej XVI edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” w kategorii U-10 chłopcy.
Drużyna Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku przystąpiła do rywalizacji z drużyną Szkoły Podstawowej nr 2 z Piły i Szkoły Podstawowej z Kaczor. Grając systemem "każdy z każdym" pierwszy mecz chłopcy rozegrali z uczniami pilskiej Szkoły Podstawowej i po zaciętej rywalizacji odnieśli zwycięstwo. W drugim meczu przegrali z drużyną rówieśników z Kaczor, co dało im drugie miejsce w turnieju. Młodzi piłkarze otrzymali za udział w turnieju dyplomy „Tymbarka”, a srebrne medale i puchar odbiorą w Starostwie Powiatowym w Pile, podczas uroczystej dekoracji medalowej.
Uczniowie szkoły zagrali w nowych strojach zakupionych przez Radę Rodziców, za które bardzo dziękują. W skład drużyny weszli: Szymon Katafiasz, Jakub Kartosz i Marcel Gryniewicz z klasy III, a z klasy drugiej: Wiktor Puciłowski, Jakub Betański, Bartosz Michałek, Rafał Duda, Karol Jagodziński i Adam Mrotek. Opiekunem drużyny był nauczyciel p. Cezary Gdaniec.
Cezary Gdaniec
Eliminacje powiatowe w pucharze Tymbarku
Jednym z najbardziej znanych pucharów piłkarskich dla dzieci jest, organizowana już po raz szestansty, akcja „Z podwórka na stadion” o puchar Tymbarku pod patronatem PZPN. Rywalizacja toczy się w kategoriach wiekowych U-8, U-10 i U-12 wśród dziewcząt i chłopców. Wśród chłopców najstarszych gminę Wyrzysk w tym roku reprezentowali chłopcy z SP Falmierowo (UKS Unikat). Drużyna ta wygrała eliminacje powiatowe i będzie reprezentantem na poziomie wojewódzkim. Chłopcy w sobotę, 21 listopada, pokonali swoich rówieśników z Piły i Kaczor. Dziewczęta zajęły w swojej kategorii drugie miejsce, ustępując Kaczorom. Na poziomie wojewódzkim powiat pilski reprezentować będzie jeszcze jedna drużyna z Falmierowa - najmłodsi chłopcy (U-8). Gratulujemy chłopcom i życzymy zwycięstwa na wyższym poziomie.
Skład zwycięskiej drużyny chłopców:
Hubert Białakowski, Tomasz Kowalski, Hubert Kowalski, Kacper Malczewski, Jakub Mreła, Mateusz Mrotek, Bartłomiej Ryczek, Kacper Topór, Piotr Wojda i Hubert Mrotek.
W drużynie dziewcząt grały :
Ligia Bąk, Kinga Bąk, Natalia Dróbka, Wiktoria Dróbka, Martyna Gieruć, Dominika Kowalska, Maria Kowalska, Marta Mrotek, Julia Piwowarczyk.
Opiekunem i trenerem drużyn jest Marek Kułakowski.
Marek Kułakowski
Ankieterzy pytają o tryb życia i stan zdrowia
Kilkunastu ankieterów z firmy Research Park Sp. z o.o. przeprowadza badanie społeczne dotyczące naszego trybu życia i stanu zdrowia. Pozyskane w ten sposób dane posłużą do opracowania raportu epidemiologicznego populacji powiatu pilskiego w zakresie nowotworów oraz schorzeń skojarzonych i stylu życia.
Badania ankietowe prowadzone są na zlecenie Starostwa Powiatowego w Pile, w ramach projektu pn. „Poprawa zdrowia publicznego i ograniczenie społecznych nierówności w zdrowiu na obszarze powiatu pilskiego – profilaktyka chorób nowotworowych”. Badanie ma charakter poufny, a wszystkie informacje zdobyte w trakcie jego realizacji wykorzystane zostaną wyłącznie do celów badawczych, realizacji badań profilaktycznych i stworzenia zbiorczego opracowania wyników. Do udziału w badaniu zapraszani są losowo wybrani, pełnoletni mieszkańcy powiatu.
- Dla osiągnięcia celów badania i opracowania rzetelnej diagnozy naszego stanu zdrowia niezwykle istotna jest otwartość mieszkańców, o którą apeluję i z góry dziękuję za okazaną życzliwość – mówi starosta pilski Franciszek Tamas. - Dzięki uzyskanym danym, będziemy mogli lepiej planować działania profilaktyczne i lecznicze na terenie powiatu pilskiego.
Każdy z ankieterów musi okazać się imienną legitymacją ze zdjęciem poświadczającą prawo do przeprowadzenia badania społecznego. W przypadku wątpliwości i pytań można kontaktować się z bezpłatną infolinią Research Park Sp. z o.o. pod numerem telefonu 800 422 612. Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00.
Starostwo Powiatowe w Pile
W kolorach jesieni
18 listopada w Szkole Podstawowej w Wyrzysku odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Kolorowe środy” organizowane przez Bibliotekę działającą przy M-GOK w Wyrzysku.
Tym razem uczestnicy postanowili wykorzystać panującą porę roku i wykonali wspólne drzewo „ubrane” w kolorowe odbitki jesiennych liści. Kolejną pracę, czyli jeża wyklejanego plasteliną dzieci urozmaiciły igłami. Głównym, i jak się okazało najlepszym, dla uczestników warsztatów punktem było wykonanie lisków z rolek po papierowych ręcznikach.
Zajęcia uatrakcyjniają dzieciom czas, który spędzają w oczekiwaniu na lekcje, bądź powrót do domów i pokazują jak w prosty sposób kreatywnie wykorzystać przedmioty które otaczają nas na co dzień.
MGOK – Biblioteka Wyrzysk