Wyszukiwarka
NAUKOBUS Z CENTRUM NAUKI KOPERNIK W WYRZYSKIM CKZIU!
NAUKOBUS Z CENTRUM NAUKI KOPERNIK W WYRZYSKIM CKZIU!
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wyrzysku zaprasza na niesamowitą atrakcję, nie tylko dla dzieci i młodzieży ale również dorosłych!
W sali sportowej przy CKZiU w Wyrzysku w dniach 05-06.08.2019 r. będzie stacjonował NAUKOBUS czyli Mobilne Laboratorium z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Będzie można przetestować m.in. wirujące krzesło, kulę plazmową, łamigłówki, najszybszą zjeżdżalnię oraz sprawdzić swoją pamięć.
NAUKA POTRAFI ZACHWYCIĆ, BAWIĆ I ZAINTERESOWAĆ!
Przyjazd Naukobusu to inicjatywa centrum Nauki Kopernik oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dzięki niej dzieci i młodzież mają szansę zapoznać się z naukowymi atrakcjami nie jadąc do Warszawy. Organizatorem przyjazdu do Wyrzyska jest Poseł Grzegorz Piechowiak i Starosta Pilski Eligiusz Komarowski.
SALA SPORTOWA przy CKZiU w WYRZYSKU
UL. WIEJSKA 1
05.08.2019 9.00-17.00
06.08.2019 8.00-14.00
ZAPISY: (67) 286-77-09
WSTĘP WOLNY!!!!
Po raz kolejny Ewa Karmelita z Wyrzyska reprezentowała Gminę Wyrzysk w 24 Biegu "Ku słońcu", który odbył się w minioną niedzielę na dystansie 10 km na trasie Dźwirzyno-Grzybowo-Dźwirzyno. Pani Ewa pokonała 4 km plażą i 6 km po ścieżce rowerowej zajmując 3 miejsce w swojej kategorii wiekowej. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów biegowych.
Nabór wniosków do LGD Krajna nad Notecią
Spotkanie informacyjne dotyczące podejmowania działalności gospodarczej
Informujemy, iż spotkanie informacyjne dotyczące Podejmowania działalności gospodarczej odbędzie się 07.08.2019 r. w Pobórce Wielkiej. Zapisy na spotkanie możliwe są na formularzu zgłoszeniowym dostępnym na stronie: http://lgdkrajna.pl/Spotkanie-informacyjne-podejmowanie-dzialalnosci-gospodarczej,1398,pl.html
"Krajeńskie strzelanie"
W związku z organizowanym w dniu 25.08.2019 r. turniejem strzeleckim pn. "Krajeńskie strzelanie" serdecznie zapraszamy do zgłoszenia 5 osobowego zespołu mieszkańców w wieku powyżej 18 roku życia oraz 3 osobowej drużyny junior składającej się z młodzieży w wieku 14-17 lat, które będą reprezentowały Państwa gminę podczas imprezy. Wydarzenie ma na celu integrację mieszkańców powiatu pilskiego, a także ich aktywizację.
16 sierpnia 2019 - URZĄD NIECZYNNY
Wyniki badania w gminach Związku Międzygminnego PRGOK
Ciekawe wyniki przyniosła ankieta prowadzona na zlecenie ZM PRGOK w lipcu wśród mieszkańców 14 gmin. 23 szczegółowe pytania miały dać konkretne wskazówki co do kierunku rozwoju polityki gospodarki komunalnej na terenie objętym działaniami Związku. Okazuje się, że większość przebadanych mieszkańców twierdzi, że nie zna zasad segregacji odpadów, ale nikt nie neguje jej konieczności. Co najciekawsze, czynnikiem który najczęściej kieruje codziennymi zachowaniami nie są korzyści finansowe, ale troska o środowisko!
Sortowanie odpadów ma sens
Badanie* zlecone przez Związek Międzygminny Pilskie Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi (ZM PRGOK) miało za zadanie sprawdzenie nastrojów i opinii mieszkańców w kwestii sposobu zarządzania odpadami. W ankiecie zawarto pogłębione pytania dotyczące stosunku społeczności regionu pilskiego do segregowania, znajomości zasad właściwego sortowania odpadów, szczególnie tych trudnych, czy kwestie mobilnej zbiórki gabarytowej. Tym samym po raz pierwszy tak szczegółowo sprawdzono nie tylko stan wiedzy i oczekiwania, ale też motywacje mieszkańców.
