Wyszukiwarka

Wyszukiwarka :

2015

Burmistrz Wyrzyska wyjaśnia sprawę PSZOK

Od kilku tygodni tematem, który powraca w dyskusjach i forach internetowych jest temat Centralnych Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Budzi on wiele emocji, które często są efektem nieznajomości zasad funkcjonowania i budowania takich punktów, co przykre, świadomej manipulacji i zafałszowywania przez niektóre osoby faktycznego stanu rzeczy.

Związek Międzygminny „Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi” jako wykonujący obowiązki gminy nałożone przez ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2013 r. poz. 1399 ze zm.) ma obowiązek tworzenia punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych w sposób zapewniający łatwy dostęp dla wszystkich mieszkańców gminy. Z wyrzyskiego PSZOK-u będą mogli także korzystać mieszkańcy ościennych gmin tj. Wysoka, Białośliwie, Miasteczko Krajeńskie. Szacuje się, że docelowo w ciągu roku mieszkańcy dostarczą ok. 400 ton selektywnie zebranych odpadów komunalnych.

Związek Międzygminny PRGOK planuje zakończenie prac dotyczących budowy PSZOK - u na przełomie 2016-2017 roku.

Zgodnie z koncepcją punkt zajmował będzie powierzchnię ok. 2000 m2. Plac zostanie utwardzony betonową kostką brukową z podbudową odpowiednią do ruchu ciężkiego, ogrodzony, oświetlony, wyposażony w specjalistyczne kontenery przeznaczone do gromadzenia odpadów. Obiekt będzie również monitorowany oraz obsadzony drzewostanem i roślinami. Na terenie PSZOK-u nie zabraknie także ścieżki edukacyjnej mającej na celu propagowanie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.

Wybudowanie na terenie naszej Gminy PSZOK-u stanowić będzie dopełnienie funkcjonującego systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Jest to bardzo ważne, gdyż ułatwi mieszkańcom pozbycie się odpadów problemowych poza terminami tzw. mobilnych zbiórek. Doświadczenia wskazują, że PSZOK-i przyczyniają się nie tylko do wzrostu poziomu selektywnej zbiórki, ale również eliminują tzw. „dzikie wysypiska”.

Podkreślić należy też fakt, że Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych funkcjonują od lat w wielu krajach i bardzo często zlokalizowane są w centrum miast. Tego typu obiekty budowane są z zachowaniem wszelkich norm gwarantujących bezpieczeństwo dla środowiska i otoczenia. Dotyczyć to będzie także PSZOK-u budowanego w Wyrzysku.

Proponowana lokalizacja PSZOK-u w projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Wyrzyska to ul. Pod Czubatką, w pobliżu oczyszczalni ścieków. Granice tego terenu są oddalone od granic terenów zabudowy mieszkalnej o ok. 200 m, a wjazd i wyjazd będzie możliwy wyłącznie od strony drogi krajowej nr 10.

Wbrew obiegowym opiniom to miejsce nie będzie wysypiskiem śmieci. Zdaję sobie sprawę, że propozycja umiejscowienia przy ul. Pod Czubatką tej inwestycji budzi obawy mieszkańców, dlatego zawsze stawiałam i stawiam na dialog. W poniedziałek (8 czerwca) i wtorek (9 czerwca) odbyły się w tej sprawie spotkania z mieszkańcami. W obu spotkaniach uczestniczyło zaledwie kilku mieszkańców gminy Wyrzysk, którzy zapoznali się zarówno z miejscem lokalizacji PSZOK -u, jak i z zasadnością jego realizacji.

W poniedziałkowym spotkaniu, które odbyło się w Klubie Miejskim uczestniczył Zygmunt Jasiecki - Przewodniczący Zarządu Związku Międzygminnego „Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi” oraz Małgorzata Sypuła - Kierownik Działu Gospodarki Odpadami i Administracji. Przewodniczący Zarządu Związku szczegółowo przedstawił koncepcję funkcjonowania systemu PSZOK, z której wynika, że w Wyrzysku powstanie jeden z czterech Centralnych Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (Centralne PSZOK-i planowane są także w Pile, Jastrowiu i Wieleniu), natomiast w pozostałych gminach należących do Związku powstaną mniejsze Lokalne Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Na to pierwsze spotkanie zostali poproszeni mieszkańcy ul. Pod Czubatką, bo uznałam, że najpierw z nimi powinnam na ten temat porozmawiać. Drugie spotkanie zorganizował Zarząd Osiedla. Uczestniczyłam w tym spotkaniu wraz z moim zastępcą i pracownikiem merytorycznym urzędu – p. Anną Kubich, zajmującą się sprawami dotyczącymi ochrony środowiska.

