Wyszukiwarka

Wyszukiwarka :

2020-11

Nowy system gospodarowania odpadami

Od 1 stycznia 2021 roku Gmina Wyrzysk nie będzie już członkiem Związku Międzygminnego PRGOK z siedzibą w Pile, a odbiór i zagospodarowanie odpadów na terenie Gminy będzie realizowała samodzielnie. W związku z tym Rada Miejska w Wyrzysku w ostatnich miesiącach podjęła szereg uchwał związanych z tym tematem. W dniu 9 listopada 2020 roku, podczas XXIX sesji Rady Miejskiej w Wyrzysku radni przyjęli ważne dla mieszkańców uchwały związane z gospodarowaniem odpadami komunalnymi, a dotyczące stawek opłat od mieszkańców za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych.

Na ogłoszony przetarg na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu Gminy Wyrzysk w 2021 roku wpłynęły dwie oferty. Altvater Piła Sp. z o.o. z Piły zadeklarował chęć wykonania zadania za kwotę 4.390.416,00 zł. Druga, korzystniejsza oferta pochodzi od konsorcjum wykonawców, którego liderem jest Miejski Zakład Usług Komunalnych Spółka z o.o. ze Złotowa, a partnerem NOVAGO Żnin Spółka z o.o. ze Żnina i opiewa na kwotę 3.796.065,00 zł.

Wybrana oferta obejmuje odbiór odpadów z gospodarstw domowych i nieruchomości niezamieszkałych, które są własnością Gminy Wyrzysk. Pozostali właściciele nieruchomości niezamieszkałych, tak jak w tym roku, sami będą podpisywali z wybraną firmą umowy na odbiór i zagospodarowanie odpadów. Uwzględniając wnioski mieszkańców w przyszłym roku odbędą się dwie zbiórki mobilne odpadów wielkogabarytowych. Raz w roku będzie miało miejsce czyszczenie pojemników. Ponadto każda posesja zostanie wyposażona w nowe pojemniki na odpady.

Biorąc pod uwagę liczbę zameldowanych mieszkańców i bezpieczny bufor 10% osób, które nie będą ujęte w systemie ze względu na faktyczne zamieszkiwanie w innym miejscu, czy też dłuższy wyjazd za granicę stawka została skalkulowana na liczbę 12.300 osób i wynosi 29.50 zł miesięcznie.

Na stawkę 29,50 składa się:

- odbiór, transport, zbieranie, odzysk, unieszkodliwianie odpadów komunalnych – 3.796.065 zł (tj. 25,72 zł miesięcznie na mieszkańca),

- tworzenie i utrzymanie PSZOK – 160.000 zł (tj. 1,08 zł miesięcznie na mieszkańca),

- obsługa administracyjna systemu (w tym koszty egzekucji) – 380.000 zł (tj. 2,57 zł miesięcznie na mieszkańca),

- edukacja ekologiczna w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami komunalnymi – 18.135 zł (tj. 0,12 zł miesięcznie na mieszkańca).

Łączny koszt zagospodarowania odpadami z nieruchomości na terenie Gminy Wyrzysk wynosi 4.354.200 zł.

W kalkulacjach ujęto kwotę ulgi dla mieszkańców domów jednorodzinnych, którzy będą posiadali własny kompostownik i będą kompostowali bioodpady stanowiące odpady komunalne w wysokości 2 zł na mieszkańca. Miesięczna opłata od osoby wyniesie wówczas 27,50 zł.

Jeżeli mieszkaniec nie wypełni obowiązku zbierania odpadów w sposób selektywny ustala się stawkę opłaty podwyższonej w wysokości 59 złotych miesięcznie.

Miesięczna opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi z nieruchomości zamieszkałych wnoszona będzie przez właścicieli nieruchomości z góry (bez wezwania) w terminie do 15 dnia każdego miesiąca, którego obowiązek ponoszenia opłaty dotyczy. Opłata będzie wnoszona na indywidualny rachunek bankowy płatnika prowadzony przez Gminę Wyrzysk, który otrzyma każdy, kto złoży deklarację.

Jeszcze w miesiącu listopadzie mieszkańcy otrzymają druk deklaracji, który należy wypełnić i złożyć deklarację niezwłocznie po otrzymaniu druku. Na początku stycznia do mieszkańców dotrą materiały informacyjne, które będą zawierały informacje o tym jak segregować odpady, jak również harmonogram odbioru odpadów w poszczególnych miejscowościach.

- To jaką wysokość stawki będziemy mieć, nie tylko w przyszłym roku, ale i w następnych za odbiór i zagospodarowanie odpadów, zależeć będzie przede wszystkim od nas. Zasada jest prosta: płacą wszyscy - wszyscy płacą mniej. Jeżeli będą mieszkańcy, którzy będą uchylać się od płatności, to niestety za tych mieszkańców poniosą koszty ci, który płacą w sposób regularny, uczciwy i rzetelny. Zrobię wszystko, aby do takiej sytuacji nie dopuścić podkreśla Burmistrz Wyrzyska Bogusława Jagodzińska, dodając: - Rok 2021 będzie rokiem eksperymentalnym dla Gminy, bo dopiero on pokaże nam prawidłowe wielkości strumienia odpadów różnych frakcji. Jeżeli okaże się, że nie będziemy w sposób właściwy realizować należnych opłat, to po półroczu może wystąpić konieczność weryfikacji kwoty, którą dzisiaj proponujemy. Teraz mamy los w naszych rękach. Od nas zależy czy stawka 29,50 będzie przez cały rok, czy będziemy musieli znów się spotkać i zweryfikować, kiedy będą pierwsze półroczne sprawozdania za odbiór i gospodarowanie odpadów i obsługę systemu. Mam nadzieję, że zrobimy wszystko, żebyśmy tę kwotę utrzymali.

Burmistrz Bogusława Jagodzińska podkreśla, że ustalona w Gminie Wyrzysk stawka 29,50 zł będzie jedną z niższych kwot za gospodarowanie odpadami w regionie.

 

  • Info grafika12

wstecz

Ułatwienie dostępu

Rozmiary czcionek

Wysoki kontrast

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście

Kalendarium

«poprzedni miesiąclipiec 2021»następny miesiąc
PnWtŚrCzwPtSobNd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Brak wydarzeń w wybranym okresie

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Wyrzysku

ul. Bydgoska 29
89-300 Wyrzysk

Godziny urzędowania

Poniedziałek: 7.30 - 16.30
Wtorek-Środa: 7.30 - 15.30
Czwartek-Piątek: 7.30 - 15.00

Jak dojechać

Zobacz na mapie