Wyszukiwarka

Wyszukiwarka :

07

Ogniska afrykańskiego pomoru świń w Wielkopolsce.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Pile

uprzejmie informuje, że w okresie ostatniego miesiąca wykryto i potwierdzono ogniska afrykańskiego pomoru świń w Wielkopolsce w miejscowościach Potrzanowo ( powiat wągrowiecki), Tłukawy ( powiat obornicki), Budziska ( powiat czarnkowsko-trzcianecki), Ujazd ( powiat gnieźnieński), Długa Goślina( powiat poznański). Każdego dnia pojawiają się informacje o kolejnych podejrzeniach. Ostatnie ogniska znajdują się już w odległości niecałych 20 km od gminy Ujście.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Pile przypomina wszystkim hodowcom trzody chlewnej o wzmożeniu podjętych gospodarstwie działań bioasekuracyjnych, a w szczególności:

  1. bezwzględnym zakazie wpuszczania do budynków gospodarskich osób postronnych,

  2. nie wpuszczaniu na teren gospodarstwa pojazdów dowożących paszę lub odbierających padlinę, jeśli jest możliwość odbioru paszy lub dodatków paszowych bez konieczności wjazdu, lub dowiezienia padliny do granicy gospodarstwa.

  3. Jeśli po świnie przyjeżdża zewnętrzny odbiorca swoim samochodem, należy pamiętać o dezynfekcji kół pojazdu, oraz sprawdzić jego czystość przed wpuszczeniem go do gospodarstwa. Jeśli jest taka możliwość w przypadku sprzedaży niewielkiej ilości zwierząt najlepiej wywieźć je swoim transportem do granicy gospodarstwa.

  4. Zakazie sprowadzania zwierząt do dalszego chowu z obszarów objętych ograniczeniami- każdy taki zakup wymaga indywidualnej zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii,

  5. Obowiązku sezonowania zboża i słomy na ściółkę dla zwierząt. Zboże należy przetrzymać minimum 30 dni, a słomę minimum 90 dni i jeśli jest taka możliwość dodatkowo odkazić przed podaniem zwierzętom.

  6. Przy wejściu do budynków powinny się znajdować obuwie i odzież do stosowania tylko w tym budynku, oraz środki dezynfekcyjne do rąk i mat. Nawet wchodząc tylko „na chwilę”, należy pamiętać o bezwzględnej zmianie obuwia.

  7. Okna i drzwi budynków, w których znajdują się świnie, należy zabezpieczyć siatkami przed dostępem psów, kotów, ptaków i gryzoni.

  8. W okresie żniw należy zwrócić szczególną uwagę na drogi, którymi poruszają się pojazdy w obrębie gospodarstwa po powrocie z pola oraz na konieczność czyszczenia i dezynfekcji kół pojazdów oraz obuwia roboczego, w którym poruszamy się po terenie gospodarstwa.

  9. Należy zwracać uwagę na datę ważności stosowanych środków dezynfekcyjnych do rąk i do mat, oraz na to, by środek używany do dezynfekcji rąk wykazywał działanie wirusobójcze!

  10. W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów u świń, należy fakt ten zgłosić do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii- pierwszymi objawami będą utrata apetytu i gorączka u zwierząt, co może nasuwać podejrzenie różycy z którą ASF był wielokrotnie mylony, następnie zaczynają się upadki zwierząt.Niedopuszczenie do wystąpienia ASF na terenie powiatu pilskiego leży we wspólnym interesie zarówno rolników jak i Inspekcji Weterynaryjnej i w dużej mierze zależy od dokładności prowadzonych przez Państwa działań bioasekuracyjnych.

Na dzień dzisiejszy powiat pilski znajduje się poza obszarami objętymi ograniczeniami, jednak w przypadku dostania się całego lub części powiatu w obszary objęte ograniczeniami ( kolor niebieski, różowy, czerwony) wymagania bioasekuracyjne wzrosną ( grodzenie ferm, maty na wjazdach, strefy brudne i czyste w gospodarstwie), a kontrole będą częstsze. Dodatkowo, by sprzedać świnie poza granice powiatu konieczne będzie posiadanie zatwierdzonego przez PLW planu bezpieczeństwa biologicznego dla fermy.

Szczegółowe informacje o aktualnej sytuacji odnośnie wystąpienia nowych ognisk ASF można sprawdzić na stronie Głównego Lekarza Weterynarii pod linkiem:

https://bip.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/

wstecz

Ułatwienie dostępu

Rozmiary czcionek

Wysoki kontrast

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście

Kalendarium

«poprzedni miesiąclipiec 2024»następny miesiąc
PnWtŚrCzwPtSobNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Wyrzysku

ul. Bydgoska 29
89-300 Wyrzysk

Godziny urzędowania

Poniedziałek: 7.30 - 16.30
Wtorek-Środa: 7.30 - 15.30
Czwartek-Piątek: 7.30 - 15.00

Jak dojechać

Zobacz na mapie