Wyszukiwarka

Wyszukiwarka :

10

Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności

Urząd Statystyczny w Poznaniu informuje, że na terenie Państwa gminy, w wylosowanych gospodarstwach domowych, ankieterzy statystyczni realizują Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL).

Dodatkowe informacje o aktualnych badaniach ankietowych dostępne są na https://poznan.stat.gov.pl/badania-ankietowe/statystyczne-badania-ankietowe-2019/ oraz https://stat.gov.pl/badania-statystyczne/badania-gospodarstw-domowych-i-rolnicze/

 • Ulotki badania ankietowe_BAEL_3_1
 • Ulotki badania ankietowe_BAEL_3_2

Badanie Budżetów Gospodarstw Domowych

Urząd Statystyczny w Poznaniu informuje, że na terenie Państwa gminy, w wylosowanych gospodarstwach domowych, ankieterzy statystyczni realizują Badanie Budżetów Gospodarstw Domowych.

Dodatkowe informacje o aktualnych badaniach ankietowych dostępne są na https://poznan.stat.gov.pl/badania-ankietowe/statystyczne-badania-ankietowe-2019/ oraz https://stat.gov.pl/badania-statystyczne/badania-gospodarstw-domowych-i-rolnicze/

 • Ulotki badania ankietowe_BGD_3_1
 • Ulotki badania ankietowe_BGD_3_2

Niższy podatek dla emerytów i rencistów

Uwaga emeryci i renciści: od października zmienia się stawka podatku dochodowego dla osób z rocznym dochodem do 85.528 zł. Co z tym związane, zmienia się również miesięczna zaliczka na podatek dochodowy. Zysk dla klientów ZUS to od kilku do kilkudziesięciu złotych.

Od 1 października stawka podatku dochodowego, dla osób uzyskujących dochód do kwoty 85.528 zł rocznie, zmniejsza się z 18 do 17 proc. Z obniżonej stawki skorzystają wszyscy, którzy opłacają i rozliczają podatek dochodowy na ogólnych zasadach, czyli także emeryci i renciści. Zmiany w wysokości progu podatkowego, a tym samym zmiany w wysokości świadczenia netto, emeryci i renciści odczują już w świadczeniu wypłaconym za październik. Świadczenie będzie wyższe od kilku do kilkudziesięciu złotych miesięcznie, a co za tym idzie, od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie.

Dzięki obniżeniu stawki podatkowej, osoby otrzymujące najniższe gwarantowane przez państwo świadczenie, tj. 1,1 tys. zł brutto (935 zł netto) zyskają „na czysto” 8 zł, gdyż ich świadczenie netto wzrośnie do 943 zł - informuje Marlena Nowicka – regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

Zakład automatycznie będzie stosował stawkę 17 proc. wobec wszystkich swoich klientów z dochodem do 85.528 zł. Realna stawka w rozliczeniu rocznym będzie natomiast wynosić 17,75 proc. – uwzględniając 9 miesięcy ze stawką 18 proc. i 3 miesiące ze stawką 17 proc. Klienci Zakładu mogą składać wnioski o rozliczanie według stawki 17,75 proc. dochodów uzyskanych w okresie od października do grudnia.

 

Marlena Nowicka

regionalna rzeczniczka prasowa ZUS

w Wielkopolsce

Gminny Dzień Seniora

 • 7720_02

Komunikat Prezesa Krajowej Izby Kominiarzy

 • Komunikat Prezesa Krajowej Izby Kominiarzy 2019_1
 • Komunikat Prezesa Krajowej Izby Kominiarzy 2019_2

Wykaz nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży

Zapraszamy do zapoznania się z zarządzeniem Burmistrza Wyrzyska w sprawie ogłoszenia wykazu nieruchomości położonej na terenie Gminy Wyrzysk przeznaczonej do sprzedaży.

ZARZĄDZENIE Nr 0050.130.2019 Burmistrza Wyrzyska z dnia 1 października 2019 roku
w sprawie ogłoszenia wykazu nieruchomości położonej na terenie Gminy Wyrzysk przeznaczonej do sprzedaży

Nowy konkurs w ramach "Kampanii Kolejowe ABC"

Urząd Transportu Kolejowego zaprasza uczniów szkół podstawowych z całej Polski do wzięcia udziału w Akcji Mural. Najlepszy pomysł na mural ozdobi ścianę w centrum Warszawy. Dzieci i młodzież mogą rywalizować o atrakcyjne nagrody zarówno dla zwycięskiej klasy, jak i całej szkoły. Konkurs trwa od 1 października do 15 grudnia 2019 r.