Pragnę podkreślić, że lokalizacja jakiejkolwiek inwestycji zawsze budzi dużo emocji. Lokalizacja PSZOK-u przy ulicy Pod Czubatką jest zdaniem moim i radnych Rady Miejskiej (radni ten temat analizowali na posiedzeniach komisji w dniach 25 i 26 maja br.) w Wyrzysku, a także wielu mieszkańców gminy najbardziej dogodna ze względu na odległość od zabudowań oraz dobry dojazd od strony drogi krajowej nr 10.

Dodam, że Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych ma powstać dla mieszkańców i służyć całej gminie. Jesteśmy jedną z większych gmin w Związku Międzygminnym PRGOK, a brak Centralnego – PSZOK– u na terenie gminy Wyrzysk będzie skutkował dowożeniem powstałych na nieruchomościach odpadów problemowych do innej gminy oddalonej o około 30-40 km od granicy naszej gminy.

Szanowni Mieszkańcy Gminy Wyrzysk!

Jestem do Państwa dyspozycji. Jeżeli istnieje potrzeba ponownego spotkania dotyczącego budowy PSZOK-u, chętnie się z Państwem spotkam, aby przekonać do jego lokalizacji na terenie naszej gminy. Na ewentualne spotkanie jestem gotowa zaprosić ponownie fachowców – projektantów i przedstawicieli Związku Międzygminnego, którzy udzielą wszelkich informacji na temat planowanej przy ul. Pod Czubatką inwestycji.

Zapraszam również Państwa do udziału w wyjedzie organizowanym w dniu 12 października 2015 r. o godzinie 9.00 do Pniew, gdzie taki punkt już funkcjonuje. Będziecie mogli Państwo obejrzeć i zapoznać się z zasadami funkcjonowania takiego obiektu.

Proszę zatem zainteresowanych o zgłaszanie chęci wyjazdu najpóźniej do dnia 8 października 2015 r. w siedzibie Urzędu Miejskiego w Wyrzysku biuro nr 38 lub pod numerem telefonu 67 286 41 41, w godzinach: wtorek-środa od 7.30- 15.30, czwartek 7.30- 15.00.

Jeszcze raz podkreślam, że Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych ma powstać dla mieszkańców i służyć całej gminie. Jesteśmy jedną z większych gmin w Związku Międzygminnym PRGOK, a brak Centralnego – PSZOK–u na terenie gminy Wyrzysk będzie skutkował dowożeniem powstałych na nieruchomościach odpadów problemowych do innej gminy oddalonej o około 30-40 km od granicy naszej gminy. PSZOK to też dodatkowe miejsca pracy dla naszych mieszkańców.

 

Z poważaniem

Bogusława Jagodzińska

Burmistrz Wyrzyska

 • Kontener na odpady
 • Kontenery wraz z rampą najazdową
 • Spotkanie z dnia 8-9 czerwca 2015 r.
 • Spotkanie z dnia 8-9 czerwca 2015 r.
 • Spotkanie z dnia 8-9 czerwca 2015 r.
 • Spotkanie z dnia 8-9 czerwca 2015 r.
 • Spotkanie z dnia 8-9 czerwca 2015 r.
 • Spotkanie z dnia 8-9 czerwca 2015 r.
 • Spotkanie z dnia 8-9 czerwca 2015 r.
 • Spotkanie z dnia 8-9 czerwca 2015 r.
 • Spotkanie z dnia 8-9 czerwca 2015 r.
 • Spotkanie z dnia 8-9 czerwca 2015 r.
 • Przykładowy schemat PSZOK Gminy Wyrzysk

wstecz

Ułatwienie dostępu

Rozmiary czcionek

Wysoki kontrast

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście

Kalendarium

«poprzedni miesiącmaj 2022»następny miesiąc
PnWtŚrCzwPtSobNd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Brak wydarzeń w wybranym okresie

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Wyrzysku

ul. Bydgoska 29
89-300 Wyrzysk

Godziny urzędowania

Poniedziałek: 7.30 - 16.30
Wtorek-Środa: 7.30 - 15.30
Czwartek-Piątek: 7.30 - 15.00

Jak dojechać

Zobacz na mapie