I w tym względzie największym zaskoczeniem są deklaracje mieszkańców, że przede wszystkim troska o środowisko naturalne (72%), a nie niższe opłaty (65%) najczęściej zachęcają do segregowania odpadów. Co ważne, tylko niespełna 1% respondentów wskazało segregowanie jako zbędną czynność, co pokazuje, że mieszkańcy przyjęli i zaakceptowali konieczność racjonalnego radzenia sobie z rosnącą górą odpadów. Wśród czynników, które w największym stopniu zniechęcają do segregowania jest brak miejsca w domu na 5 pojemników (choć to aż 53% odpowiedzi) czy nieprzestrzeganie zasad przez sąsiadów (to problem dla 20% respondentów). 51% osób wskazuje na najbardziej demotywujący widok śmieciarki mieszającej odpady.
- Cały czas znaczna część mieszkańców nie przestrzega zasad segregowania, niwelując tym samym pracę innych, prawidłowo segregujących. Surowce wtórne takie jak papier, szkło czy plastik, jeśli zostaną zmieszane w pojemniku z innymi odpadami, po udokumentowaniu odbioru przez naszych pracowników, niestety odebrane zostaną jako niesegregowane odpady komunalne, których odzysk będzie znacznie utrudniony. Dlatego wprowadzamy kolorowe oznaczenia i tablice boczne na śmieciarki, które nie będą budzić wątpliwości mieszkańców. Już dziś takie kolorowe tabliczki można zobaczyć na przedzie niektórych śmieciarek. - skomentował Tomasz Bielański, Dyrektor Generalny Altvater Piła.
Harmonogramy i dostęp do informacji zgodne z oczekiwaniami
Choć mieszkańcy widzą konieczność zmiany harmonogramów odbioru odpadów, nie są zainteresowani zapłaceniem więcej za dodatkowy odbiór (55% odpowiedzi; tylko ok. 20% byłaby gotowa zapłacić 5 zł więcej za zwiększoną częstotliwość). Ponad 1/4 osób uważa harmonogramy za dobre i nie widzi konieczności zmiany w harmonogramach.
Zdecydowana większość osób wie, gdzie szukać informacji o zmianach w systemie gospodarki odpadami (81%) i w jaki sposób pozyskać worki na odpady (60%). Za to 30% osób uważa, że liczba pojemników na ich osiedlach jest niewystarczająca, co sugeruje konieczność przypomnienia mieszkańcom, że za pośrednictwem administratorów mogą bezproblemowo zamówić dodatkowe pojemniki w Altvater Piła. Można to też zrobić poprzez nowo otwarty, szybszy formularz zgłoszeniowy: www.zgloszeniepiła.eneris.pl.
Strona internetowa ZM PRGOK zdaje się spełniać swoją rolę informacyjną – jest najczęściej wskazywanym sposobem zdobywania informacji. Drugim w kolejności źródłem wiedzy mieszkańcy widzieliby ulotki i plakaty na swoich osiedlach (w sumie 75% wskazań).
- Zgodnie z oczekiwaniem mieszkańców planujemy przygotowanie specjalnych tablic informacyjnych w poszczególnych gminach, a także plakatowe akcje informacyjne prowadzone także poprzez administracje osiedli. Na życzenie mieszkańców będzie też rozwijana dystrybucja informacji poprzez e-mail, a także poprzez darmową aplikację Evenio**. - powiedziała Małgorzata Sypuła, Przewodnicząca Zarządu, Dyrektor Biura ZM „PRGOK”.
ZM PRGOK na podstawie ankiety opublikowanej przez starostę pilskiego Eligiusza Komarowskiego, również zapytało o mobilną zbiórkę odpadów wielkogabarytowych. Jak nietrudno się domyślić, mieszkańcy przez lata przyzwyczajeni do odbioru odpadów spod swoich domów, chcieliby utrzymania jej w kwartalnych odstępach. Łatwo też zgadnąć, że spodziewaliby się utrzymania „bezpłatnego” charakteru zbiórki. Wiedząc jednak, że system zbiórki musi się sam finansować z opłat mieszkańców, zapytano o gotowość zapłacenia dodatkowych 6 zł za utrzymanie zbiórki gabarytów. Przy tak postawionym pytaniu prawie 1/3 respondentów jest skłonna ponieść dodatkowy koszty lub uważa, że w warunkach istniejących PSZOK-ów mobilna zbiórka nie jest potrzebna.
