Wyszukiwarka
Nadleśnictwo Szubin informuje o zagrożeniu pożarowym
Świętowali strażacy z Osieka nad Notecią
W niedzielę, 29 kwietnia 2018 roku w Osieku nad Notecią odbyły się uroczyste obchody Dnia Strażaka. Przed godziną 11-tą korowód prowadzony przez orkiestrę przeszedł ulicami miejscowości w stronę kościoła, gdzie odprawiona została msza święta w intencji strażaków i ich rodzin.
- To jest wyjątkowe święto ze względu na wyjątkowych ludzi, którzy w danych miejscowościach odgrywają bardzo ważną rolę. Można powiedzieć, że w każdej większej wiosce, w każdym mieście jest ochotnicza straż pożarna, ponieważ jest to organizacja bardzo potrzebna - mówił podczas nabożeństwa ks. proboszcz Adam Przyborski.
Dalsza część uroczystości obyła się przed remizą OSP w Osieku nad Notecią. Prezes jednostki Edward Gaczkowski podziękował wszystkim zebranym druhom za zaangażowanie, poświęcenie i pracę na rzecz jednostki.
Słów uznania nie szczędziła Burmistrz Wyrzyska Bogusława Jagodzińska, mówiąc: - Z przyjemnością uczestniczę w takich wydarzeniach, bo jest to okazja do tego, aby podziękować za to co brać strażacka robi dla mieszkańców naszej gminy. Dziękuję za to, że jesteście na każde zawołanie syreny. Dziękuję za to, że służycie dniem i nocą, tym którzy najbardziej potrzebują waszej pomocy. Nie szczędzicie sił, nie szczędzicie życia, by ratować innych. To jest wielkie szczęście dla gminy, że ma takich strażaków i wielkie szczęście dla władz, że mają na kim się oprzeć, wtedy gdy jest ciężko i kiedy jest nieszczęście.
Osieccy strażacy nie zapomnieli o druhach, którzy odeszli na wieczną wartę, oddelegowując strażaków do złożenia wiązanek kwiatów na cmentarzu. Całość zakończył wspólny poczęstunek, na który zaproszono do sali wiejskiej przy remizie OSP.
Wieczór autorski promujący książkę ks. Adama Przyborskiego
W piątek, 27 kwietnia 2018 roku, w kościele parafialnym w Osieku nad Notecią odbył się wieczór autorski promujący najnowszą książkę ks. Adama Przyborskiego pt. „Krajanie". Zebranych gości powitała oraz sylwetkę autora książki przybliżyła dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Wyrzysku Magdalena Smełsz.
Ksiądz Adam Przyborski urodził się 21 grudnia 1960 roku w Mieścisku. Jako wikariusz pracował w różnych parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej, m.in. w: Gnieźnie, Inowrocławiu, Wrześni i Bydgoszczy. W 2000 roku został proboszczem w Fanianowie w gminie Łobżenica. Od 2005 roku do chwili obecnej jest proboszczem w Osieku nad Notecią. Ks. Adam Przyborski opublikował ponad 100 artykułów w lokalnej prasie, takiej jak: „Panorama Łobżenicy”, Tygodnik Nowy” i „Przewodnik Katolicki”. Jest autorem książek „Ziemia Krajeńska”, „Krajna. Historia. Miejsca. Ludzie”, „Dzieje ziemi dębińskiej” i innych. W swoich książkach zajmuje się szczególnie historią Krajny.
Sam autor o swoim najnowszym wydawnictwie mówił: - W książce „Krajanie” przedstawiłem sto biogramów osób związanych z Krajną, jej mieszkańców, ludzi tu urodzonych i wychowanych lub takich, którzy pochodzą z innych części kraju, a swoje dorosłe życie związali z tymi ziemiami. Wybór postaci nie jest przypadkowy. Przy ich wyborze kierowałem się, przede wszystkim, zasługami dla tej ziemi. Był jeszcze jeden taki istotny warunek – w tej książce są tylko ci, którzy umarli. Jest wielu innych, którzy tworzą historię Krajny, ale ci już zakończyli swoją historię i swój wkład w dzieje Krajny. Każdy biogram zawiera podstawowe fakty, które ilustrują życie danej osoby, takie jak: informacje o dacie urodzenia i śmierci, koligacjach rodzinnych, zajmowanych stanowiskach oraz o związkach z ziemią krajeńską. W poszczególnych biogramach ukazuję więc właścicieli ziemskich, urzędników państwowych i samorządowych, nauczycieli, lekarzy, księży, działaczy społecznych, politycznych i kulturalnych, a przede wszystkim tych, którzy w obronie tych ziem oddali swoje życie.