Konkurs organizowany przez Urząd Transportu Kolejowego w ramach „Kampanii Kolejowe ABC” przeznaczony jest dla uczniów klas III-VI szkół podstawowych z całej Polski. Zadaniem uczestników będzie stworzenie najlepszej grafiki prezentującej zasady bezpieczeństwa na terenach kolejowych. Projekt powinien być związany tematycznie także z nosorożcem Rogatkiem, bohaterem „Kampanii Kolejowe ABC”.

Spośród wszystkich nadesłanych prac zostanie wybrany najlepszy projekt. Przy współpracy jego autorów i znanych artystów muralowców w czerwcu 2020 roku koncept zostanie przeniesiony
na ścianę budynku przy Placu Zawiszy w centrum Warszawy jako wielkoformatowy mural i będzie ozdobą stolicy przez kolejne pół roku.

Konkurs plastyczny na projekt muralu organizowany w ramach „Kampanii Kolejowe ABC” pozwoli dzieciom na odkrycie w sobie artystycznych zdolności. Wierzę, że udział w Akcji Mural będzie dla nich niezapomnianą przygodą, a jednocześnie pozwoli im utrwalić zasady bezpiecznego podróżowania koleją i poszerzyć wiedzę dotyczącą właściwego poruszania się na terenach kolejowych – uważa dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Poza wielkoformatowym muralem, na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Autorzy najlepszej pracy pojadą na 3-dniową zieloną szkołę, a szkoła, której podopieczni zwyciężyli, otrzyma 20 000 zł
na odmalowanie wybranych pomieszczeń. Jurorzy przyznają także 5 wyróżnień, a szkoły, do których uczęszczają ich autorzy, otrzymają 5 000 zł na odmalowanie jednego pomieszczenia szkolnego.

Aby wziąć udział w konkursie, należy wykonać kolorowy projekt muralu w formacie A4 lub A3 w orientacji pionowej, w zespole liczącym od 3 do 30 uczniów z klas III-VI szkoły podstawowej. Prace należy przesłać do 15 grudnia 2019 r. za pomocą formularza dostępnego na stronie www.kolejoweabc.pl/akcjamural.

Akcję merytorycznie i praktycznie wspiera m.in. psycholog dziecięca, dr Aleksandra Piotrowska, będąca społecznym doradcą Rzecznika Praw Dziecka i Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Nad wykonaniem projektu muralu czuwać będą profesjonalni artyści muralowcy, Lucy Fidos oraz Bartek Podlewski, znani między innymi z murali ursynowskich w Warszawie.

Akcja Mural organizowana jest w ramach projektu „Kampania Kolejowe ABC” realizowanego przez Urząd Transportu Kolejowego. Kampania jest współfinansowana ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Szczegółowe informacje dotyczące Akcji Mural dostępne są na stronie internetowej www.kolejoweabc.pl/akcjamural.

 • Akcja Mural - plakat

Tysiąc powodów by czytać

10 000 książek, które zapełnią biblioteczne półki w 10 podstawówkach. To pula nagród w kolejnej edycji konkursu Empiku „Tysiąc powodów by czytać”. 30 ​września startuje kolejna edycja tej wyjątkowej akcji, w której mogą wziąć udział biblioteki szkolne z całej Polski.

Już po raz czwarty Empik zaprasza do udziału w konkursie, w którym nagrodą są książki, o których przeczytaniu i poleceniu kolegom i koleżankom marzą młodzi czytelnicy. Książki – nie nudne czy trudne lektury szkolne, ale tytuły odzwierciedlające bogaty świat dziecięcych pasji. Supermanki i supermani, detektywi, piraci, czarodziejki, pisarki i naukowcy. Bohaterowie, od których dzieci uczą się i do których chcą być podobne. O tym, które książki znajdą się w placówkach edukacyjnych zdecydują młodzi czytelnicy.

Rozwój konkursu

32 000 książek – o tyle powiększyły swój stan posiadania biblioteki w 32 miejscowościach, dzięki trzem edycjom akcji Empiku, prowadzonym od 2017 roku. – Z roku na rok obserwujemy coraz większe zaangażowanie lokalnych społeczności w ten konkurs. Wszystkich jednoczy jeden wspólny cel – pozyskanie książek dla najmłodszych czytelników i ułatwienie im kontaktu z literaturą. „Tysiąc powodów by czytać” aktywizuje nauczycieli, bibliotekarzy, uczniów, rodziców - całe szkoły, do których informacja dociera nie tylko za pośrednictwem mediów, ale dzięki urzędom gmin czy instytucjom kultury. W tym roku także apelujemy do przedstawicieli samorządów oraz lokalnych liderów o promowanie i wspieranie konkursu „Tysiąc powodów by czytać”, służącemu rozwojowi pasji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży – zaznacza Monika Marianowicz, Rzecznik Prasowa Empik.