Najbliższe miesiące i otwarcie wszystkich zaplanowanych Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych pokażą, czy mieszkańcy wybiorą niższe koszty i docenią zalety PSZOK-ów, czy też jednak zbiórki mobilne wrócą jako element specyfikacji przy kolejnym przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów.
Segregowanie przysparza wciąż problemy
Autorzy ankiety postanowili sprawdzić, czy deklaracje 35% mieszkańców o umiejętności segregowania pokrywają się z praktyką. Okazuje się, że większość nie ma problemów z sortowaniem nawet kłopotliwych odpadów, takich jak kości z mięsa, opakowania wielomateriałowe, np. kartony po mleku czy sokach albo popiół. Problemy zaczynają się w przypadku opakowań, które są dodatkowo powlekane lub woskowane czy zabrudzone. I tak np.: nieprzepuszczające wody i śliskie torebki po proszku do pieczenia czy cukrze pudrze należy wrzucić do czarnego pojemnika lub worka, a nie żółtego, podobnie z opakowaniami ze styropianu po jedzeniu.
Dlatego Altvater Piła już zapowiedział wymianę naklejek na pojemniki na takie, które pomogą polepszyć jakość zbiórki „u źródła” - ich wymiana rozpocznie się jeszcze w sierpniu.
*Badanie ankietowe przeprowadzone od 18 do 30 lipca 2019 r., w formie on-line na stronie prgok.pl oraz dostępne w wersji papierowej w Biurze Obsługi Klienta ZM PRGOK i Altvater Piła, a także na spotkaniach z mieszkańcami w ramach prowadzonych konsultacji społecznych.
**40% osób oczekuje powiadomień z PRGOK w formie e-mailKonsultacje społeczne
Zapraszamy do zapoznania się z zarządzeniem Burmistrza Wyrzyska w sprawie przeprowadzenia konsultacji w przedmiocie projektu uchwały Rady Miejskiej w Wyrzysku w sprawie ustalenia wysokości opłaty za wpis do rejestru żłobków i klubów dziecięcych
ZARZĄDZENIE Nr 0050.111.2019 BURMISTRZA WYRZYSKA z dnia 13 sierpnia 2019 r.
Rowerem dla Wojtusia
W dniach 19 - 25 sierpnia odbędzie się charytatywny rajd rowerowy dla chorego Wojtusia. W tym czasie Pan Dariusz Wawrzyniak przejedzie na rowerze ponad 800 km (odwiedzając przy tym 24 miasta), by pomóc w zbiórce pieniężnej na rzecz 2-letniego Wojtka Jackiewicza - chłopczyka, który urodził się z wrodzonym brakiem kości piszczelowej. Celem zbiórki jest operacja rekonstrukcji i wydłużenia nóżki w Paley Institute, której koszt wynosi ponad milion złotych. Choć uzbierana jest już większość wymaganej kwoty, do wykonania operacji wciąż potrzebne jest ponad 300 tys. złotych.
Wykaz nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży
Zapraszamy do zapoznania się z zarządzeniem Burmistrza Wyrzyska w sprawie ogłoszenia wykazu nieruchomości położonych na terenie Gminy Wyrzysk przeznaczonych do sprzedaży.
Zaproszenie na dożynki powiatowe
Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej
Zapraszamy do udziału w uroczystościach związanych z obchodami 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.
Szkolenia dla seniorów w Rokosowie
Miejsce Szkolenia: Ośrodek Integracji Europejskiej w Rokosowie Rokosowo 1, 63-805 Łęka Mała
Organizator zapewnia: zakwaterowanie, wyżywienie, dojazd na miejsce szkolenia. Szkolenie jest finansowane ze środków ASOS 2014-2020 RZĄDOWY PROGRAM NA RZECZ AKTYWNOŚCI SPOŁECZNEJ OSÓB STARSZYCH NA LATA 2014-2020.
Celem szkoleń jest wyposażenie seniorów w wieku 60+ w wiedzę i kompetencje do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym swojego najbliższego środowiska lokalnego Szczególnie serdecznie zapraszamy do udziału w szkoleniach przedstawicieli rad seniorów, kandydatów na radnych seniorów a także osoby, które planują zainicjować powstanie Rady Seniorów w swojej miejscowości.
