Wyszukiwarka

Wyszukiwarka :

2020-08

EtnoPolska2020 w Gminie Wyrzysk

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wyrzysku realizuje projekt „Nasz błękitny wzór” z dofinansowania Narodowego Centrum Kultury. Program, z którego udało się pozyskać fundusze nosi nazwę EtnoPolska. Jest on odpowiedzią na potrzeby społeczności lokalnych i regionalnych, dla których ważne jest dziedzictwo kulturowe. Jego celem jest tworzenie warunków dla wzmacniania tożsamości kulturowej i uczestnictwa w kulturze na poziomie lokalnym i regionalnym. Zadaniem Projektu „Nasz błękitny wzór” jest popularyzacja "Wzornika haftu krajeńskiego" autorstwa dr hab. Doroty Angutek wśród mieszkańców Gminy Wyrzysk.

W tym celu zostały zorganizowane warsztaty haftu krajeńskiego prowadzone przez Elżbietę Brzezińską. Pani Elżbieta jest osobą zaangażowaną w rękodzieło ludowe, zdobywczynią nagród w Konkursie Sztuki Ludowej Pałuk organizowanym w Szubińskim Domu Kultury w dziedzinie haftu. Od momentu zapoznania się ze wzorami haftu krajeńskiego jej zainteresowania skupiają się wokół niego. Uczestniczki warsztatów zatem mogły poznawać tajniki haftu od osoby z dużą wiedzą i umiejętnościami w tej dziedzinie. Podczas spotkań z haftem zostały omówione zasady kompozycji, cechy wyróżniające wzór krajeński. Zebrane grono hafciarek, pod okiem prowadzącej, wykonało zestawy serwet według swojego pomysłu.

Drugim zadaniem promującym "Wzornik haftu krajeńskiego" były warsztaty ceramiki. Prowadzenie tych spotkań powierzone zostało absolwentce Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu pani Agacie Urbańskiej-Krasowskiej, która realizuje swoje bogate zamysły twórcze w ramach pracowni artystycznej „Kurza Chata”. Niezwykła kreatywność uczestników warsztatów, odwaga w podejściu do tematu zaowocowały powstaniem niepowtarzalnych przedmiotów, na których pięknie wygląda nasz błękitny, krajeński wzór.

Kolejnym działaniem podjętym w celu realizacji zadań projektu było wykonanie wieńca dożynkowego oraz strojów krajeńskich. Zamiarem pomysłodawców było zaprezentowanie owoców tych działań podczas dożynek gminnych lecz ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju prezentacja odbyła się tylko podczas parafialnych dożynek w Osieku nad Notecią w dniu 15 sierpnia.

Wieniec powstawał w Skansenie dzięki przychylności Dyrektora pana Romana Skiby. Pracownicy Muzeum zaangażowani w projekt dołożyli wiele starań w wykonanie swego zadania. Bowiem praca nad wieńcem zaczyna się już wiosną, kiedy trzeba pomyśleć jakie gatunki roślin, niespotykane na co dzień, będą niezbędne.

Dla potrzeb tegorocznego wieńca zasiane zostały, między innymi: proso i len, rzadko uprawiane obecnie a tradycyjnie w wieńcu występujące. Grupa projektowa zadbała o bogaty skład ziół, traw i zbóż z naszych pól i łąk aby tradycji stało się zadość. Efektem prac jest wieniec w kształcie korony pleciony z czterech gatunków zbóż podstawowych: pszenicy, żyta, jęczmienia oraz owsa z dodatkiem dorodnych kłosów pszenżyta, tak często spotykanego obecnie na polach. Do splotów użyto sznurka konopnego, nici oraz drutu florystycznego. Nad powstaniem wieńca pracowały następujące osoby: Elżbieta Brzezińska, Lucyna Bogdańska, Iwona Niemczewska, Grażyna Matuszewska, Agnieszka Urban oraz Justyna Liszka. Nie zabrakło męskiego wsparcia z jakim pośpieszył pan Tomasz Bogdański. Nad całością czuwała koordynator Projektu podpisana niżej.

Stroje krajeńskie przygotowane zostały na podstawie konsultacji i zebranych materiałów mówiących o tym temacie. Zdobi je ręcznie wykonany haft skomponowany zgodnie z zasadami, jakimi kieruje się haft krajeński.

Jak każde przedsięwzięcie planowane z dużym wyprzedzeniem, tak i ten Projekt napotkał podczas realizacji nieprzewidziane trudności. Największym z nich były obostrzenia wynikające z walki z koronawirusem. W trudnym czasie epidemii realizację Projektu wsparła Burmistrz Wyrzyska pani Bogusława Jagodzińska, za co serdecznie dziękuję.

Dziękuję także wszystkim zaangażowanym w Projekt, wspierającym i przychylnym osobom za wszelką pomoc w organizacji zaplanowanych wydarzeń.

Wszystkie efekty działań, w ramach projektu „Nasz błękitny wzór”, zaprezentowane zostaną w ostatnią wakacyjną sobotę, 29 sierpnia 2020 roku, na terenie bulwarów wyrzyskich. W tym dniu, w godzinach od 12.00 do 15.00 można będzie nie tylko obejrzeć rzeczy powstałe na warsztatach ale i spotkać się z Uczestnikami.

Serdecznie Państwa zapraszam na to spotkanie.

Koordynator Projektu
Katarzyna Turbiak

 • IMG_1279
 • IMG_1286
 • IMG_1783
 • wieniec2020 skansen
 • wieniec2020skansen1
 • _MG_1707
 • _MG_1903
 • _MG_1918
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 20200720_171615
 • IMG_1156
 • 8184_19

wstecz

Ułatwienie dostępu

Rozmiary czcionek

Wysoki kontrast

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Wyrzysku

ul. Bydgoska 29
89-300 Wyrzysk

Godziny urzędowania

Poniedziałek: 7.30 - 16.30
Wtorek-Środa: 7.30 - 15.30
Czwartek-Piątek: 7.30 - 15.00

Jak dojechać

Zobacz na mapie