Raporty na temat stanu czytelnictwa w Polsce z roku na rok wskazują na utrzymujący się poniżej progu 40% odsetek dorosłych Polaków, którzy przeczytali przynajmniej jedną książkę w ciągu roku. „Tysiąc powodów by czytać” Empiku ma wymiar społeczny i pozwala wierzyć, że w dłuższej perspektywie znacząco wzrośnie liczba osób, które czas spędzony z książką będą traktować jako wartościowy, cenny i rozwijający.

Co trzeba zrobić, by wziąć udział w konkursie?

Zasady są proste. Wystarczy, że pracownik szkoły – np. bibliotekarz bądź nauczyciel wypełni formularz zgłoszeniowy i dołączy podgląd pracy plastycznej przygotowanej przez uczniów. Ma ona przedstawiać wybraną scenę z dowolnej książki.

Konkurs pod kątem zgłoszeń podzielono na dwie kategorie (szkoła do 120 uczniów, szkoła powyżej 120 uczniów) co pozwala równo rozłożyć szansę mniejszych i większych placówek.

Kolejny etap konkursu to głosowanie w aplikacji mobilnej na prace zgłoszone przez szkoły. Głosować mogą wszyscy, i to codziennie: rodzice i krewni uczniów, znajomi, lokalne społeczności oraz miłośnicy książek.

Przedostatni etap to wyłonienie zwycięskich szkół i oddanie dzieciom możliwości wyboru książek. Akcję kończy rozwiezienie 10 000 pachnących jeszcze farbą drukarską publikacji do 10 szkół – laureatów.

*

Termin przyjmowania zgłoszeń: 30.09-20.10.2019 r.

Pełna informacja o konkursie znajduje się w Regulaminie.

Konkurs „Tysiąc powodów, by czytać” możliwy jest dzięki programowi Mój Empik, z którego część zysków finansuje i promuje akcję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

 

 • 1000_powodow_infografika
 • 1000_powodow_infografika_2
 • 1000_powodow_infografika_3

Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny

Polska Organizacja Turystyczna wraz z Ministerstwem Sportu i Turystyki organizują siódmą edycję akcji "Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny". Regulamin, instruktaż zgłoszenia ofert oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na dedykowanej projektowi stronie www.polskazobaczwiecej.pl.

Październik miesiącem Seniora w ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wspólnie z Polskim Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów organizuje „Dni Seniora”. Na wydarzenia pod hasłem „Zdrowi, bezpieczni, aktywni” zapraszamy w październiku na terenie całej Wielkopolski.

Dni Seniora organizujemy wspólnie z Polskim Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów w wielu miastach w całej Wielkopolsce. Partnerami wydarzenia są Policja, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Narodowy Fundusz Zdrowia, Rzecznik Praw Pacjenta, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Podczas tych dni będzie można skorzystać z konsultacji u doradców emerytalnych, dowiedzieć się jak przejść na emeryturę i czy można ją podwyższyć, a także jak z ZUS pojechać do sanatorium. Dyżurować będą również specjaliści z różnych urzędów i instytucji.

Na naszych Seniorów czekać będą eksperci, materiały informacyjne oraz wiele atrakcji kulturalnych, a także warsztaty i wykłady.

Szczegółowy harmonogram dotyczący wydarzeń organizowanych dla seniorów na stronie www.zus.pl w zakładce Dzień Seniora.

Zapraszamy!

Oddział ZUS w Pile

 • 11 października 2019 r. 10:00 – 12:00

 • Miejsce: Centrum Aktywizacji Osób Starszych i Niepełnosprawnych w Pile, ul. Spacerowa 23,

Harmonogram:

 • Prezentacja eksperta ZUS w zakresie świadczeń emerytalno-rentowych, waloryzacji

 • Lekcja edukacyjna dotycząca zdrowego stylu życia

 • Lekcja edukacyjna w zakresie bezpieczeństwa

Zaproszone instytucje: KPP Policji w Pile, Klub Zdrowej Formy w Pile

 • Ulotka-Dzien Seniora_2019_100_pol_1
 • Ulotka-Dzien Seniora_2019_100_pol_2

Drugi konkurs na Produkt Lokalny LGR "7Ryb"

 • plakat

Wykaz nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy

Zapraszamy do zapoznania się z zarządzeniem Burmistrza Wyrzyska w sprawie wykazu nieruchomości położonych na terenie Gminy Wyrzysk przeznaczonych do dzierżawy.