Zakres szkoleń obejmie tematy związane ze współpracą i partnerstwem z lokalnymi instytucjami działającymi na rzecz seniorów, sposobami włączania seniorów w działalność społeczności lokalnej. Spotkanie będzie także okazją do wzajemnego poznania się i integracji.
13-14-15 wrzesień 2019
4-5-6 październik 2019
Trener: Joanna Kalińska, od 2002 roku związana z sektorem organizacji pozarządowych. Doświadczona trenerka, ekspertka w ogólnopolskich konkursach grantowych, współautorka i realizatorka kilkunastu projektów skierowanych organizacji pozarządowych, w tym do organizacji senioralnych. Prowadzi szkolenia z zakresu m. in. tworzenia projektów, pozyskiwania środków, partnerskiej współpracy, ewaluacji, partycypacji, zarządzania organizacją oraz zarządzania projektami.
Liczba miejsc jest ograniczona - z jednej organizacji/rady seniorów w szkoleniu mogą uczestniczyć maksymalnie 2 osoby.
Broszura informacyjna „Stypendia. Co? Gdzie? Jak?”
Stypendia mogą wyrównywać szanse, promować talenty czy wspierać rozwój nauki. Część stypendiów skierowana jest do uczniów, inne do studentów i naukowców, a jeszcze inne do osób wyróżniających się konkretnym talentem. Jak zatem prezentuje się system stypendialny w Polsce? Gdzie należy szukać informacji o stypendiach? Jakie są dobre wzorce realizacji programów stypendialnych? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w najnowszej publikacji portalu Moje Stypendium.
Broszura „Stypendia. Co? Gdzie? Jak?”, w przystępny sposób przedstawia wyniki badania programów stypendialnych w Polsce, które zespół Fundacji Dobra Sieć przeprowadził w 2018 roku. Publikacja przybliża również sposoby działania wyjątkowych programów stypendialnych wyróżniających się wysokimi standardami realizacji oraz innowacyjnym podejściem.
W publikacji znajdują się:
-
podstawowe informacje o rynku stypendialnym w Polsce: o liczbie stypendiów, ich skali, adresatach i realizatorach programów stypendialnych;
-
opisy trzech innowacyjnych programów stypendialnych;
-
wskazówki, gdzie szukać dalszych informacji o stypendiach.
Publikacja została sfinansowana przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.
Zapraszamy do lektury!
Renta rodzinna dla ucznia
Uczysz się i masz rentę rodzinną, sprawdź o czym musisz powiadomić ZUS
Uczniowie i studenci, którzy otrzymują z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych rentę rodzinną muszą powiadomić ZUS o kontynuowaniu lub zaprzestaniu nauki. Przeczytaj, co i kiedy trzeba zrobić, żeby nie stracić prawa do renty, albo nie zwracać nadpłaconego świadczenia.
Renta rodzinna przysługuje dzieciom do ukończenia przez nie 16 roku życia. Jeśli jednak dziecko nadal się kształci, dostanie rentę aż do zakończenia nauki, lecz nie dłużej niż do 25 roku życia. Chyba, że urodziny te przypadają w trakcie ostatniego roku studiów – wówczas świadczenie przysługuje do końca roku akademickiego.
Renta wypłacana jest przez rok szkolny i okres wakacji. Zaraz po wakacjach, bądź jeszcze w trakcie ich trwania, uczniowie szkół ponadpodstawowych powinni złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wniosek o dalszą wypłatę świadczenia wraz z zaświadczeniem o kontynuowaniu nauki. Zaświadczenia takie wydaje placówka, w której dziecko się uczy.
Zaświadczenie o kontynuowaniu nauki uczniowie szkół ponadpodstawowych powinni złożyć w ZUS-ie najpóźniej we wrześniu. Natomiast studenci mają czas do końca października. Zatem, aby renta wypłacana była bez przerwy, należy pamiętać, by najpóźniej w ciągu miesiąca od ostatniej wypłaty złożyć do ZUS-u wniosek wraz z zaświadczeniem o kontynuowaniu nauki.
