Wyszukiwarka

Wyszukiwarka :

10

Profilaktyka jodowa

Szanowni Mieszkańcy!

Urząd Miejski w Wyrzysku otrzymał już tabletki ze stabilnym jodem dla mieszkańców Gminy Wyrzysk. Ich dystrybucja rozpocznie się WYŁĄCZNIE w sytuacji wystąpienia zagrożenia, tj. skażenia radioaktywnym jodem.

Aktualnie takie zagrożenie nie występuje.

Przypominam, że sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki, a służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo są w pełnej gotowości.

Należy także podkreślić, że profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu jest odradzane przez lekarzy i specjalistów. Nie przyniesie to spodziewanego efektu, a może być niebezpieczne dla zdrowia. 

Jednocześnie informuję, że opracowany został „Plan dystrybucji preparatów ze stabilnym jodem Gminy Wyrzysk”, w którym wyznaczono punkty dystrybucji tabletek ze stabilnym jodem.

W przypadku wystąpienia zagrożenia w godzinach funkcjonowania placówek oświatowych tabletki zostaną przekazane Dyrektorom placówek. Natomiast w sytuacji zagrożenia poza godzinami ich funkcjonowania preparaty przeznaczone dla dzieci szkolnych należy odebrać w wyznaczonych punktach, do których przypisane są rejony.

Jeśli takie zagrożenie wystąpi zostaną Państwo poinformowani za pośrednictwem ALERTU wysyłanego w formie SMS przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Komunikaty pojawią się także w telewizji i rozgłośniach radiowych. Po otrzymaniu SMS-a należy:

  • spokojnie zapoznać się z treścią wiadomości;

  • zweryfikować liczbę osób przebywających w gospodarstwie domowym;

  • powiadomić współmieszkańców o wyjściu z domu i udaniu się po preparat;

  • przemieścić się (uwzględniając możliwość tworzenia się korków) do najbliższego punktu dystrybucji – w miarę możliwości doradza się przyjście pieszo;

  • przygotować wyliczenie (algorytm - liczba osób i w jakim wieku) liczby pobieranych tabletek;

  • pobrać odpowiednią ilość tabletek dla siebie i domowników;

  • wrócić do domu i podać preparat mieszkańcom.

Osoby, które w chwili nadejścia SMS-a będą w pracy, powinni skontaktować się
z przełożonym, który powinien umożliwić przyjęcie preparatu w punktach dystrybucji przypisanych do rejonu zgodnie z miejscem zamieszkania.

Przypominam także aby ograniczyć do minimum liczbę połączeń telefonicznych. Wykonanie bardzo wielu połączeń w jednym czasie może spowodować zablokowanie sieci, co znacznie utrudni pracę służb.

Apeluję także o odpowiedzialność! Nie pobieranie więcej tabletek, niż jest to konieczne. Odpowiednie przygotowanie do ich odbioru znacznie wpłynie na sprawność wydawania
leku.
Jeżeli planujemy zbiorowy odbiór preparatu dla rodziny (lub osób ze wspólnego gospodarstwa domowego) najlepiej przygotować się wcześniej. Wyznaczyć osobę odbierającą, obliczyć liczbę tabletek (wg. dostępnych poniżej informacji), a wykonane obliczenia mieć przy sobie na kartce papieru lub zapisane w telefonie.

Dawkowanie tabletek ze stabilnym jodem zależy od wieku. Stosowanie dawek większych lub mniejszych niż zalecane, może być groźne dla zdrowia. Jodek potasu należy dawkować
w następujący sposób:

  1. dorośli do 60. roku życia i dzieci w wieku powyżej 12 lat: 2 tabletki (co odpowiada 100 mg jodu);

  2. dzieci od 3. do 12. roku życia: 1 tabletka (50 mg jodu);

  3. dzieci od 1 miesiąca do 3. roku życia: 1/2 tabletki (25 mg jodu);

  4. noworodki do 1. miesiąca życia: 1/4 tabletki (12,5 mg jodu);

  5. kobiety w ciąży i karmiące piersią: 2 tabletki (100 mg jodu).

Aby uzyskać odpowiednią dawkę, tabletki można podzielić (wzdłuż nacięcia znajdującego się na tabletce). Najmłodszym dzieciom można ją rozkruszyć i zmieszać
z płynem (woda lub sok). Inni powinni połknąć tabletkę w całości.

Tabletki zawierają wysokie stężenie stabilnego jodu. To pierwiastek niezbędny m.in. do prawidłowego działania tarczycy. Po przyjęciu tabletki tarczyca nasyca się zawartym w niej jodem - dzięki temu nie przyjmie i nie będzie gromadzić radioaktywnego jodu w przypadku zagrożenia. Aby zapewnić skuteczną ochronę, lek należy przyjąć dopiero po ogłoszeniu zagrożenia radiacyjnego - najlepiej w ciągu dwóch do ośmiu godzin od momentu ekspozycji na napromieniowanie.

Wśród przeciwwskazań wymienia się nadwrażliwość na jodek potasu oraz substancje pomocnicze, a także opryszczkowate zapalenie skóry Duhringa, nadczynność tarczycy oraz zapalenie naczyń z hipokomplementemią. 

Więcej informacji znajdą Państwo w załącznikach.

  • 311493193_817875435933915_3470052763146914962_n best b

wstecz

Ułatwienie dostępu

Rozmiary czcionek

Wysoki kontrast

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście

Kalendarium

«poprzedni miesiąckwiecień 2024»następny miesiąc
PnWtŚrCzwPtSobNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Wyrzysku

ul. Bydgoska 29
89-300 Wyrzysk

Godziny urzędowania

Poniedziałek: 7.30 - 16.30
Wtorek-Środa: 7.30 - 15.30
Czwartek-Piątek: 7.30 - 15.00

Jak dojechać

Zobacz na mapie