Serdeczne gratulacje z okazji wydania książki księdzu proboszczowi przekazał zastępca burmistrza Wyrzyska Tadeusz Perliński. Po spotkaniu wszyscy zainteresowani mogli nabyć książkę „Krajanie” z dedykacją od autora.
Majówka z zespołami Weekend i AM
Mieszkańcy Wyrzyska w majowy weekend nie mogli narzekać na brak atrakcji. W środę, 2 maja, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wyrzysku zaprosił na koncert „Majowe spotkania z muzyką”.
Podczas koncertu rozpoczynającego sezon imprez wystąpił miejscowy znany i lubiany zespół AM. Najbardziej wyczekiwaną gwiazdą wieczoru był zespół Weekend. Artyści wykonali swoje największe przeboje, przy których bawił się cały amfiteatr. Po występie gwiazd organizatorzy zaprosili na dyskotekę, która trwała do późnych godzin nocnych.
Obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Gminie Wyrzysk były wyjątkowe. Władze gminy, przedstawiciele szkół, jednostek organizacyjnych, organizacji i stowarzyszeń oraz liczni mieszkańcy pokazali swój szacunek do symboli narodowych niosąc ulicami miasta 50 metrową biało-czerwoną flagę.
Już w środę, 2 maja, przed godziną 17-tą przy Urzędzie Miejskim w Wyrzysku zebrały się delegacje i poczty sztandarowe, by udać się pod pomnik zamordowanych w 1939 roku mieszkańców Wyrzyska oraz pod pomnik Chrystusa Króla, gdzie delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Następnie w kościele pw. św. Marcina Biskupa odbyła się msza św. w intencji Ojczyzny.
Dzień później, 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Wyrzysku obchodzono wyjątkowo uroczyście. Na placu targowym zebrali się przedstawiciele szkół, jednostek organizacyjnych, stowarzyszeń i organizacji oraz mieszkańcy, by wspólnie świętować. Rozpoczęto od niesienia 50 metrowej biało-czerwonej flagi. Barwny korowód prowadzony przez władze Gminy - Burmistrza Wyrzyska Bogusławę Jagodzińską i przewodniczącego Rady Miejskiej w Wyrzysku Stefana Rymera przy muzyce Orkiestry Dętej OSP z Osieka nad Notecią przeszedł ulicami miasta. Dalsze uroczystości, które odbyły się na targowisku, poprowadziła dyrektor Szkoły Podstawowej w Gleśnie Ewa Dmochewicz. Swój program słowno-muzyczny przygotowały dzieci i młodzież ze Szkół Podstawowych z Kosztowa i Falmierowa. Całość zakończyło widowiskowe przedstawienie łączące żonglerkę chorągwiami i elementy tańca.
- Cieszę się, że mieszkańcy Gminy Wyrzysk pokazali, jak kochają swoją Ojczyznę i jaki szacunek mają do symboli narodowych. Jestem ogromnie dumna z tego, że dzisiaj otworzyliśmy nową kartę w historii obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, jakże ważnej dla naszego narodu i jakże znaczącej, która dała podwaliny do tworzenia nowych ustaw – mówiła podczas uroczystości burmistrz Bogusława Jagodzińska.
Burmistrz Wyrzyska ogłosza trzeci otwarty konkurs ofert na wsparcie realizacji zadań publicznych
Zapraszamy do zapoznania się z zarządzeniem Burmistrza Wyrzyska z dnia 7 maja 2018 roku w sprawie ogłoszenia trzeciego otwartego konkursu ofert na wsparcie realizacji zadań publicznych z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w Gminie Wyrzysk w roku 2018.
Zaproszenie do udziału w konkursie plastycznym
Zbiórka odpadów wielkogabarytowych i problemowych
Informujemy, że 17 maja na terenie gminy Wyrzysk odbędzie się po raz kolejny mobilna zbiórka odpadów wielkogabarytowych i problemowych. Prosimy o zapoznanie się z załączonymi ulotkami jak przygotować do odbioru odpady wielkogabarytowe i problemowe.