Podobnie, jeśli uprawniony do renty uczeń/student przestanie się uczyć, musi niezwłocznie zawiadomić o tym ZUS, który wstrzyma wypłatę świadczenia. Jeśli nie zawiadomimy ZUS-u o okolicznościach powodujących zmniejszenie, zawieszenie lub utratę prawa do renty i Zakład nadal będzie wypłacał nam niezmienioną kwotę, będziemy musieli zwrócić nienależnie wypłacane nam świadczenia z odsetkami.
Jeżeli pobieramy rentę rodzinną musimy zawiadamiać ZUS między innymi o:
-
osiąganiu przychodu z tytułu zatrudnienia,
-
o wysokości przychodu osiągniętego w minionym roku kalendarzowym – w terminie do końca lutego kolejnego roku,
-
zmianie miejsca zamieszkania, numeru rachunku bankowego,
-
pobieraniu renty z innego tytułu – przyznanej przez inny organ rentowy, bądź renty socjalnej,
-
zaprzestaniu uczęszczania do szkoły przez osobę, która skończyła już 16 lat.
Marlena Nowicka
regionalna rzeczniczka prasowa ZUS
w Wielkopolsce
Wykaz nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży
Zapraszamy do zapoznania się z zarządzeniem Burmistrza Wyrzyska dotyczącym wykazu nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży.
- ZARZĄDZENIE Nr 0050.118.2019 Burmistrza Wyrzyska z dnia 28 sierpnia 2019 roku
w sprawie ogłoszenia wykazu nieruchomości położonych na terenie Miasta Wyrzysk przeznaczonych do sprzedaży
Narodowe czytanie 2019
Dofinansowanie na instalacje fotowoltaiczne
Fundacja Dar Oze informuje o możliwości uzyskania do 80.000 zł na instalacje fotowoltaiczne w formie bezzwrotnego dofinansowania dla rolników z całej Polski.
InicJaTyWY Signify dla 70-latki
Z inicjatywy pracowników Signify Poland z siedzibą w Pile złożony został wniosek do Programu Wolontariatu Pracowniczego „inicJaTyWy z Signify” zakładający działania na rzecz filii bibliotecznej w Osieku nad Notecią.
Działania projektowe wiążą się także z jubileuszem placówki - bowiem w tym roku mija 70 lat jej istnienia.
Dzięki pozytywnemu rozpatrzeniu naszego wniosku przystąpiliśmy do działań z końcem sierpnia. Wspólnymi siłami wolontariuszy rekrutujących się spośród pracowników Signify Poland oraz przy wsparciu pracowników Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury w Wyrzysku i członków Stowarzyszenia Menos odnowiliśmy pomieszczenia, zamontowaliśmy listwy i uchwyty niezbędne do prezentacji prac plastycznych w filii bibliotecznej w Osieku.
Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów naszej pracy i szczęśliwi, że dzięki Programowi „inicJaTyWy z Signify” mogliśmy włączyć się w długi szereg czytelników, którzy na przestrzeni tych 70-lat wspierali swoją bibliotekę.
Wolontariusze Programu „inicJaTyWy z Signify”
Wykaz nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży
Zapraszamy do zapoznania się z zarządzeniem Burmistrza Wyrzyska w sprawie ogłoszenia wykazu nieruchomości położonych na terenie Miasta Wyrzysk przeznaczonych do sprzedaży.
ZARZĄDZENIE Nr 0050.119.2019 Burmistrza Wyrzyska z dnia 30 sierpnia 2019 roku
w sprawie ogłoszenia wykazu nieruchomości położonych na terenie Miasta Wyrzysk przeznaczonych do sprzedaży
Zaproszenie na spływy kajakowe
Dodatkowe Spływy odbędą się w dniach: - 06,07,08 - 09 - 2019, - 13,14,15 - 09 - 2019. Zapisy pod nr telefonu 669999215.
Ułatwienie dostępu
Kalendarium
Pn | Wt | Śr | Czw | Pt | Sob | Nd |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | ||||||
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | dzień: 8 |
9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 |
23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |
30 | 31 |
Dane kontaktowe
Urząd Miejski w Wyrzysku
ul. Bydgoska 29
89-300 Wyrzysk
Godziny urzędowania
Poniedziałek: 7.30 - 16.30
Wtorek-Środa: 7.30 - 15.30
Czwartek-Piątek: 7.30 - 15.00