ZARZĄDZENIE NR.0050.131.2019 BURMISTRZA WYRZYSKA z dnia 1 października 2019 roku
w sprawie ogłoszenia wykazu nieruchomości położonych na terenie Gminy Wyrzysk przeznaczonych do dzierżawy

Ogłoszenia o przetargach na sprzedaż nieruchomości

Zapraszamy do zapoznania się z zarządzeniami Burmistrza Wyrzyska w sprawie ogłoszenia o przetargach na sprzedaż nieruchomości:

ZARZĄDZENIE Nr 0050.133.2019 Burmistrza Wyrzyska z dnia 8 października 2019 roku
w sprawie ogłoszenia I przetargu ustnego nieograniczonego na sprzedaż nieruchomości położonej w Kościerzynie Wielkim

ZARZĄDZENIE Nr 0050.134.2019 Burmistrza Wyrzyska z dnia 8 października 2019 roku
w sprawie ogłoszenia I przetargu ustnego nieograniczonego na sprzedaż nieruchomości położonej w Kościerzynie Wielkim

ZARZĄDZENIE Nr 0050.135.2019 Burmistrza Wyrzyska z dnia 8 października2019 roku
w sprawie ogłoszenia I przetargu ustnego nieograniczonego na sprzedaż nieruchomości położonej w Kościerzynie Wielkim

ZARZĄDZENIE Nr 0050.136.2019 Burmistrza Wyrzyska z dnia 8 października 2019 roku
w sprawie ogłoszenia I przetargu ustnego nieograniczonego na sprzedaż nieruchomości położonej w Kościerzynie Wielkim

Startuje kolejna edycja Lekcji z ZUS

Rozpoczął się nowy rok szkolny, zatem ruszyła również szósta edycja Lekcji z ZUS. Zainteresowane projektem szkoły mogą zgłaszać chęć udziału do lokalnych koordynatorów.

Lekcje z ZUS to projekt edukacyjny dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Dzięki niemu uczniowie mogą poznać zagadnienia związane z ubezpieczeniami społecznymi i dowiedzieć się jak są one ważne, zanim wejdą na rynek pracy. Wiedza o ubezpieczeniach społecznych pomaga świadomie podejmować decyzje dotyczące życia zawodowego i osobistego.

Lekcje z ZUS goszczą w szkołach od 2014 r. Od tego czasu liczba szkół oraz uczniów, którzy wzięli udział w projekcie wzrosła niemal trzykrotnie. Konkurs, a od 2016 r. olimpiada pn. Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych, przyciąga coraz więcej uczniów, którzy prezentują wysoki poziom wiedzy z zakresu ubezpieczeń.

Podczas czterech lekcji uczniowie dowiedzą się jak działa polski system ubezpieczeń społecznych, jakie są rodzaje świadczeń z ubezpieczeń, od czego zależy wysokość emerytury, a także jak opłacać składki przy prowadzeniu firmy.

Liczby mówią same za siebie

W roku szkolnym 2014/2015 w projekcie Lekcje z ZUS uczestniczyły 373 szkoły i 17 403 uczniów, w 2016/2017 było to już 913 szkół i 46 708 uczniów, a w roku szkolnym 2018/201975 tys. uczniów wzięło udział w Lekcjach z czego 34 tys. zdecydowało się na udział w Olimpiadzie. Tylko w Wielkopolsce w ubiegłym roku szkolnym do pierwszego etapu olimpiady zgłosiło się 2813 uczniów z 77 szkół.

Potrzebujesz pomocy – skontaktuj się z ZUS

Nauczyciele, którzy chcą wziąć udział w Lekcjach z ZUS oraz zgłosić szkołę do olimpiady mogą liczyć na wsparcie koordynatora ds. komunikacji społecznej i edukacji. To pracownik oddziału ZUS, który opiekuje się uczestnikami Lekcji. Można poprosić go o szkolenie z zakresu projektu i o materiały dydaktyczne. To do niego zgłasza się szkołę, która chce wziąć udział w olimpiadzie. Szkoły oraz nauczycieli zainteresowanych udziałem w projekcie w roku szkolnym 2019/2020 prosimy o kontakt z Małgorzatą Jagiełką, tel. 67 210 58 88 lub 502 006 874, mail: malgorzata.jagielka@zus.pl.