Ogłoszenie o wykazie nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży
Burmistrz Wyrzyska ogłasza, że od dnia 10 maja 2018 roku na tablicy ogłoszeń
w Urzędzie Miejskim w Wyrzysku zostanie wywieszony wykaz nieruchomości przeznaczonej
do sprzedaży.
Ogłoszenia o przetargach na sprzedaż nieruchomości położonych w Wyrzysku
Zapraszamy do zapoznania się z zarządzeniami Burmistrza Wyrzyska w sprawie ogłoszenia przetargów ustnych nieograniczonych na sprzedaż nieruchomości położonych w Wyrzysku.
Konsultacje w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy Wyrzysk
Zapraszamy do zapoznania się z Zarządzeniem Nr 0050.81.2018 BURMISTRZA WYRZYSKA z dnia 7 maja 2018 roku w sprawie przeprowadzenia konsultacji w przedmiocie projektu uchwały Rady Miejskiej w Wyrzysku zmieniającej uchwałę Rady Miejskiej w Wyrzysku w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy Wyrzysk.
Zbiórka odpadów wielkogabarytowych i problemowych
Informujemy, że 17 maja na terenie gminy Wyrzysk odbędzie się po raz kolejny mobilna zbiórka odpadów wielkogabarytowych i problemowych. Odpady należy wystawić najpóźniej do godz. 6.00 w dniu wyznaczonym w harmonogramie. Prosimy o zapoznanie się z załączonymi ulotkami jak przygotować do odbioru odpady wielkogabarytowe i problemowe.
Spotkanie z podróżniczką Kingą Korycką
Zawiadomienie o wprowadzeniu zmiany organizacji ruchu
Zaproszenie do udziału w spływie kajakowym
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka "7 ryb" zaprasza do udziału w spływie kajakowym. Szczegóły na plakacie.
Wyrzysk MTB Maraton
Nabór wniosków na restrukturyzację małych gospodarstw
Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
informuje o możliwości składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej
na operacje typu
„Restrukturyzacja małych gospodarstw”
w ramach poddziałania
„Pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz rozwoju małych gospodarstw” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
w dniach od 18 czerwca do 17 lipca 2018 r.
Warunki i tryb udzielania pomocy określa rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
z dnia 23 października 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej na operacje typu „Restrukturyzacja małych gospodarstw” w ramach poddziałania „Pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz rozwoju małych gospodarstw” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz. U. z 2015 r., poz. 1813 z późn. zm.).
W dniu 11 maja 2018 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
z dnia 30 kwietnia 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej na operacje typu „Restrukturyzacja małych gospodarstw” w ramach poddziałania „Pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz rozwoju małych gospodarstw” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Pomoc finansowa w ramach poddziałania „Pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz rozwoju małych gospodarstw” może być przyznana rolnikowi albo małżonkowi rolnika, jeżeli m.in.:
-
jest posiadaczem gospodarstwa rolnego położonego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, o wielkości ekonomicznej mniejszej niż 10 tys. euro,
-
prowadząc działalność rolniczą podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie nieprzerwanie przez co najmniej 2 miesiące poprzedzające miesiąc złożenia wniosku o przyznanie pomocy i w okresie 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku
o przyznanie pomocy nie prowadzi działalności potwierdzonej wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, -
przedłożył biznesplan dotyczący rozwoju gospodarstwa oraz zobowiązał się do zrealizowania tego biznesplanu.
Pomoc przyznaje się w wysokości 60 tys. zł. (jednak nie więcej niż równowartość 15 tys. euro)
i wypłaca się ją w dwóch ratach:
-
I rata wypłacana jest w wysokości 80% całkowitej wartości pomocy (nie więcej niż 48 tys. zł.),
-
II rata wypłacana jest w wysokości 20% całkowitej wartości pomocy (nie więcej niż 12 tys. zł.).
Pomoc może być przyznana na wydatki dotyczące działalności rolniczej w gospodarstwie
lub przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytworzonych w gospodarstwie w kwocie stanowiącej co najmniej 100% kwoty pomocy, w tym inwestycje w środki trwałe o szacunkowej wartości równej co najmniej kwocie stanowiącej 80% kwoty pomocy.