Spróbuj swoich szans w olimpiadzie

Olimpiada Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę po Lekcjach z ZUS. Pierwszy etap organizują szkoły. Wyłania 20 najlepszych trzyosobowych zespołów, które zmierzą się w etapie wojewódzkim. Laureaci etapu wojewódzkiego rywalizują z reprezentantami innych województw na szczeblu centralnym.

Dzięki podpisywanym przez ZUS umowom z uczelniami, laureaci olimpiady mogą liczyć na ciekawe propozycje. W ofercie są indeksy na wybrane uczelnie oraz dodatkowe punkty w procesie rekrutacji na kilkanaście uczelni w Polsce. Uczniowie mogą też otrzymać atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Harmonogram tegorocznej edycji Olimpiady

Do Olimpiady mogą przystąpić te szkoły, w których odbyły się cztery lekcje projektu Lekcje z ZUS. W tym roku szkolnym zgłoszenia trzeba przesłać do 15 listopada 2019 r. Etap szkolny odbędzie się 2 grudnia 2019 r, wojewódzki 20 marca 2020 r., a finał w centrali ZUS w Warszawie - 17 kwietnia 2020 r. Regulamin Olimpiady jest na stronie: http://www.zus.pl/baza-wiedzy/lekcje-z-zus/olimpiada.

Dla młodszych i starszych

Lekcje z ZUS to nie jedyny projekt edukacyjny ZUS. Dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów Zakład proponuje Projekt z ZUS. Nauczyciel prowadzi lekcję o ubezpieczeniach społecznych. Może on oczywiście liczyć na wsparcie koordynatorów ds. komunikacji społecznej i edukacji. Później uczniowie wykonują projekt edukacyjny, który wyjaśni dlaczego ubezpieczenia społeczne są ważne. Może mieć on formę filmu, plakatu, komiksu lub prezentacji multimedialnej.

Marlena Nowicka

regionalna rzeczniczka prasowa ZUS

w Wielkopolsce

 

 • Lekcje z ZUS

Zaproszenie do udziału w konkursie kulinarnym

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Krajna nad Notecią" organizuje w niedzielę 17 listopada 2019 r. konkurs kulinarny pn. "Kulinarna Krajna", a tematem konkursu jest: "Moltych z pyry" ("Posiłek z ziemniaka"). Wydarzenie odbędzie się w Centrum Upowszechniania Kultury w Szydłowie.

Konkurs adresowany jest do gmin z obszaru działania LGD. Intencją Stowarzyszenia jest, ażeby każda gmina członkowska miała swoją reprezentację. Dlatego też zwracamy się z prośbą o zgłoszenie maksymalnie dwóch reprezentacji z terenu Państwa Gminy do udziału w tegorocznym konkursie kulinarnym.

Konkurs pn.: "Kulinarna Krajna" ma na celu kultywowanie tradycji wytwarzania potraw regionalnych, promocję tradycji kulinarnych na Krajnie oraz aktywizację mieszkańców z obszaru LGD. Konkurs korzystnie wpłynie na integrację społeczności lokalnej poprzez ukierunkowanie na tradycję i dziedzictwo kulinarne, a także pozwoli na spędzenie czasu wolnego w miłej i przyjaznej atmosferze.

Lokalna Grupa Działania pokryje koszty organizacji konkursu tj. koszty związane z zakupem produktów niezbędnych do przygotowania potrawy konkursowej oraz inne koszty związane z realizacją konkursu. Planowana kwota to 300,00 zł brutto. Pozostałe informacje znajdują się w regulaminie konkursu, który został załączony do niniejszego pisma.

Formularz zgłoszeniowy do konkursu należy przekazać do 06 listopada 2019 r. do Biura lGD, które mieści się w Pobórce Wielkiej 25, 89-340 Białośliwie, lub drogą mailową na adres biuro@lgdkrajna.pl.

 

 • plakat_lgd2

Bezpłatna mammografia

 • Badania mammograficzne

Czasowa zmiana organizacji ruchu w dniach 31.10.2019 r. od godz. 19:00 - 01.11.2019 r. do godz 19:00

Czasowa zmiana organizacji ruchu w dniach 31.10.2019 r. od godz. 19:00 - 01.11.2019 r. do godz 19:00 na ul. Podgórnej w Wyrzysku. Zmiana dotyczy obchodów dnia "Wszystkich Świętych"

Ułatwienie dostępu

Rozmiary czcionek

Wysoki kontrast

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Wyrzysku

ul. Bydgoska 29
89-300 Wyrzysk

Godziny urzędowania

Poniedziałek: 7.30 - 16.30
Wtorek-Środa: 7.30 - 15.30
Czwartek-Piątek: 7.30 - 15.00

Jak dojechać

Zobacz na mapie