Złożone przez rolników wnioski zostaną poddane ocenie punktowej. Suma uzyskanych punktów będzie decydowała o kolejności przysługiwania pomocy.
Formularz wniosku o przyznanie pomocy oraz formularze załączników wraz z instrukcjami
ich wypełniania są dostępne na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa www.arimr.gov.pl. Można je również otrzymać w oddziałach regionalnych i biurach powiatowych ARiMR.
Wniosek składa się osobiście lub przez upoważnioną osobę, albo przesyłką rejestrowaną, nadaną w placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe (t. jedn. Dz. U. z 2017 r. poz. 1481, z późn. zm.) do dyrektora oddziału regionalnego Agencji, właściwego ze względu na miejsce położenia gospodarstwa.
Informacje na temat poddziałania „Pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz rozwoju małych gospodarstw” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 udzielane są w punktach informacyjnych w siedzibach biur powiatowych i oddziałów regionalnych ARiMR (adresy znajdują się na stronie www.arimr.gov.pl) i pod numerem bezpłatnej infolinii
800 38 00 84.
Zaproszenie na VIII Nadnotecki Rajd Motocykli Zabytkowych
Konsultacje w sprawie prac na liniach kolejowych
PKP Polskie Linie Kolejowe SA planuje przeprowadzenie prac na linii kolejowej przebiegającej przez teren naszej gminy w ramach projektu pn. Prace na liniach kolejowych 18, 203 na odcinku Bydgoszcz – Piła – Krzyż – Gorzów Wlkp. - Kostrzyn wraz z elektryfikacją odcinka Piła – Kostrzyn. W związku z tym, w celu określenia potrzeb społecznych mieszkańców prowadzone jest badanie ankietowe. Ankieta dostępna jest pod adresem: https://goo.gl/forms/phLEcNmU95qYyS4J3 oraz w Urzędzie Miejskim w Wyrzysku (BOM pokój nr. 1). Zachęcamy do wypełnienia ankiety.
Wyrzysk MTB Maraton 2018
W niedzielę, 27 maja 2018 roku, do Wyrzyska zjechali pasjonaci sportów rowerowych z całej Polski. Impreza Wyrzysk MTB Maraton na wyrzyskiej ziemi zagościła po raz siódmy. Tego dnia kilkuset zawodników na dystansach Mini i Mega walczyło o miano najlepszego. W tym roku na krótszym z dystansów odbyły się także Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w Maratonie MTB.
Jako pierwszy wystartował VII Przejazd Rodzinny, który z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Trasę o długości około 7 kilometrów zdecydowało się pokonać ponad 100 uczestników. Rodzinny przejazd poprowadziła Burmistrz Wyrzyska Bogusława Jagodzińska wraz z kierownikiem Ośrodka Sportu i Rekreacji w Wyrzysku Beatą Borowczak i Komendantem Komisariatu Policji w Wyrzysku Marcinem Towalewskim.
Na dystansach Mini i Mega łącznie wystartowało ponad 400 uczestników. Wśród zawodników nie mogło zabraknąć mieszkańców Gminy Wyrzysk. Jedyną kobietą z naszej gminy, która wzięła udział w maratonie była Monika Rerek. Trzy najwyższe miejsca wśród mężczyzn na dystansie MINI zajęli: Jakub Filipiak, Miłosz Giese i Marek Rusin.
Rowerowym zmaganiom towarzyszył Wyrzyski Piknik Rodzinny z okazji Dnia Dziecka. Na stadionie miejskim bawiły się całe rodziny. Atrakcji nie brakowało. Były pokazy sprzętu i pojazdów policyjnych i strażackich, tresura psów policyjnych. Chętni mogli skorzystać z policyjnej strzelnicy, a nawet bezpłatnie oznakować rowery. Dla najmłodszych uczestników zorganizowano animacje i malowanie twarzy. Nie zabrakło dmuchanych zamków.
Ułatwienie dostępu
Kalendarium
Pn | Wt | Śr | Czw | Pt | Sob | Nd |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | dzień: 6 | |
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 |
21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |
28 | 29 | 30 | 31 |
Dane kontaktowe
Urząd Miejski w Wyrzysku
ul. Bydgoska 29
89-300 Wyrzysk
Godziny urzędowania
Poniedziałek: 7.30 - 16.30
Wtorek-Środa: 7.30 - 15.30
Czwartek-Piątek: 7.30 - 15.00